Węgry

Okładka książki Węgry
Stanisław A. Sroka Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Początki państw historia
Kategoria:
historia
Seria:
Początki państw
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2015-10-21
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-21
Język:
polski
ISBN:
9788379763368
Tagi:
Węgry historia Węgier dynastia Arpadów
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Collegium Iuridicum Wojciech Bałus, Andrzej Betlej, Agata Dworzak, Stanisław A. Sroka, Marcin Szyma
Ocena 0,0
Collegium Iuri... Wojciech Bałus, And...
Okładka książki Kazimierz - sławny i z czynów Wielki Zofia Czekalska-Sitko, Kamila Follprecht, Rafał Hryszko, Feliks Kiryk, Maria Molenda, Krzysztof Ożóg, Danuta Quirini-Popławska, Stanisław A. Sroka, Marcin Starzyński, Wacław Uruszczak, Marek Walczak, Jerzy Wyrozumski
Ocena 8,1
Kazimierz - sł... Zofia Czekalska-Sit...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
232
219

Na półkach:

Książka miała ogromny potencjał dla mnie, gdyż jestem na etapie wczytywania się w średniowiecze i historia Węgrów wyglądała na bardzo ciekawą. Zatem usiadłem z pozytywnym nastawieniem, ale dość szybko mina mi zrzedła, gdyż autor jest zdecydowanie zbyt dokładny jak na literaturę popularnonaukową.
Przede wszystkim wdaje się w zawiłe rozważania geograficzne na temat "gdzie mógł leżeć dany klasztor", cytując 3 - 4 różne opinie i często nie podejmując decyzji, gdzie wg. niego leżał. Mnie szczerze mówiąc nie interesuje to czy to było bardziej na północy czy południu, a zamiast tego interesowałyby mnie soczyste historie dotyczące panowań poszczególnych królów. Na wczesnych etapach historii Węgrów źródeł praktycznie nie ma, więc "rozważalnictwo" autora wylewa się z każdej kartki :).
Porównując to do bardziej znanej historii Polski, wyobraźmy sobie rozważania na temat zjazdu gnieźnienskiego - gdzie stał stół przy którym ucztowano, czy na wyspie, czy może jednak w murach, bo mogło padać, czy las obok tego zjazdu był liściasty, czy może jednak pojawiały się tam też jodły. Albo dyskusje na temat wyglądu korony Chrobrego i analiza każdego fragmentu korony i rozważanie na temat symboliki listka podtrzymującego tył orła w koronie - to są zapewne doskonałe tematy, ale na imprezy historyków o 2 w nocy na imprezie.
Są też oczywiście bardzo ciekawe fragmenty, jak opisy walk z Bizancjum, Niemcami, podbój Chorwacji - tylko to tak jak dla mnie też chaotycznie było pisane nieco - albo brakowało mi dopowiedzenia. Przykładowo - dopiero z Wiki dowiedziałem się, że unia z Chorwacją była aż 400 lat! A autor tego nie wspomniał czytelnikowi. Opisy poszczególnych praw i kodeksów, rodzaje kar za ukradzenie konia lub prace w niedziele - ciekawostki, ale powinny być na boku, a nie w centrum opowieści.
Mi się marzyło takie bardziej proste podejście do czytelnika, wytłumaczenie przed każdym królem kto zaś, ilu miał braci, z kim walczył i o co walczył i na końcu jakieś podsumowanie :). W opisywanych latach prawie każdy męski przywódca miał na imie Gejza albo Stefan a żony to Gizele - można się pogubić. Jak się pojawił Koloman to się ucieszyłem, bo w końcu ktoś inny.
Na pewnie nie mogę odmówić autorowi erudycji i wiedzy - to jest niepodważalne. Ale w mojej ocenie nie poradził sobie z ilością informacji które posiada, mógł część wiedzy zatrzymać a historię uczynić bardziej przejrzystą dla takich leszyków jak ja :)
Ps. Lektury nie żałuję, ale nie będę mocno wspominać za rok

Książka miała ogromny potencjał dla mnie, gdyż jestem na etapie wczytywania się w średniowiecze i historia Węgrów wyglądała na bardzo ciekawą. Zatem usiadłem z pozytywnym nastawieniem, ale dość szybko mina mi zrzedła, gdyż autor jest zdecydowanie zbyt dokładny jak na literaturę popularnonaukową.
Przede wszystkim wdaje się w zawiłe rozważania geograficzne na temat "gdzie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    64
  • Przeczytane
    29
  • Posiadam
    18
  • Historia
    9
  • Średniowiecze
    2
  • Węgry
    2
  • Madziary
    1
  • Kraje historycznie
    1
  • Nauka
    1
  • 🏺 Historia - chcę przeczytać
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Węgry


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne