Upadek cywilizacji zachodniej. Spojrzenie z przyszłości.

Okładka książki Upadek cywilizacji zachodniej. Spojrzenie z przyszłości.
Erik M. ConwayNaomi Oreskes Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN publicystyka literacka, eseje
148 str. 2 godz. 28 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Tytuł oryginału:
The Collapse of Western Civilization: A View From the Future
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2017-10-02
Data 1. wyd. pol.:
2017-10-02
Liczba stron:
148
Czas czytania
2 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301194727
Tagi:
biopolityka XXI wiek globalne ocieplenie paliwa kopalniane cywilizacja środowisko wydobycie gazu historia nauki klimat
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Teksty Drugie 3/2017: Wszystko gra? Tomasz Garbol, Marta Kania, Michał Kłosiński, Stanisław Krawczyk, Szymon Piotr Kukulak, Krzysztof Maj, Miłosz Markocki, Maciej Maryl, Michał Mochocki, Naomi Oreskes, Michał Żmuda, praca zbiorowa
Ocena 0,0
Teksty Drugie ... Tomasz Garbol, Mart...
Okładka książki Merchants of Doubt. How a Handful of Scientists Obscured the Truth on Issues from Tobacco Smoke to Global Warming Erik M. Conway, Naomi Oreskes
Ocena 6,7
Merchants of D... Erik M. Conway, Nao...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
42 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
347
344

Na półkach: ,

Autorzy wcielają się w rolę historyka, który z perspektywy 300 lat ocenia wiek XX i XXI, jako czas, w którym udało się nam i naszym bliskim potomkom doprowadzić Ziemię na skraj katastrofy.
I bynajmniej nie przy użyciu bomb atomowych czy innej, wyrafinowanej broni masowego rażenia. Do masowego wyginięcia gatunków zwierząt oraz hekatomby ludzkości doprowadzi globalne ocieplenie. Wykorzystywanie kopalin, jako źródła energii wywoła „gniew oceanów” i podniesienie poziomu morza do takich wartości, że pod wodą znajdzie się cała Holandia oraz Nowy Jork. Susze, huragany, tajfuny i inne atrakcje tego typu staną się naszą codziennością.

Niektóre z przedstawionych faktów mają (przynajmniej tak wynika z przypisów) swoje odzwierciedlenie w istniejących raportach naukowych i wszelkiego typu materiałach konferencyjnych.
Inne, w moim subiektywnym odbiorze, są nieco dopasowane do tez autorów, kolejne, jak na przykład zakaz stosowania biopaliw w Armii USA, w tym paliwa lotniczego, brzmią ciekawie.
Oczywiście – zbawieniem miałoby by być wprowadzenie alternatywnych źródeł energii.

I tu się pojawia pewien problem. Samochody elektryczne – czyli cudowne panaceum. Hmmm, tylko prąd w Polsce wytwarza się z solidnie zasiarczonego węgla. Nie widziałem nigdy analiz kosztów energetycznych wytwarzania baterii do owych pojazdów oraz kosztów ich utylizacji. Pozyskiwanie energii wiatrowej – wiatraki wyją, jak potępione, a w dodatku mają szkodliwy wpływ na migrację ptaków. Fotowoltaiki – świetnie, tylko kłopot z pozyskiwaniem energii w nocy oraz ten sam problem, co z wszystkim związanym z prądem – straty na liniach przesyłowych oraz aktualnie brak wystarczająco pojemnych baterii.

Przeczytać warto - przekonanych umocni w ich podejściu, a sceptyków?
Mnie nie przekonali.
Dlaczego?
Bo nie podali np. wyników badań uczonych rosyjskich, którzy twierdzą, że obecnie znajdujemy się w okresie „małej epoki lodowcowej” i gazy cieplarniane mają pozytywny wpływ na komfort życia na Ziemi. I jeszcze sztandarowy przykład przeciwników „globalnego ocieplania” spowodowanego działalnością człowieka - emisja gazów cieplarnianych podczas jednej erupcji wulkanu „zawstydza” swoją skutecznością Chiny, USA i Indie razem wzięte. A w Europie sprzedaż praw do emisji stała się niezwykle popłatnym zajęciem.

Autorzy wcielają się w rolę historyka, który z perspektywy 300 lat ocenia wiek XX i XXI, jako czas, w którym udało się nam i naszym bliskim potomkom doprowadzić Ziemię na skraj katastrofy.
I bynajmniej nie przy użyciu bomb atomowych czy innej, wyrafinowanej broni masowego rażenia. Do masowego wyginięcia gatunków zwierząt oraz hekatomby ludzkości doprowadzi globalne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    132
  • Przeczytane
    52
  • Posiadam
    6
  • 2020
    2
  • Literatura faktu
    1
  • Popularnonaukowe
    1
  • Ebook
    1
  • UMCS
    1
  • 2019
    1
  • Naukowe i popularnonaukowe różne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Upadek cywilizacji zachodniej. Spojrzenie z przyszłości.


Podobne książki

Przeczytaj także