Trzy po trzy

Okładka książki Trzy po trzy
Aleksander Fredro Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Arcydzieła Literatury Polskiej biografia, autobiografia, pamiętnik
450 str. 7 godz. 30 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Arcydzieła Literatury Polskiej
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2023-06-20
Data 1. wyd. pol.:
1977-01-01
Liczba stron:
450
Czas czytania
7 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381966009
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
129 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
195
195

Na półkach: , , , , ,

Aleksander hrabia Fredro - komediopisarz, bajkopisarz, pamiętnikarz i poeta. Żył i tworzył w czasach, gdy dogorywało oświecenie niechętnie ustępując miejsce romantyzmowi.
Fredro podpisując utwory zawsze umieszczał obok imienia i nazwiska swoją hrabiowską godność, chociaż jak twierdzą badacze jego życiorysu, pisarz kupił sobie hrabiowski tytuł u Austriaków. W XIXw. był to proceder znany i rozpowszechniony, wystarczyło mieć odpowiednią sumę pieniędzy.

Ten pisarz był najbardziej niedocenianym romantykiem polskim i można powiedzieć, że jako jeden z pierwszych polskich literatów doświadczył zmasowanego publicznego hejtu, chociaż nikt tego tak wtedy nie nazywał. Faktem jest, że niektórzy koledzy pisarze i dziennikarze nie ustawali w wysiłkach publicznego krytykowania, wyśmiewania i deprecjonowania twórczości Fredry, oskarżając go nawet o zdradę ojczyzny, gdyż jak twierdzili, zamiast zagrzewać Polaków do walki o wolność ojczyzny, bałamucił im w głowach bzdurnymi komedyjkami o miłości.
Ten zmasowany atak sprawił, że Fredro zdecydował się pisać do szuflady.
Pamiętniki "Trzy po trzy" powstawały w latach 1844-46, właśnie wtedy, gdy pisarz niczego nie publikował.
Opisał w nich swoją burzliwą młodość, czyli prawie 6- letnią służbę wojskową w czasie kampanii napoleońskich w latach 1809 - 14.
W tytule swoich wspomnień pisarz przekornie nawiązał do znanego powiedzenia "pleść trzy po trzy", co ma oznaczać czyjąś bezładną gadaninę, pozbawioną głębszego sensu i wewnętrznej spójności.
Myślę, że ów tytuł jest trafny, ponieważ zapowiada swobodny tok kojarzenia wspomnień, bez jakiejkolwiek troski o chronologię, ciągłość wątków czy układ kompozycyjny. I właśnie ta swoboda może u niektórych czytelników spowodować ból głowy i drażnić chaotycznością.
Wspomnienia zaczynają się od wydarzeń z 1814r. Od (bitwa pod Montereau), później wspominany jest 1809r, gdy wojska Księstwa Warszawskiego wkraczały do Galicji, a następnie autor cofnie się do czasów dzieciństwa i wczesnej młodości.
Można więc uznać, że wspomnienia pisarza są jakby poszukiwaniem straconego czasu, które zaczyna od końcowych momentów udziału w epopei napoleońskiej, aby wrócić pamięcią do okresu dzieciństwa.

Były to burzliwe czasy, w których Fredro zetknął się osobiście z wielkimi ludźmi ówczesnej epoki i chętnie o nich w pamiętnikach opowiada. Dużo pisze o Napoleonie, do którego ma bardzo niechętny stosunek, zarzuca mu cyniczne wykorzystanie Polaków.
Stwierdza wręcz, bez ogródek, że cesarz Francji nigdy nie miał zamiaru spełnić obietnic, które składał Polakom.
Oto, co na ten temat pisze:
"Piekielna obłudo! Szatańska polityko! Tyle poświęcenia, tyle krwi przyjmować za nadzieje, których w głębi serca nie myśli się spełnić. Skrępował nas tym Księstwem Warszawskim, tym królem saskim, i kiedy pozbawił wszelkiej samodzielności, jak martwą swoją własnością był zawsze gotów rozporządzić."
Fredro pisze także o znanych Polakach zarzucając księciu Józefowi Poniatowskiemu i gen. Skrzyneckiemu brak talentu wojskowego oraz strategicznego, a Chłopickiemu chwiejność i brak charakteru.

Utwór Fredry zawiera bardzo wiele cennych uwag na temat tworzenia się armi Księstwa Warszawskiego, wstrząsający opis niewoli jeńców przetrzymywanych w Wilnie po rozbiciu armii Napoleona wycofującego się z Rosji, wzruszające wzmianki o mieszkańcach Wilna, którzy starali się pomagać jeńcom oraz ocenę kampanii 1809r.
Sporo miejsca poświęca też pisarz na rozważania na temat psychologii zbiorowej narodów: Francuzów, Prusaków, Polaków, Kozaków i Rosjan. Trzeba przyznać, że jego uwagi są interesujące, chociaż przeważają te krytyczne.
Narracja pamiętnikarska u Fredry ma postać swobodnej gawędy, jest pełna dygresji, humoru i anegdot, a jego zapiski to nieocenione źródło wiedzy o czasach, w których żył.

Przeczytane w ramach marcowego wyzwania czytelniczego: książka autorstwa patrona literackiego roku 2023.

Aleksander hrabia Fredro - komediopisarz, bajkopisarz, pamiętnikarz i poeta. Żył i tworzył w czasach, gdy dogorywało oświecenie niechętnie ustępując miejsce romantyzmowi.
Fredro podpisując utwory zawsze umieszczał obok imienia i nazwiska swoją hrabiowską godność, chociaż jak twierdzą badacze jego życiorysu, pisarz kupił sobie hrabiowski tytuł u Austriaków. W XIXw. był to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    222
  • Chcę przeczytać
    164
  • Posiadam
    38
  • Literatura polska
    5
  • Literatura polska
    5
  • 2018
    4
  • Klasyka
    4
  • Studia
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Filologia polska
    3

Cytaty

Więcej
Aleksander Fredro Trzy po trzy Zobacz więcej
Aleksander Fredro Trzy po trzy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także