To zupełnie nieprawdopodobne

Okładka książki To zupełnie nieprawdopodobne
Paweł Rozwadowski Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego biografia, autobiografia, pamiętnik
117 str. 1 godz. 57 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Data wydania:
2012-01-30
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-30
Liczba stron:
117
Czas czytania
1 godz. 57 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323508595
Tagi:
biografia punk
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
353
353

Na półkach: , ,

Biblia polskiego rock’n’rolla. Tyle, że rock’n’roll umarł. Wykonawcy w żenujący sposób odcinają kupony od dawnej popularności lub – ci, którzy popularni albo wystarczająco cwani nie byli – próbują z trudem wiązać koniec z końcem. Fani zaś siedzą przy piwie i jointach słuchając starych kaset. Przynajmniej ci, którym żony nie kazały wynieść tych kaset na strych lub do piwnicy. Biblia polskiego rock’n’rolla, która nikomu nie jest potrzebna. A szkoda, bo to ważna, piękna i mądra książka.
„To zupełnie nieprawdopodobne” Pawła „Kelnera” Rozwadowskiego jest pierwszą i, wszystko na to wskazuje, będzie jedyną próbą opisania pierwszych lat tworzenia się kultury punkowej w Warszawie. Próbą bardzo ważną także dlatego, że napisał ją owej kultury współtwórca, a nie któryś z wysnobowanych, domorosłych speców od popu.
„Kelner” nie sili się na głębokie analizy i próby definiowania zjawisk. Nie musi. Przelewa na papier obrazy – gęste i leniwie płynące niczym chmura z palonego jointa. Niewykluczone zresztą, że pisząc – przy pomocy dziennikarza Aleksa Kłosia – palił. Swobodna, nawiązująca do joyce’owskiego strumienia świadomości, konstrukcja i narracyjna swoboda jednoznacznie kojarzą się z psychodelią. Fakty mieszają się tu z obserwacjami społecznymi i opisami stanów odurzenia. Pozornie panuje narracyjny bałagan. Jednak nie ma chaosu. Obraz tworzony przez „Kelnera”, choć bardzo impresjonistyczny, przemawia nie tylko emocjonalnie. To kopalnia wiedzy o tamtych czasach i ludziach, którzy na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, tworzyli polską kulturę buntu. Tu widać też jego inteligencję. Innym, na stworzenie podobnych książek, byłyby potrzebne setki stron. Jemu wystarczy 118. „To zupełnie nieprawdopodobne” to praktycznie broszura. Opowiadanie epickie.
Ale wielkość tej książki, to nie tylko historia. „Kelner” tworzy tu także swój autoportret. Gorzki, bardzo smutny, choć ani przez chwilę nie użala si e nad sobą. Jego memuary to opowieść o wolności i cenie jaką trzeba za nią zapłacić. On zapłacił gigantyczną. Choć jego wpływ na polską kulturę punk był ogromny, zostało po nim bardzo niewiele. Niechęć do ubezwłasnowolniających kompromisów sprawiała, że jego grupa – Deuter – nigdy nie miała stałego składu. Muzycy odchodzili, chcą zarabiać pieniądze w nastawionych bardziej komercyjnie zespołach. Choć grał blisko 40 lat, pozostawił niewiele nagrań, a tylko jedno z nich – debiutancki album grupy Izrael – można nazwać w pełni wartościowym.
Był wolny, ale – choć o tym też wprost nie pisze – chyba też bardzo samotny, wśród tych dziesiątek otaczających go ludzi. Niewielu było w stanie fruwać tak wysoko.

Biblia polskiego rock’n’rolla. Tyle, że rock’n’roll umarł. Wykonawcy w żenujący sposób odcinają kupony od dawnej popularności lub – ci, którzy popularni albo wystarczająco cwani nie byli – próbują z trudem wiązać koniec z końcem. Fani zaś siedzą przy piwie i jointach słuchając starych kaset. Przynajmniej ci, którym żony nie kazały wynieść tych kaset na strych lub do...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    31
  • Chcę przeczytać
    25
  • Posiadam
    14
  • Ulubione
    2
  • 2020
    2
  • Bio
    1
  • Do kupienia
    1
  • Nie posiadam - Muzyka
    1
  • E-booki
    1
  • Papier
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki To zupełnie nieprawdopodobne


Podobne książki

Przeczytaj także