Tibi et igni

Okładka książki Tibi et igni
Anna Piliszewska Wydawnictwo: Fundacja czAR(T) Krzywogońca Seria: "Leśna pszczoła" poezja
54 str. 54 min.
Kategoria:
poezja
Seria:
"Leśna pszczoła"
Wydawnictwo:
Fundacja czAR(T) Krzywogońca
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-01
Liczba stron:
54
Czas czytania
54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395186202
Tagi:
I Ogólnopolski Konkurs Poetycki O Złotą Pszczołę przyroda ekologia
Średnia ocen

                9,5 9,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Piękno, sam w sobie byt tak doskonały Karolina Brzuchalska, Jerzy Fryckowski, Ewa Jowik, Bartosz Konstrat, Marek Kubicki, Henryk Liszkiewicz, Zbigniew Musiał, Anna Piątek, Anna Piliszewska, Małgorzata Sanchez, Małgorzata Thiele, Zbigniew Witosławski
Ocena 0,0
Piękno, sam w ... Karolina Brzuchalsk...
Okładka książki Pragnienie. Antologia Nowego Dokumentu Tekstowego 2021 Tomasz Berrachec, Tadeusz Charmuszko, Marcin Czyż, Marcin Hanuszkiewicz, Anouk Herman, Gabriel Leonard Kamiński, Wojciech Kopeć, Martyna Łogin-Trenda, Tomasz Lorenc, Mirosław Mrozek, Kuba Niklasiński, Joanna Nowak, Bogdan Nowicki, Martyna Pankiewicz, Łukasz Pawłowski, Klaudia Pieszczoch, Anna Piliszewska, Marlena Prażmowska, Ida Sieciechowicz, Tomasz Smogór, Michał Sokołowski, Monika Stępień, Weronika Stępkowska, Miłosz Tomkowicz, Magdalena Walusiak, Anna Maria Wierzchucka, Tomasz Wojtach, Grzegorz Wołoszyn, Rafał Zięba
Ocena 8,8
Pragnienie. An... Tomasz Berrachec, T...
Okładka książki Gniewińskie Pióro 2020. Almanach pokonkursowy Rafał Baron, Paweł Fleszar, Jerzy Fryckowski, Alicja Lampa, Urszula Lewartowicz, Anna Piliszewska, Janusz Pyziński, Olgierd Wąsowicz, Edyta Wysocka
Ocena 10,0
Gniewińskie Pi... Rafał Baron, Paweł ...
Okładka książki Antologia poetów polskich 2017 Zdzisław Antolski, Ernest Bryll, Marzena Dąbrowa Szatko, Adam Decowski, Daria Dziedzic, Arkadiusz Frania, Jacek M. Hohensee, Małgorzata Hrycaj, Adriana Jarosz, Agnieszka Kostuch, Małgorzata Kulisiewicz, Mariusz S. Kusion, Krzysztof Kwasiżur, Dominika Lewicka-Klucznik, Piotr Müldner-Nieckowski, Anna Musiał, Anna Piliszewska, Ryszard Sidorkiewicz, Joanna Słodyczka, Maksymilian Tchoń, Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, Bohdan Wrocławski, praca zbiorowa
Ocena 8,3
Antologia poet... Zdzisław Antolski,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
6030
1386

Na półkach: ,

Podmiot Anny Piliszewskiej wita czytelnika plastycznym, ujmującym opisem zachodu słońca na wsi. I my nie wiemy do końca, czy jest to ekfraza (a pojawią się na kartach książki niesamowite liryczne opisy równie niezwykłych dzieł malarskich), czy spoglądamy na rzeczywisty widok, oczami bardzo wrażliwego głosu mówiącego.


Już takie piękne otwarcie zapowiada nam poezję skupioną na obrazie, na wrażeniu. Piliszewska sprawnie operuje opisem, tworzy urocze metafory, bardzo trafne porównania, które rozpalają nie tylko wyobraźnię, ale i serce czytelnika.

Po świecie poetyckim z „Tibi et igni” stąpamy powoli, cicho, z szacunkiem dla bohaterów zbioru. Obserwujemy bowiem „starzyka”, marzącego podczas „pykania fajeczki”, „starą kobietę, co mieszka w krzywej chałupce”, „starego ojca o wąsach jak wskazówki zegarów”, „starego trapera”.

Portret wszystkich tych staruszków wpisany jest w krajobraz przyrody. W świecie Piliszewskiej rytm życia wyznacza natura („od rannego powiewu do nocnego powiewu”). To ona dyktuje, jakie obowiązki czekają ludzi, a kiedy można sobie pozwolić na odpoczynek.

Następujące po sobie pory roku widać w wycinkach krajobrazu. Zwiastują to m.in. „sypiące się złote gruszki” (jesień),

Ta cykliczność w naturalny sposób przypomina o upływie czasu:

mieszają się pory roku. i dzieje się

starość, młodość, jesień, lato i zima. śmiech

i szloch

(„szmaragd, gęsi i śnienie” – fragm.).



Przemijanie można dostrzec także w przedmiotach, m.in. w „pożółkłych kalendarzach”. Rozczulające jest spojrzenie Piliszewskiej na starocie. U niej rzeczy mają swoje ogromne znaczenie i bardzo ważną funkcję: „przedmioty czuwają”, gdy ich właścicielka „lnieje”. A zatem „pęknięty talerz”, „stół z rozchwianą nogą” czy „spłowiały, skórzany trzewik z wywalonym jęzorem” są nie tylko strażnikami pamięci. Trzeba pamiętać, że skrywają także w sobie wiele zaklętych w nich uczuć. Podmiot pochyla się nad rzeczami, które „zachodzą rdzą; zaczynają krwawić” i nad tymi, które zakończyły swoją służbę. Cudownie autorka przedstawia stopniowy zanik życia, gdy wszystkiego zaczyna brakować i tylko „biały powój się wije…”.

Starość, cały ten proces, jest jednym z tematów zbioru. Czas płynie, co widać i w za oknem, i wewnątrz, jednak największe zaskoczenie zwykle budzą w człowieku zmiany jego ciała. I w „Tibi et igni” poetka także pokazała czas, który przeobraża ludzi. Bohaterowie Piliszewskiej mają „mleczne włosy”, „pomaszczone powieki” i „dłonie przyozdobione fioletową mozaiką żyłek”.

Przyroda to także jeden z bohaterów tomu. Piliszewska uposaża ją w ludzkie przymioty, toteż nikogo nie dziwi, że mgła sobie „idzie”, by „mlecznym jęzorem polizać dźwigary mostu”, że „deszcz wyjada plamy na asfalcie”. Przyroda bywa też azylem, nie tylko dla zwierząt. Kobiecy podmiot wspomina swoje ucieczki do ogrodu. Ale sięga też do pamięci zbiorowej. Przywołuje czas (s)pokoju, gdy „nikt nie mówił nikomu, że coś wisi w powietrzu”, a „stary karabin dziadka gnił spokojnie pod ziemią”.

Dlatego tak trudno pogodzić się z tym, że „drwale wycinają drzewa śpiewającą siekierą”, a „wielki las z dawnej bajki skurczył się do rozmiarów łepka od szpilki”. Boli także „ziemia pełna śmieci i pyłu” – nie tylko jako „metafora bytu”. Podmiot się buntuje. Ale „cywilizacja obnaża zęby. wyciąga język i mlaska”. Apokalipsa nie do zatrzymania.

W książce Anny Piliszewskiej pojawia się mnóstwo zwierząt. Poetka czyni z nich bohaterów poetyckich – a to przecież dość nieoczywiste przyglądać się, jak spoza słów wystają „białe wąsy”, przelatują „ptasie nożyce”. W „Tibi et igni” na porządku dziennym jest pojawianie się „ślimaków bezmuszlowych”, Ta poezja jest niczym lupa, dzięki którem mamy okazję dojrzeć nawet „głowę muchy” lub „korniki” – „znak / że istnieje życie / w śmierci / starych przedmiotów”.

„Tibi et igni” to książka pełna zachwytów – nad umiejętnością przenikania słowem do samego wnętrza, do tej magicznej skrzyneczki, gdzie czytelnik zwykle chowa swoje emocje. Anna Piliszewska rozczula swoimi niesamowitymi opisami, wielką wrażliwością oraz uważnością w patrzeniu na świat i dostrzeganiu jego piękna, majestatu, ale też swoistego okrucieństwa (to m.in. nieubłagane odliczanie tykającego zegara). Książka wyzwalająca sporo emocji. Poruszająca!

Podmiot Anny Piliszewskiej wita czytelnika plastycznym, ujmującym opisem zachodu słońca na wsi. I my nie wiemy do końca, czy jest to ekfraza (a pojawią się na kartach książki niesamowite liryczne opisy równie niezwykłych dzieł malarskich), czy spoglądamy na rzeczywisty widok, oczami bardzo wrażliwego głosu mówiącego.


Już takie piękne otwarcie zapowiada nam poezję skupioną...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    1
  • 2023
    1
  • Poezja
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tibi et igni


Podobne książki

Przeczytaj także