Święci wojownicy w sztuce bizantyńskiej (843-1261)

Okładka książki Święci wojownicy w sztuce bizantyńskiej (843-1261)
Piotr Łukasz Grotowski Wydawnictwo: WAM historia
496 str. 8 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
WAM
Data wydania:
2011-03-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-03-01
Liczba stron:
496
Czas czytania
8 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7505-497-2
Tagi:
ikonografia uzbrojenie Bizancjum Średniowiecze historia
Średnia ocen

                8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
515
515

Na półkach: ,

Jak na tego typu pozycję - 99 ilustracji, zresztą bardzo pięknych - to stanowczo za mało. Moja recenzja jest oceną amatora-entuzjasty. Drobiazgowa (?) praca, opatrzona ogromną ilością przypisów, obejmująca okres Średniego Bizancjum 843 - 1261r. Autor opierając się na zachowanych zabytkach sztuki dokonuje analizy w jaki sposób i dlaczego niektórzy święci zostali zmilitaryzowani, stając się jakby patronami armii Bizancjum. Herosi pokonujący zło, zarazem będący niebiańską strażą Najwyższego. Dwóch Teodorów, Jerzy, Merkury, Eustachy i inni. Autor zwraca uwagę, że do 314 roku (?) żołnierzom-chrześcijanom nie wolno było zabijać. Później się to zmieniło - święty Atanazy, Ambroży i Augustyn - uważali za godne pochwały chwytanie za oręż przeciw wrogom ojczyzny. Wciąż jednak utrzymywał się pogląd o 3-letnim okresie bez przyjmowania Komunii przez żołnierzy, którzy zabijali. W Bizancjum, wraz z wojnami z zoroastryjskimi Persami i później z muzułmanami uległo to przemianie. Możemy też mówić o czymś w rodzaju proto-krucjat podejmowanych przez Bizancjum. Święci wojskowi stali się patronami armii. Na przykład święty Dymitr broniący Salonik przed Słowianami i Awarami. Święty Teodor odpierający inwazję pogańskich Rusinów w 971 roku. Itd. Podobało mi się (bardzo) rozbicie opisu wizerunków świętych na poszczególne części - ubioru i uzbrojenia. Przed lekturą przydałoby się też przypomnieć sobie alfabet grecki - aczkolwiek nie jest to niezbędne. W kontekście Fatimy - warto zapoznać się z ilustracją numer 95. Jest to fragment ikony Drabina cnót Jana Klimaka, ukazujący demony atakujące mnichów podążających do Nieba. Demony posługują się łukami. W tym kontekście też - List świętego Pawła do Efezjan 6,16 - tarcza wiary chroni przed pociskami złego.

Jak na tego typu pozycję - 99 ilustracji, zresztą bardzo pięknych - to stanowczo za mało. Moja recenzja jest oceną amatora-entuzjasty. Drobiazgowa (?) praca, opatrzona ogromną ilością przypisów, obejmująca okres Średniego Bizancjum 843 - 1261r. Autor opierając się na zachowanych zabytkach sztuki dokonuje analizy w jaki sposób i dlaczego niektórzy święci zostali...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    4
  • Ulubione
    1
  • Średniowiecze
    1
  • historia
    1
  • Historyczne
    1
  • Orient, Bizancjum I kultura
    1
  • Kultura, dziedzictwo kulturowe, filozofia kultury
    1
  • Malarstwo
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Święci wojownicy w sztuce bizantyńskiej (843-1261)


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne