Święci wojownicy w sztuce bizantyńskiej (843-1261)

Okładka książki Święci wojownicy w sztuce bizantyńskiej (843-1261) Piotr Łukasz Grotowski
Okładka książki Święci wojownicy w sztuce bizantyńskiej (843-1261)
Piotr Łukasz Grotowski Wydawnictwo: WAM historia
496 str. 8 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
WAM
Data wydania:
2011-03-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-03-01
Liczba stron:
496
Czas czytania
8 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7505-497-2
Tagi:
ikonografia uzbrojenie Bizancjum Średniowiecze historia
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
226
2

Na półkach:

Autor dokonał odkrycia, które zostało upowszechnione na Zachodzie i spotkało się gremialnym uznaniem. Prześledził bowiem jak za sprawą zagrożenia muzułmańskiego Bizantyńczycy przyswoili sobie ideę "świętych wojowników", która następnie została zaimplementowana w Europie Zachodniej (co dało efekt w postaci krucjat). Źródła literackie nie dają na ten temat większego wyobrażenia, stąd też Autor skupił się na analizie źródeł wizualnych. Tyleż błyskotliwa, co znacząca książka. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla osób zainteresowanych Cesarstwem Bizantyńskim.

Autor dokonał odkrycia, które zostało upowszechnione na Zachodzie i spotkało się gremialnym uznaniem. Prześledził bowiem jak za sprawą zagrożenia muzułmańskiego Bizantyńczycy przyswoili sobie ideę "świętych wojowników", która następnie została zaimplementowana w Europie Zachodniej (co dało efekt w postaci krucjat). Źródła literackie nie dają na ten temat większego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
521
521

Na półkach: ,

Jak na tego typu pozycję - 99 ilustracji, zresztą bardzo pięknych - to stanowczo za mało. Moja recenzja jest oceną amatora-entuzjasty. Drobiazgowa (?) praca, opatrzona ogromną ilością przypisów, obejmująca okres Średniego Bizancjum 843 - 1261r. Autor opierając się na zachowanych zabytkach sztuki dokonuje analizy w jaki sposób i dlaczego niektórzy święci zostali zmilitaryzowani, stając się jakby patronami armii Bizancjum. Herosi pokonujący zło, zarazem będący niebiańską strażą Najwyższego. Dwóch Teodorów, Jerzy, Merkury, Eustachy i inni. Autor zwraca uwagę, że do 314 roku (?) żołnierzom-chrześcijanom nie wolno było zabijać. Później się to zmieniło - święty Atanazy, Ambroży i Augustyn - uważali za godne pochwały chwytanie za oręż przeciw wrogom ojczyzny. Wciąż jednak utrzymywał się pogląd o 3-letnim okresie bez przyjmowania Komunii przez żołnierzy, którzy zabijali. W Bizancjum, wraz z wojnami z zoroastryjskimi Persami i później z muzułmanami uległo to przemianie. Możemy też mówić o czymś w rodzaju proto-krucjat podejmowanych przez Bizancjum. Święci wojskowi stali się patronami armii. Na przykład święty Dymitr broniący Salonik przed Słowianami i Awarami. Święty Teodor odpierający inwazję pogańskich Rusinów w 971 roku. Itd. Podobało mi się (bardzo) rozbicie opisu wizerunków świętych na poszczególne części - ubioru i uzbrojenia. Przed lekturą przydałoby się też przypomnieć sobie alfabet grecki - aczkolwiek nie jest to niezbędne. W kontekście Fatimy - warto zapoznać się z ilustracją numer 95. Jest to fragment ikony Drabina cnót Jana Klimaka, ukazujący demony atakujące mnichów podążających do Nieba. Demony posługują się łukami. W tym kontekście też - List świętego Pawła do Efezjan 6,16 - tarcza wiary chroni przed pociskami złego.

Jak na tego typu pozycję - 99 ilustracji, zresztą bardzo pięknych - to stanowczo za mało. Moja recenzja jest oceną amatora-entuzjasty. Drobiazgowa (?) praca, opatrzona ogromną ilością przypisów, obejmująca okres Średniego Bizancjum 843 - 1261r. Autor opierając się na zachowanych zabytkach sztuki dokonuje analizy w jaki sposób i dlaczego niektórzy święci zostali...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    4
  • Ulubione
    1
  • Średniowiecze
    1
  • historia
    1
  • Historyczne
    1
  • Orient, Bizancjum I kultura
    1
  • Kultura, dziedzictwo kulturowe, filozofia kultury
    1
  • Malarstwo
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Święci wojownicy w sztuce bizantyńskiej (843-1261)


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne