rozwiń zwiń

Śmierć rycerza na uniwersytecie

Okładka książki Śmierć rycerza na uniwersytecie
Mateusz Matyszkowicz Wydawnictwo: Teologia Polityczna filozofia, etyka
162 str. 2 godz. 42 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Teologia Polityczna
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
162
Czas czytania
2 godz. 42 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-926118-9-9
Tagi:
matyszkowicz filozofia polityki etyka teologia polityczna
Inne
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Do Rzeczy. Ludzie - Władza kobiet (nr specjalny 2/2013) Ewa K. Czaczkowska, Piotr Gursztyn, Marek Magierowski, Krzysztof Masłoń, Mateusz Matyszkowicz, Agnieszka Rybak, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 3,0
Do Rzeczy. Lud... Ewa K. Czaczkowska,...
Okładka książki Teologia Polityczna nr 7, „Niech żyją fajne Niemcy!" Rémi Brague, Marek Aleksander Cichocki, Dariusz Gawin, Magdalena Gawin, Jarosław Iwaszkiewicz, Mateusz Matyszkowicz
Ocena 0,0
Teologia Polit... Rémi Brague, Marek ...
Okładka książki Teologia Polityczna nr 6 „Śmierć i polityka” Rémi Brague, Dariusz Gawin, Magdalena Gawin, Agnieszka Kołakowska, Mateusz Matyszkowicz, Filip Memches, Tukidydes, Eric Voegelin, Bronisław Wildstein
Ocena 4,0
Teologia Polit... Rémi Brague, Darius...
Okładka książki Fronda nr 61 zima 2011. Życie seksualne katolików Maciej Bazela, Aleksander Bocianowski, Marek Aleksander Cichocki, Eryk Dostatni, Grzegorz Górny, Krystyna Kluzowa, Francisco Javier Martínez, Mateusz Matyszkowicz, Przemysław Mazur, Artur Mrówczyński-Van Allen, Janina Palus, Redakcja kwartalnika Fronda, Sebastian Reńca, Tomasz Rowiński, Paweł Skibiński, Robert Skrzypczak, Tomasz Teluk, Jadwiga Wronicz
Ocena 4,7
Fronda nr 61 z... Maciej Bazela, Alek...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
646
574

Na półkach: ,

Średnia publicystyka na temat polskich intelektualistów, od średniowiecza, przez oświecenie, zabory, PRL, do dziś.
Zaczyna się od wezwania, by każdy pisał, a kończy tym, że jeśli ktoś chce uchodzić za wybitnego, to jednak lepiej, żeby nic nie pisał (jak mniemam rodzaj parafrazy „lepiej milczeć i uchodzić za inteligentnego, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości”).
Jak to przy publicystyce, żeby ją dobrze zrozumieć, trzeba mieć tę samą wiedzę co autor… ale gdy się ją ma, to już sama treść niczym nie zaskakuje.

Nie ziębi, nie grzeje. I jeszcze ten mdły Don Kichot na okładce.

----------------------------

„Kiedy inteligent podpisuje dziś listy otwarte, a czyni to nad wyraz często, sprawdza dokładnie, kto jeszcze podpisał. Kiedy rozlicza się agentów, to wszystko jest w porządku, dopóki na liście nie znajdą się koledzy. Wiadomo dobrze, że jednym wolno wszystko, a innym nic.
Jeśli zaś się czyta, patrzy się najpierw na nagrody i rekomendacje, a potem na slang, w jakim książka została napisana. I w zasadzie myśli się to, co mówią telewizyjne prezenterki”.

„Warto zapytać, kiedy nastąpił ten zwrot od rycerskiego ideału do zblazowanego kpiarstwa na usługach sił tego świata. Kiedy rycerz na uniwersytecie osunął się martwy z konia i jaka włócznia zadała mu śmiertelny cios?
Wydawałoby się bowiem, że obecnie powinien być silniejszy niż kiedykolwiek. Jego zmysł krytyczny mógłby przecież mieć teraz pełne pole do działania. W czasach bez Boga, kiedy nie ma prawd wiecznych i objawionych, powinien intelektualista rozwinąć skrzydła.
Niektórzy twierdzą, że dzieje się tak dlatego, że nie ma już przeciw czemu walczyć. Kiedy absolut zostaje obalony, nie ma siły, której przeciwstawić można krytyczne myślenie. Krytyka ostatecznie musi uśmiercić samą siebie. Nie jest to jednak do końca prawda.
Właśnie doświadczenie zachowania intelektualistów w krajach komunistycznych wiele mówi o kondycji całej tej grupy społecznej po oświeceniu. Skoro obalili Boga, to dlaczego bali się państwa? Skoro absolut nie był im straszny, dlaczego wystraszyli się ponuraków w prochowcach?
Stało się tak, ponieważ ulegli wcześniej złudzeniu, że prawdziwa krytyka musi wyjść poza religijny sposób myślenia i jemu się sprzeciwiać. Nie pojęli, że Europa była zdolna do prawdziwie wolnej refleksji dopóty, dopóki prowadzona była ona z religijnych pozycji. To właśnie szczególny związek, jaki średniowieczny intelektualista miał z Bogiem, dawał mu silną pozycję w sprzeciwie wobec świata. Prawdziwie rycerskim”.

Średnia publicystyka na temat polskich intelektualistów, od średniowiecza, przez oświecenie, zabory, PRL, do dziś.
Zaczyna się od wezwania, by każdy pisał, a kończy tym, że jeśli ktoś chce uchodzić za wybitnego, to jednak lepiej, żeby nic nie pisał (jak mniemam rodzaj parafrazy „lepiej milczeć i uchodzić za inteligentnego, niż się odezwać i rozwiać wszelkie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    24
  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    8
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • 2017
    1
  • Zainteresowany
    1
  • Filozofia
    1
  • Ex libris
    1
  • Mam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Śmierć rycerza na uniwersytecie


Podobne książki

Przeczytaj także