Przestrzeń i polityka. Z dziejów niemieckiej myśli politycznej

Okładka książki Przestrzeń i polityka. Z dziejów niemieckiej myśli politycznej
Eberhard SchulzAnna Wolff-Powęska Wydawnictwo: Zona Zero reportaż
566 str. 9 godz. 26 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Zona Zero
Data wydania:
2020-10-19
Data 1. wyd. pol.:
2020-10-19
Liczba stron:
566
Czas czytania
9 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366177956
Tagi:
Niemcy Geopolityka
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pomocnik Historyczny „Trzecia Rzesza 1933-1945” Jarosław Centek, Jerzy Holzer, Jerzy Kochanowski, Adam Kożuchowski, Piotr Madajczyk, Jan M. Piskorski, Krzysztof Ruchniewicz, Jan Skórzyński, Anna Wolff-Powęska, Marcin Zaremba, Andrzej Żbikowski, Stanisław Żerko
Ocena 8,5
Pomocnik Histo... Jarosław Centek, Je...
Okładka książki Uniwersytet. Wspólnota różnorodności i różnicy Jan Barciszewski, Maria Beisert, Izabela Cytlak, Marek Figlerowicz, Marek Hendrykowski, Łukasz Kaczmarek, Hanna Kóčka-Krenz, Andrzej Legocki, Bogdan Marciniec, Roman Murawski, Wojciech Niedbała, Karol Olejnik, Hubert Orłowski, Tomasz Polak, Eugenia Potulicka, Kazimierz Przyszczypkowski, Tomasz Schramm, Wojciech Skrzydlewski, Ireneusz Stolarek, Justyna Wiland-Szymańska, Edwin Wnuk, Anna Wolff-Powęska, Sławomira Wronkowska
Ocena 0,0
Uniwersytet. W... Jan Barciszewski, M...
Okładka książki Politeja. Vol. 47. Oblicza postpamięci 2 (2017) Małgorzata Abassy, Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, Marcin Chruściel, Anna Duda, Małgorzata Gaszyńska-Magiera, Anna Gryglaszewska, Janina Hajduk-Nijakowska, Marta Hoffmann, Marta Kobiela-Kwaśniewska, Kamila Łapicka, Sylwia Majdosz, Zbigniew Pasek, Paweł Plichta, Agata Rejowska-Pasek, Celina Strzelecka, Jarosław Syrnyk, Katarzyna Taczyńska, Robert Więckowski, Anna Wolff-Powęska
Ocena 0,0
Politeja. Vol.... Małgorzata Abassy,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
610
62

Na półkach: ,

Na wstępie muszę zaznaczyć, że do uczciwej oceny tej książki potrzebna jest dużo lepsza od mojej znajomość języka niemieckiego i możliwość samodzielnej oceny reprezentatywności wybranych tekstów.

Po tym wstępnym zastrzeżeniu zdecydowanie mogę polecić tą książkę. Jak ogólnie wyglądają relacje Niemcami (nie tylko nasze) najlepiej opisuje pochodzący z początku lat dziewięćdziesiątych dotyczący współczesnych Niemiec cytat z Michaela Sturmera "Grzesznica Maria Magdalena, która została świętą, urosła do nieoficjalnej patronki kraju".

Kiedy jednak zagłębimy się w zaproponowany zestaw tekstów od możemy trafić na niekiedy przytomne teksty poruszające kwestie granic etnicznych z pierwszej połowy XIX wieku. Z biegiem lat widzimy rosnącą butę i przekonanie o własnej wyjątkowości, których punktem kulminacyjnym, ale zdecydowanie nie końcem, jest "idea wielkiej przestrzeni" Ericha Obsta. Istotne jest ukazanie, że nawet w tekstach powojennych możemy obok siebie na narzekania na "partactwo kręgu Haushofera" i brak chęci porozumienia się z Polską z obowiązkowym zaznaczaniem "wątpliwych etnicznie roszczeń" (Polski do Pomorza) oraz "polskiego nacjonalizmu i szowinizmu". Miłym akcentem jest zwrócenie uwagi na słabą pamięć Niemców, która sięga tylko do 1871 i całkowicie ignorowała nawet po wojnie sytuację przed powstaniem II Rzeszy.

Jednymi z największych smaczków są teksty Friedricha Neumann, który opisuje w nich sytuację po akcie 5 listopada i moim zdaniem robi to chyba bardziej trzeźwo od popularnego W. Studnickiego.

W czasach kiedy możemy znowu zostać w tej części świata sam na sam z tym dotychczasowym "sojusznikiem naszych sojuszników" warto zapoznać się z tą książką i pozostaje tylko żałować, że kończy się ona na tekstach z lat dziewięćdziesiątych.

Na wstępie muszę zaznaczyć, że do uczciwej oceny tej książki potrzebna jest dużo lepsza od mojej znajomość języka niemieckiego i możliwość samodzielnej oceny reprezentatywności wybranych tekstów.

Po tym wstępnym zastrzeżeniu zdecydowanie mogę polecić tą książkę. Jak ogólnie wyglądają relacje Niemcami (nie tylko nasze) najlepiej opisuje pochodzący z początku lat...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    20
  • Przeczytane
    2
  • Geopolityka
    2
  • Posiadam
    2
  • E-book
    1
  • Myśl polityczna - politologia
    1
  • Europa Środkowa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przestrzeń i polityka. Z dziejów niemieckiej myśli politycznej


Podobne książki

Przeczytaj także