Prawiek i inne czasy

Okładka książki Prawiek i inne czasy
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308039458
Tagi:
Prawiek realizm magiczny prowincja opowiadania
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 5,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1 (1) / 2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 6,3
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
2962 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
626
626

Na półkach:

„Prawiek i inne czasy” to cudowna powieść wpisująca ludzką egzystencję w przestrzeń mitu, mistyki i religii. Nie dziwi mnie fakt, że autorka została za tę książkę doceniona Paszportem „Polityki” i Nagrodą Kościelskich, ale to, że wygrała plebiscyt czytelników do nagrody Nike już daje do myślenia. Oznacza bowiem, że istnieje wśród odbiorców literatury potrzeba obcowania z dziełami ambitnymi, zmuszającymi do refleksji i intelektualnego wysiłku, których interpretacja nie jest oczywista i wymaga pewnych kulturowych kompetencji.
Olga Tokarczuk stworzyła tu miejsce znajdujące się jakby w dwóch przestrzeniach. Jest to wioska położona gdzieś na Kielecczyźnie, gdzie ludzie zwyczajnie sobie żyją i przeżywają to samo, co mieszkańcy innych wiosek. Ich życie rozgrywa się w konkretnym czasie historycznym, od początku pierwszej wojny do lat 80. XX wieku. To powoduje, że można „Prawiek” uznać za typową wiejską sagę, a jej bohaterami są członkowie rodzin Niebieskich i Boskich oraz ich sąsiedzi i znajomi. Mamy tu więc wspaniałą galerię postaci, niczym w Reymontowskich „Chłopach”. Są zamożni gospodarze z Michałem jako głową rodu i okoliczny dziedzic Popielski, jest stara Kłoska ze swoją córką Rutą, jest wiejski dziwak Izydor, są wreszcie dzieci Michała Misia i Paweł. Z każdym z tych bohaterów wiąże się jakaś opowieść typowa dla sagi rodzinnej. Poznajemy historie miłosne, zawiedzione uczucia, zdobyte i utracone majątki, narodziny, choroby i śmierci.
Ciekawsze jednak jest to, co kryje się pod powierzchnią narracji i co wiąże powieść Tokarczuk z mitami starożytnymi, opowieściami biblijnymi i pogańskimi wierzeniami. Już sama nazwa wsi daje do myślenia: Prawiek, czyli miejsce, które trwa od zawsze, nie podlega działaniu czasu. Nazwiska i imiona postaci pozwalają usytuować je w świecie ludzkim, ale i boskim. Niebiescy i Boscy to jakby namiestnicy sił wyższych wśród ludzi, ale Kłoska czy Florentynka to przecież nikt inny jak wysłanniczki bóstw przyrody, wśród której zresztą upływa ich życie. Z kolei córka Kłoski ma na imię Ruta, a tej roślinie przypisuje się właściwości magiczne. Dlatego powieściowa Ruta wabi, a jednocześnie jej zadaniem jest odpędzić zło z życia matki. Ich relacje z kolei są identyczne jak mitologicznej Demeter i Kory: Kłoska zgadza się oddać córkę na żonę dla Uklei, ale tylko na miesiące zimowe, na lato musi ona wrócić do Prawieku i spędzić je z matką.
Bardzo podobało mi się wprowadzenie do tego wiejskiego uniwersum postaci nieco zdziwaczałego dziedzica Popielskiego poświęcającego całe swoje życie zgłębianiu zasad „pouczającej gry dla jednego gracza”. Skojarzył mi się on z obecnym w różnych mitach demiurgiem stwarzającym świat. Gra to nic innego jak świat Prawieku w miniaturze, w którym, jak głosi pierwsza reguła „raz po raz trzeba dokonać właściwego wyboru”. I tak właśnie toczy się życie mieszkańców. Co więcej, mają oni wrażenie, że sami decydują o sobie, a tymczasem robi to za nich pewna nienazwana siła wyższa. Czyż nie kojarzy się to z antycznym fatum lub chrześcijańską opatrznością Bożą?
Główną rolę w powieści Tokarczuk gra czas. Każda z postaci ma własny, co oczywiste, ale istnieje tu także czas Matki Boskiej i aniołów oraz Złego Człowieka. I znów widzę w tym zamyśle odwołanie do znanych z wierzeń przekonań o istnieniu w ludzkim świecie dopełniających się sił dobra i zła. I o ile czas ludzki zawsze się kończy, o tyle nieskończony jest czas świata natury towarzyszącej bohaterom w każdej chwili ich egzystencji. Jest więc przemijanie i jest stałość.
Dużo by można pisać o „Prawieku” jak o każdej książce ocierającej się o doskonałość. Dla mnie to rzecz idealna- mądra, ale nie hermetyczna, ambitna, ale cudownie lekko się czytająca, poważna, ale z elementami humoru, a przede wszystkim łącząca w sobie realizm i magię, a to bardzo lubię.
Prozy Olgi Tokarczuk polecać nie trzeba, bo kto chce ten przeczyta, a kto obraził się na naszą Noblistkę ten i tak tego nie zrobi. Ja uważam, że „Prawiek” przeczytać warto.

„Prawiek i inne czasy” to cudowna powieść wpisująca ludzką egzystencję w przestrzeń mitu, mistyki i religii. Nie dziwi mnie fakt, że autorka została za tę książkę doceniona Paszportem „Polityki” i Nagrodą Kościelskich, ale to, że wygrała plebiscyt czytelników do nagrody Nike już daje do myślenia. Oznacza bowiem, że istnieje wśród odbiorców literatury potrzeba obcowania z...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12 856
  • Chcę przeczytać
    5 068
  • Posiadam
    1 838
  • Ulubione
    631
  • Teraz czytam
    199
  • Literatura polska
    128
  • 2019
    112
  • 2020
    102
  • 2020
    99
  • Chcę w prezencie
    94

Cytaty

Więcej
Olga Tokarczuk Prawiek i inne czasy Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Prawiek i inne czasy Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Prawiek i inne czasy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także