rozwiń zwiń

Pismo, tekst, literatura. Praktyki piśmienne starożytnych Greków i matryca pamięci kulturowej Europejczyków

Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 818-819 / 2023 Edwin Bendyk, Dorota Brauntsch, Sylwia Chutnik, Diana Dąbrowska, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Aleksandra Grzemska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Paweł Majewski, Krzysztof Marciniak, Andrzej Muszyński, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Zośka Papużanka, Janusz Poniewierski, Michał Potocki, Patryk Pufelski, Bianka Rolando, Ola Synowiec, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 818-81... Edwin Bendyk, Dorot...
Okładka książki Teksty Drugie nr 1 / 2020 Monika Bakke, Joanna Bednarek, Edwin Bendyk, Jerzy Franczak, Marek Kazimierczak, Michał Kłosiński, Paweł Majewski, Jakub Momro, Paweł Mościcki, Jan Pomorski, Redakcja pisma Teksty Drugie, Wojciech Tomasik, Marta Tomczok, Przemysław Witkowski, Szymon Wróbel
Ocena 10,0
Teksty Drugie ... Monika Bakke, Joann...
Okładka książki Chopinowskie igrzysko Ada Arendt, Marcin Bogucki, Paweł Majewski, Kornelia Sobczak
Ocena 8,0
Chopinowskie i... Ada Arendt, Marcin ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

Tematyka poruszana przez P. Majewskiego w tej książce była dla mnie czymś nowym, znałem tylko kilka pozycji z obszernej listy bibliograficznej, jaką warszawski badacz zamieszcza na końcu pracy. Autor porusza wątki z pogranicza antropologii, kulturoznawstwa i tego, co dla mnie najciekawsze, czyli filologii klasycznej. Zajmuje się tym ważnym momentem w dziejach cywilizacji greckiej, gdy pismo zdominowało kulturę mówioną. Analizuje bardzo wiele różnych tekstów antycznych, m.in. tych pisarzy, którzy zachowani są fragmentarycznie. Bardzo dobrze udało się Majewskiemu wyrazić ważny błąd dawniejszej filologii, która na całą literaturę grecką patrzyła z perspektywy tekstu, choć przecież - co najmniej do czasów Arystotelesa - nie był on wcale podstawowym medium przekazu. Do tego interesujące wycieczki w stronę takich zagadnień, jak antyczna gramatyka, carmina figurata, powstawanie bibliotek.

Teraz trochę minusów. Miejscami odnosiłem wrażenie, że język pracy jest trochę nadmiernie komplikowany przez Autora (ale może wynikać to z bardziej subtelnej terminologii niż ta, którą znam). Czasem w tekście brakowało mi przypisów, udokumentowania wypowiedzi badacza w źródłach lub innych publikacjach naukowych i zachodziłem w głowę "Skąd on to wie? Z czego to niby wynika?". Całe dłuższe partie tekstu pozbawione są w ogóle przypisów bibliograficznych, a potem pojawia się kilka ogólnych uwag na temat jakichś prac (bez operowania konkretnymi miejscami, stronami w tychże pracach). W badaniach filologicznych, a więc w nauce cokolwiek starej, dobrze jest się odwołać do tej długiej tradycji badań, a czasem tego brak.

Tyle uwag negatywnych, niech one nie zaciemnią znaczących zalet tej pracy! Na polskim gruncie ujęcie tematu jest nowatorskie, wiele wnosi do naszego myślenia o literaturze greckiej albo i o tym, co było przed literaturą sensu stricto. Praca Majewskiego jest z pewnością godna polecenia!

Tomasz Babnis

Tematyka poruszana przez P. Majewskiego w tej książce była dla mnie czymś nowym, znałem tylko kilka pozycji z obszernej listy bibliograficznej, jaką warszawski badacz zamieszcza na końcu pracy. Autor porusza wątki z pogranicza antropologii, kulturoznawstwa i tego, co dla mnie najciekawsze, czyli filologii klasycznej. Zajmuje się tym ważnym momentem w dziejach cywilizacji...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    11
  • Przeczytane
    5
  • Mowa - pismo - książka
    1
  • Starożytność
    1
  • Grecja i świat grecki
    1
  • Communicare
    1
  • Filologia
    1
  • Filologia klasyczna
    1
  • Antropologia
    1
  • 098 Serie Wydawnicze – Communicare – Historia i Kultura
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne