Naznaczone literą „P”

Okładka książki Naznaczone literą „P”
Sophie Hodorowicz Knab Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie historia
495 str. 8 godz. 15 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Wearing the Letter P: Polish Women as Forced Laborers in Nazi Germany, 1939-1945
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2018-09-19
Data 1. wyd. pol.:
2018-09-19
Liczba stron:
495
Czas czytania
8 godz. 15 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308065709
Tłumacz:
Wojciech Tyszka
Tagi:
III Rzesza obóz pracy
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Pamiętaj, żeś Polka



268 0 108

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1169
1169

Na półkach: , ,

Dopiero pod koniec lat 80-tych XX wieku robotnicy przymusowi zostali oficjalnie uznani za ofiary nazistowskich Niemiec. Ta wielotysięczna grupa kobiet i mężczyzn, której znaczną część stanowiły Polki (i Polacy), przez lata nie budziła specjalnego zainteresowania ani historyków specjalizujących się w tematyce II wojny światowej, ani oficjalnych władz czy opinii publicznej.

Rodzinna historia Sophie Hodorowicz Knab, której rodzice byli robotnikami przymusowymi, była dla autorki impulsem aby zgłębić ten temat.
Wynikiem tej wieloletniej pracy jest książka jej autorstwa "Naznaczone literą "P". Polki jako robotnice przymusowe w III Rzeszy 1939-1945".
To publikacja który w sposób niezwykle rzetelny, usystematyzowany i wyczerpujący ukazuje wszelkie aspekty pracy przymusowej: od momentu wywiezienia do Rzeszy (w znakomitej większości wypadków były to wywózki przymusowe gdyż próba pozyskania ochotników do pracy poprzez kampanię ogłoszeniową przygotowaną przez nazistów spełzła na niczym), po warunki pracy, codzienne problemy z którymi musieli mierzyć się robotnicy przymusowi (głód, choroby, skandaliczne warunki mieszkaniowe, praca ponad siły w poczuciu ciągłego zagrożenia) aż do momentu wyzwolenia w którym to momencie wcale nie kończyły się ludzkie dramaty bo często powrót do Polski wcale nie był wyborem oczywistym.

Sophie Hodorowicz Knab opisuje to wszystko z perspektywy kobiet, które według niektórych szacunków stanowiły ponad połowę polskich pracowników przymusowych w nazistowskich Niemczech. Pracowały w gospodarstwach rolnych, zakładach przemysłowych, przemyśle zbrojeniowych.
Często, oprócz troski o własne życie, zamartwiały się losem swoich dzieci bo "na roboty" wysyłane były całe rodziny a przyzakładowe żłobki i przedszkola które miały opiekować się dziećmi były miejscami gdzie większość z nich umierała już po kilku dniach.
Autorka w swoją opowieść wplata wypowiedzi kobiet które zdecydowały się podzielić wspomnieniami, w tym opowieści swojej mamy. Książkę uzupełniają też liczne zdjęcia.

To nie jest praca naukowa przeznaczona dla wąskiego grona odbiorców. To książka która dzięki przejrzystej konstrukcji i zrozumiałemu językowi ma szansę zainteresować większą rzeszę czytelników.
Ja zachęcam do lektury bo ukazuje ona ten fragment naszej historii o której do tej pory niewiele się mówiło.

Dopiero pod koniec lat 80-tych XX wieku robotnicy przymusowi zostali oficjalnie uznani za ofiary nazistowskich Niemiec. Ta wielotysięczna grupa kobiet i mężczyzn, której znaczną część stanowiły Polki (i Polacy), przez lata nie budziła specjalnego zainteresowania ani historyków specjalizujących się w tematyce II wojny światowej, ani oficjalnych władz czy opinii publicznej....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    93
  • Przeczytane
    29
  • Posiadam
    12
  • II wojna światowa
    3
  • 2019
    3
  • Historia
    2
  • Z biblioteki
    2
  • Ulubione
    2
  • Ebook
    1
  • Literatura faktu
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Naznaczone literą „P”


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne