Naziści. Ikony zła

Okładka książki Naziści. Ikony zła
Bartłomiej Mrożewski Wydawnictwo: Olé biografia, autobiografia, pamiętnik
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Olé
Data wydania:
2014-03-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-03-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328007543
Tagi:
naziści biografie
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
642
642

Na półkach:

Książka stanowi zestawienie biogramów ciut bardziej rozbudowanych niż opracowania encyklopedyczne czołowych twórców potęgi III Rzeszy.
Celowo nie używam określenia „biografie”, bo w odniesieniu do objętości poszczególnych rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innej postaci, byłoby to fatalne nadużycie tego słowa.

Wydarzenia opisano chronologicznie, krótko i na temat, bardzo przystępnym językiem. Dla kogoś, kto dopiero wgłębia się w tę tematykę, albo zainteresowany jest nią pobieżnie książka może stanowić przyjemną lekturę.
Znawcy tematu nie znajdą w niej nic nowego. Ciekawostek z życia „ikon zła”, ich portretów psychologicznych, czy większej ilości informacji o mniej lub bardziej burzliwych perypetiach osobistych raczej tutaj nie znajdziemy. Jak również odpowiedzi na pytanie: co sprawiło, że ludzie stali się bestiami? Bo z opisów poszczególnych person wyłaniają się nie potwory żądne ludzkiej krwi, lecz urzędnicy, karierowicze, ambitni oficerowie, którzy np. do kwestii „ostatecznego rozwiązania” podchodzili jak do kolejnego problemu, który trzeba rozwiązać. Metodycznie i konsekwentnie. Najlepiej przy użyciu kolejnych dekretów, przepisów, rozkazów. Zza biurka i bez brudzenia sobie rąk. I po prawdzie chyba właśnie ta doskonała organizacja, drobiazgowe planowanie, zimne kalkulacje, kompleksowość działań, zastosowanie metod praktycznie przemysłowych w unicestwianiu milionów ludzkich istnień, wreszcie całkowita obojętność w skazywaniu na śmierć lub wyniszczającą eksploatację całych narodów przeraża najbardziej…. Nigdzie nie znajdziemy śladu emocji, wewnętrznych rozterek, wyrzutów sumienia, co najwyżej już po upadku reżimu spotykamy się z żałosnymi próbami tłumaczenia się „wyższą koniecznością” lub z wykręcaniem się niewiedzą, co jest chyba jeszcze bardziej odrażające…

Osobiście mam tylko jedno poważne zastrzeżenie, co do treści książki. Wilno w latach 1922-1939 stanowiło część Polski, a siedzibą władz Litwy było Kowno i w związku z tym faktem niemiecki minister spraw zagranicznych nie mógł prowadzić negocjacji z Wilnem odnośnie oddania Kłajpedy wraz z okręgiem Niemcom, w następstwie których to negocjacji, połączonych z demonstracją militarną Litwa się przestraszyła i oddała III Rzeszy swój jedyny port na Bałtyku.

Całościowo książkę oceniam jako dobrą, bo spełniającą cel, jaki przed sobą postawił autor, czyli wprowadzenie czytelnika w sposoby zdobywania i sprawowania władzy przez nazistów.

Książka stanowi zestawienie biogramów ciut bardziej rozbudowanych niż opracowania encyklopedyczne czołowych twórców potęgi III Rzeszy.
Celowo nie używam określenia „biografie”, bo w odniesieniu do objętości poszczególnych rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innej postaci, byłoby to fatalne nadużycie tego słowa.

Wydarzenia opisano chronologicznie, krótko i na temat,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    47
  • Chcę przeczytać
    22
  • Posiadam
    20
  • Teraz czytam
    3
  • Historia
    2
  • Do kupienia
    1
  • 2015
    1
  • Posiadam (fizyczne)
    1
  • Czekają na półkach
    1
  • 🎥 Biograficzne, historyczne, na faktach, reportaż
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Naziści. Ikony zła


Podobne książki

Przeczytaj także