Na rogu świata i nieskończoności. Wspomnienia o Franciszku Fiszerze

Okładka książki Na rogu świata i nieskończoności. Wspomnienia o Franciszku Fiszerze
Roman Loth Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
366 str. 6 godz. 6 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1985-01-01
Liczba stron:
366
Czas czytania
6 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
8320716985
Tagi:
Franciszek Fiszer na rogu świata
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dawni pisarze polscy. Od początków piśmiennictwa do Młodej Polski. Przewodnik biograficzny i bibliograficzny. Tom 5, U-Ż Wiesława Albrecht-Szymanowska, Elżbieta Aleksandrowska, Halina Gacowa, Roman Loth, Anna Polakowska, Izabella Teresińska, Tadeusz Witczak, Michał Witkowski
Ocena 0,0
Dawni pisarze ... Wiesława Albrecht-S...
Okładka książki Dawni pisarze polscy. Od początków piśmiennictwa do Młodej Polski. Przewodnik biograficzny i bibliograficzny. Tom 4, S-T Wiesława Albrecht-Szymanowska, Roman Loth, praca zbiorowa
Ocena 0,0
Dawni pisarze ... Wiesława Albrecht-S...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
45 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2888
593

Na półkach:

Jak napisać biografię człowieka, po którym nic nie zostało? Nigdy nie pracował, nie działał społecznie, nie tworzył, nie ożenił się; zostawił po sobie tylko anegdoty i kilka fotografii. Data urodzin - data śmierci, a pośrodku wielkie NIC.

Postać Franca Fiszera nie jest mi jako warszawiance obca, znam go choćby z książek Izabeli Czajki Stachowicz, którymi się jako dziewczynka zaczytywałam. Czajka była jego wielką przyjaciółką. Byłam jednak - ze względu na nazwisko i formę imienia - przekonana, że był Żydem. Tymczasem Franciszek F. pochodził z dawno spolonizowanej rodziny niemieckiej i po śmierci ojca odziedziczył pokaźny majątek. Przehulał go w kilkanaście lat i odtąd żył  - trafiwszy w środowisko artystyczne Warszawy - na koszt innych. Jako dowcipny erudyta miał bowiem znajomych na pęczki. Był pożądaną ozdobą legendarnych literackich stolików kawiarnianych (z nich pochodzą słynne karykatury Fiszera kreślone na serwetkach i karteluszkach; potężny, z wielka brodą, w binoklach, z goździkiem w butonierce - aż się prosił o sportretowanie). Zimował jak klasyczny pieczeniarz na wilegaturze w zaprzyjaźnionych majątkach szlacheckich, ciepłe miesiące spędzał w Warszawie. Nie zostawił po sobie nic materialnego, został tylko we wspomnieniach (zajmują lwią część książki - jedne się czyta z przyjemnością, inne niestety nużą), brawa dla Romana Lotha, że je zebrał dla nas, potomnych. Chapeau bas również za próbę rekonstrukcji filozofii Fiszera - ten bon vivant bowiem nie tylko sypał anegdotami (jest ich w książce przytoczonych ponad 100, w rozdziale " Fiszeriana"; wiele funkcjonuje do dziś, choć rzadko mamy świadomość, kto był ich autorem), snuł także metafizyczne teorie na tyle wartościowe, by ich autor znalazł się w słownikach Tatarkiewicza i Kołakowskiego.

Polecam zwłaszcza zainteresowanym przedwojniem. I szukającym odpowiedzi na pytanie, czy determinizm paliatywny w kategoriach absolutu antycypuje w apercepcji aspektów retrospektywnych, respective przekrojów horyzontalnych introspekcji formikularnej antynomij fekalnych, i jeżeli tak, to dlaczego?

Jak napisać biografię człowieka, po którym nic nie zostało? Nigdy nie pracował, nie działał społecznie, nie tworzył, nie ożenił się; zostawił po sobie tylko anegdoty i kilka fotografii. Data urodzin - data śmierci, a pośrodku wielkie NIC.

Postać Franca Fiszera nie jest mi jako warszawiance obca, znam go choćby z książek Izabeli Czajki Stachowicz, którymi się jako...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    91
  • Przeczytane
    59
  • Posiadam
    24
  • Ulubione
    4
  • Chcę w prezencie
    2
  • Teraz czytam
    1
  • Przeczytane 2012
    1
  • Jakoś nie mogłam/nie zdążyłam
    1
  • Polska
    1
  • Dostałam w prezencie 🎁
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na rogu świata i nieskończoności. Wspomnienia o Franciszku Fiszerze


Podobne książki

Przeczytaj także