rozwiń zwiń

Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym

Okładka książki Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym
Alicja Urbanik-Kopeć Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią reportaż
376 str. 6 godz. 16 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2022-10-19
Data 1. wyd. pol.:
2022-10-19
Liczba stron:
376
Czas czytania
6 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381915687
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ludowa historia kobiet Anna Dobrowolska, Małgorzata Fidelis, Olga Gitkiewicz, Barbara Klich-Kluczewska, Małgorzata Kołacz-Chmiel, Jaśmina Korczak-Siedlecka, Monika Piotrowska-Marchewa, Aneta Prymaka-Oniszk, Anna Sosnowska, Katarzyna Stańczak-Wiślicz, Magdalena Toboła-Feliks, Alicja Urbanik-Kopeć, Przemysław Wielgosz, Elwira Wilczyńska, Tomasz Wiślicz
Ocena 6,9
Ludowa histori... Anna Dobrowolska, M...
Okładka książki Znak nr 820 / 2023 Wojciech Bonowicz, Michał Choiński, Anna Cieplak, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Katarzyna Kazimierowska, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Iwona Krupecka, Anna Mateja, Rafał Matyja, Azar Nafisi, Łukasz Najder, Daniel Odija, Janusz Poniewierski, Jakub Pszoniak, Ishbel Szatrawska, Alicja Urbanik-Kopeć, David Wengrow, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Ocena 7,3
Znak nr 820 / ... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
341 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3138
1426

Na półkach: , ,

Finansowy aspekt małżeństwa jest elementem i konsekwencją patriarchalnej struktury społeczeństwa, w której kobieta nie ma mocy sprawczej (jest, jak w kodeksie Napoleona, “wieczyście niepełnoletnia”), nie ma możliwości zarabiania na siebie i posiadania własnych pieniędzy. Jedyną opcją jest więc wyjście za mąż, tym bardziej, że sztywna norma społeczna widzi kobietę tylko w roli żony i matki. Alicja Urbanik-Kopeć opisuje jak funkcjonowało to w XIX i na początku XX wieku, pokazując sprzeczne i wygórowane wymagania stawiane kobietom: miały być one zarazem niewinne i delikatne, nie interesować się aspektem materialnym, a zarazem miały pilnować, by wydać się za mąż bez straty, po zamążpójściu natomiast zająć się prowadzeniem domu i wykonywać obowiązki, których ich nikt nie uczył… Winą, za wszelkie niepowodzenia w tej kwestii obarczano oczywiście kobietę, to kobieta musiała nieustannie udawadniać swoją przydatność do małżeństwa. Ostateczną sromotą było nie wyjście za mąż w ogóle i zostanie narażoną na pośmiewisko (i nikomu niepotrzebną) starą panną. Choć pewna część kobiet - tych wywodzących się z niższych warstw społecznych i pracujących (jako robotnice czy służące) wybierała jednak bezżeństwo, słusznie wychodząc z założenia, że małżeństwo jednak nie jest tak wspaniałe jak go malują, i że dla kobiety oznacza ono pracę na dodatkowy (niepłatny) etat.

"Pierz, czesz, strzeż, a potem zapłać komu, ażeby to wziął do domu. W industrialnym społeczeństwie przełomu wieków wartość kobiety związana była bezpośrednio z jej posagiem, a nie, jak wmawiano kobietom, z ich osobistymi przymiotami, czy sukcesami. "

Zaiste sytuacja naszych przodkiń nie była do pozazdroszczenia, ale i dziś wiele z opisywanych w Matrymonium zjawisk nadal istnieje. Wprawdzie dziś panuje w naszej kulturze kult miłości i małżeństwa z rozsądku nie są zbyt popularne, a kobiety mają o wiele większą możliwość decydowania o sobie, ale wiele fragmentów, gdyby usunąć daty, można by odnosić do współczesności.

"Pytanie: jak łączysz karierę z macierzyństwem? stało się pozornym wyrazem troski, tak naprawdę jednak było i jest narzędziem do dyscyplinowania jednostek niewypełniających niemożliwych oczekiwań społecznych. "

Autorka opisuje zjawisko ogłoszeń matrymonialnych i wątpliwości wobec nich, dotyczące a to niebezpieczeństw wynikających z poznawania nieznanych osób, a to postrzegania ich autorów jako desperatów i desperatki. Czyż nie tak samo myśleliśmy jeszcze do niedawna o serwisach randkowych? Nadal mamy podwójne standardy, wymagania w stosunku do kobiet - a do mężczyzn nie, wpędzanie w rolę matki i żony, czy tego chcemy, czy nie, nieodpłatna praca domowa i znacznie niższe dochody kobiet, niż mężczyzn.

Autorka zawarła w tej pozycji bardzo dużo informacji, w tym cytatów i z gazet, i z różnych ówczesnych poradników, czy listów kobiet. Rzetelnie i dogłębnie, niestety sporo z nich to powtórzenia tego, co już zostało napisane. Poza tym zabrakło mi syntezy tego wszystkiego, wniosków, i wyrażenia przez autorkę własnego zdania - ta pozycja napisana jest bardzo w duchu “wyłącznie fakty, zero emocji”. Przyznaję, momentami byłam znużona i zadawałam sobie pytanie: no, ale co z tego? Lektura dobra dla historyków, przede wszystkim zafascynowanych XIX wiekiem.

Finansowy aspekt małżeństwa jest elementem i konsekwencją patriarchalnej struktury społeczeństwa, w której kobieta nie ma mocy sprawczej (jest, jak w kodeksie Napoleona, “wieczyście niepełnoletnia”), nie ma możliwości zarabiania na siebie i posiadania własnych pieniędzy. Jedyną opcją jest więc wyjście za mąż, tym bardziej, że sztywna norma społeczna widzi kobietę tylko w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    546
  • Przeczytane
    412
  • 2023
    63
  • Posiadam
    50
  • Teraz czytam
    29
  • 2022
    14
  • Audiobook
    13
  • Legimi
    13
  • 2024
    11
  • Historia
    10

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym


Podobne książki

Przeczytaj także