Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym

Czarne
2022-10-19
2022-10-19
9788381915687

Okładka książki Ludowa historia kobiet Anna Dobrowolska, Małgorzata Fidelis, Olga Gitkiewicz, Barbara Klich-Kluczewska, Małgorzata Kołacz-Chmiel, Jaśmina Korczak-Siedlecka, Monika Piotrowska-Marchewa, Aneta Prymaka-Oniszk, Anna Sosnowska, Katarzyna Stańczak-Wiślicz, Magdalena Toboła-Feliks, Alicja Urbanik-Kopeć, Przemysław Wielgosz, Elwira Wilczyńska, Tomasz Wiślicz
Ludowa histori... Anna Dobrowolska, M...
Okładka książki Znak nr 820 / 2023 Wojciech Bonowicz, Michał Choiński, Anna Cieplak, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Katarzyna Kazimierowska, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Iwona Krupecka, Anna Mateja, Rafał Matyja, Azar Nafisi, Łukasz Najder, Daniel Odija, Janusz Poniewierski, Jakub Pszoniak, Ishbel Szatrawska, Alicja Urbanik-Kopeć, David Wengrow, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Znak nr 820 / ... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...

Bardzo ciekawa książka w temacie mi nieznanym, a może raczej nieuświadamianym. Po przeczytaniu aż dziw bierze że przetrwalismy jako naród, gdy takie peregrynacje były związane z małżeństwem. Bardzo fajnie przedstawiona instytucja małżeństwa z XIX wieku i początków XX w. z perspektywy kobiet, mozna wiele sie dowiedzieć. Perełką są cytowane oryginalne świadectwa z epoki.

Bardzo dobry reportaż. Temat ujęty szeroko, ciekawie, rozsądnie. Więcej tego typu książek sobie życzę. :) Mimo olbrzymich zmian jakie się dokonały, w pewnych środowiskach mizoginia nadal ma się bardzo dobrze. Zmieniajmy ten beton, który pozostał.

Wierzcie lub nie, ale ta książka była dla mnie niesamowita! Słuchałam z zapartym tchem, choć nie jest to fikcja, nie jest to również pozycja fabularna. Może to skrzywienie po kulturoznawstwie (a wiele mi ta książka przypomniała!),ale jestem zachwycona!

Bardzo interesujące opracowanie tematu, za duży plus uważam przytoczenie przykładów z literatury i fragmentów tekstów z epoki. Mistrzostwem są oczywiście ogłoszenia matrymonialne. Do tej pory śmieję się z "Duchowej akrobatki, fizycznie olbrzymki", choć sam temat zdecydowanie nie jest zabawny.

Warto jednak dawkować sobie lekturę, na dłuższą metę jest nużąca, brakowało mi także zasygnalizowania problemu podwójnej moralności. Autorka większość tekstu poświęca sytuacji kobiet, dużo mniej dowiadujemy się o mężczyznach i ich stosunku do małżeństwa.

Fajny pomysł na książkę, ale nie wciągnęła mnie. Jednak widać ogrom pracy włożony w przygotowanie tej pozycji, więc 5⭐

Niesamowite, jak wiele się zmieniło przez raptem 100-150 lat, już nikt nie traktuje małżeństwa czysto finansowo. Wiele lat zajęła ta zmiana społeczna, nie tęsknię za tamtymi czasami. Choć jednocześnie niektóre wątki nadal aktualne (sprzeczne i nierealistyczne oczekiwania wobec kobiet, różny odbiór takich samych zachowań zależnie od płci),patriarchat ma się całkiem dobrze.
Bardzo lubię książki przybliżające historię dnia codziennego.

Szczęśliwy ten kto nie wie co to Tinder, jak ówcześnie do lat o których autorka pisze szczęśliwy ten, który nie musiał zamieszczać anonsów w prasie. Książka o niełatwej sztuce znalezienia drugiej połówki w czasach kiedy prasa była oknem na świat.

Nie mieszajmy miłości do interesów - tak mogłoby brzmieć motto instytucji małżeństwa. Tak było od wieków i często jest także dziś, nie tylko z punktu widzenia kobiet. Dla połączenia rodów i fortun, dla posagu lub zabezpieczenia na stare lata, ze strachu przed innością, samotnością, śmiesznością i ostracyzmem. Powodów do zawarcia kontraktu, jakim jest ślub, jest mnóstwo, ale miłość pojawia się wśród nich nad wyraz rzadko.

Strasznie nudna książka. Połowa książki dotyczy pieniędzy i posagów kobiet. Druga połowa zawierała informacje o tym jak wyglądały ogłoszenia matrymonialne 100 lat temu. Panowie publikowali wymagania co do kandydatek, a Panie opisywały, co mogą zaoferować. Wiele kwestii mocno mnie irytowało. Mamy tutaj ciągle temat kobiet i ich zarobków i staropanieństwa. Mam wrażenie, że autorka w pewnym momencie zatraciła temat. Zapomniała, o czym pisze i co che przekazać. 90% całej książki dotyczyło kobiet, a tytuł mówi o małżeństwie. Nie polecam.

Dodaj cytat z książki Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym