Synu, jesteś kotem

Katarzyna Michalczak Wydawnictwo: Wydawnictwo Cyranka literatura piękna
Wydawnictwo Cyranka
2023-01-16
2023-01-16

"Synu, jesteś kotem" Katarzyny Michalczak od @wydawnictwo_cyranka to książka, na którą trafiłam przez przypadek, szukając literatury dotyczącej spektrum.
To zapis doświadczeń i relacji matki mającej syna w spektrum autyzmu. Blaski i cienie macierzyństwa trudnego i wyjątkowego zarazem, okraszonego niezrozumieniem, zbyt wysokimi oczekiwaniami i w końcu akceptacją rzeczywistości. Udział w powstaniu tych wspomnień miał również 17-letni syn autorki, który dopisał swoje spostrzeżenia oraz spojrzenie na niektóre sytuacje, jak je odbierał i rozumiał.
Polecam rodzicom dzieci w spektrum, ale również innym, którzy chcieliby zrozumieć zachowania wynikające z pewnych zaburzeń.
Dla mnie to była cenna lektura.

To książka zapewne pisana z najlepszymi intencjami, niestety jest antyprzykładem podejścia w wychowaniu dziecka. Mam nadzieję, że żaden rodzic dziecka w spektrum autyzmu, nie będzie inspirował się do takiego traktowania dziecka. Mam taką obawę, że to jest wręcz szkodliwa pozycja. Taka, która pokazuje bezradność rodzica, który sam ma ogromną trudność z zobaczeniem innej perspektywy niż swoja.

"Synu, jesteś kotem" to historia prawdziwej rodziny i relacji matka-syn w spektrum autyzmu.

Książka jest zapisem przemyśleń i emocji matki opowiadającej o próbie akceptacji i zrozumienia własnego dziecka, o rozczarowaniu sobą i dzieckiem, o walce z systemem szkolnictwa, a przede wszystkim o pracy nad sobą i walce o stworzenie więzi i bliskości z synem. Uzupełniają je komentarze syna, które pokazują tę historię z całkiem innej perspektywy.

Myślę, że ta opowieść może przynieść innym rodzicom nadzieję i otuchę, a także wiarę, że warto nie poddawać się.

Ze względu na temat zdecydowanie warto przeczytać książkę K. Michalczak, choć - jak sądzę - autorka pokazała zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Niedojrzała emocjonalnie matka oczekująca od własnego dziecka troski, opieki, docenienia, wdzięczności i zwalająca na autyzm, że tego nie dostaje. Przyznaje, że zaniedbywała syna (fragment zapominania o przygotowywaniu mu chociażby kanapki do szkoły licząc, że ktoś go podratuje 🤦🏼‍♀️),ale oczekująca, że on tak sam z siebie tę troskę jej da. Tego się nie da w całości przeczytać…. zachęcam po od razu zapoznać się dla poratowania równowagi psychicznej: Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców. A najlepiej w ogóle nie czytać.

Temat bardzo ważny, ale mnogość powtórzeń i brak warsztatu pisarskiego sprawił, że ciężko się czytało tę książkę. Niemniej podziwiam i mamę, i Radka.

Podziwiam za odwagę. Myślę że nie jest łatwo mówić o diagnozie, zwłaszcza gdy dotyczy ona najbliższej sercu istoty jaką jest własne dziecko. Autorka opisuje jak wygląda jej życie i relacje z synem będącym w spektrum autyzmu. Mnie jako czytelnikowi ukazuje inność i różnorodność umysłów. Wiedza jaką poznałam czytając tę książkę pozwala mi zrozumieć czym jest ta przypadłość. Nie jest to typowy poradnik, a pełna miłości i wyrozumiałości relacja zdarzeń.

Wiele matek zmagających się z chorobą dziecka odnajdzie tu siebie. Matek, które powoli odkrywają prawdę, rezygnują z marzeń i planów, rezygnują z siebie, ratując dziecko. Przez wiele lat prowadziłam Stowarzyszenie „Podwójny Uśmiech”, gdzie spotkałam niejedną taką matkę. Książka może dać nadzieję tym, które dopiero stoją na początku drogi, że da się zbudować relację z dzieckiem w spektrum autyzmu, a diagnoza ZA to pomoc, a nie wyrok.

Co mnie uderzyło? To kolejne potwierdzenie całkowitego braku pomocy ze strony instytucji do tego powołanych, czyli przedszkola, szkoły, poradni lekarskich. Ileż razy słyszałam o bezsilności i braku wsparcia. Każda z tych placówek najchętniej pozbyłaby się kłopotu. Na szczęście były też takie, które chciały i umiały wyciągnąć pomocną dłoń.

„Synu, jesteś kotem” to przejmującą opowieść, która na pewno poruszy Wasze serca.

Historia naznaczona ogromem wyrzeczeń. Wypływa z niej ogrom ciepła rodzicielskiego i bezbrzeżnej matczynej miłości.

Realistyczna do bólu, prawdziwa, krótka, treściwa.

Ważna w swojej prostocie, wymowna w swoim skondensowanym nie pozbawionym upadków i bezradności sensie macierzyństwa.

Bycie rodzicem to ogromne wyzwanie i nie zawsze jest ono tym, czym sobie je wyobrażamy. Czasem rzeczywistość mocno odbiega od naszych założeń, ale sztuką jest wytrwać w swojej miłości i zrozumieniu dla odmienności mimo wszystko czy właśnie dzięki temu. Walczyć o siebie i o swoje dziecko zawsze warto.

Serdecznie polecam

Realistyczna do bólu, prawdziwa, krótka, treściwa.

2047

Opowieść matki i syna o życiu ze spektrum autyzmu.

Książka napisana raczej w formie autoterapii, co jest zaznaczone na wstępie. Brak walorów stricte literackich nieco utrudnia odbiór, ale nie o literaturę tu przecież chodzi. Jest jednak adresowana do pewnego grona, a osoby niemające styczności z osobami w spektrum mogą mieć pewien problem interpretacyjny. To w sumie minus, bo uniemożliwia osadzenie historii w umyśle czytelników w odpowiednim kontekście narażając na niezrozumienie bądź zrozumienie błędne, szczególnie pewnych, konkretnych elementów.

Na marginesie - chodziłem do szkoły integracyjnej te dwadzieścia lat temu i dobrze widzieć, że coś się zmieniło. "Za moich czasów" osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi nie były tam dopuszczane do zajęć pozalekcyjnych typu unihokej, bo "będą obniżały poziom". Nauczyciele potrafili powiedzieć osobom w spektrum, że "i tak skończą w Świeciu" (tam jest zakład psychiatryczny). Jedna z osób zatrudnionych wyleciała za przemoc fizyczną. Z drugiej strony, przemoc ze strony dzieci ADHD wobec reszty bywała ignorowana. Gdy coś z tego trafiało do rodziców, to nauczyciele się wypierali, nazywali dzieci kłamcami, kazali przepraszać, a następnego dnia w szkole "i czego donosisz mamusi?". Całością trzęsła jedna familią (dyrektorka, nauczyciel, teraz jak patrzę to i pedagog). A to była, podkreślam, "integracyjna" szkoła.

Opowieść matki i syna o życiu ze spektrum autyzmu.

• Literatura piękna
  • Przeczytane w 2023