rozwiń zwiń

Historia życia prywatnego. T. 4, Od rewolucji francuskiej do I wojny światowej

Okładka książki Historia życia prywatnego. T. 4, Od rewolucji francuskiej do I wojny światowej
Michelle Perrot Wydawnictwo: Ossolineum Cykl: Historia życia prywatnego (tom 4) historia
760 str. 12 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Cykl:
Historia życia prywatnego (tom 4)
Tytuł oryginału:
Histoire de la vie privée. T. 4, De la Révolution à la Grande Guerre
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
760
Czas czytania
12 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
8304048582
Tłumacz:
Wojciech Gilewski, Anna Paderewska-Gryza, Bogusław Panek
Tagi:
życie prywatne życie codzienne obyczaje kultura Europa Zachodnia
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
42 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
769
183

Na półkach: , , ,

Niestety tom 4 jest równie nudnie napisany jak poprzedni, mimo że treść przecież taka ciekawa. Mam wrażenie, że jest to cecha stylu, która nie pochodzi z tłumaczenia. Kolejne rozdziały są pisane przez różnych autorów, więc najwyraźniej to wspólna maniera, która z jakiegos powodu działa mi na nerwy.

Sprowadza się chyba głównie do przedstawiania faktów w trybie "niezależna federacja zdań", często bez połączeń przyczynowo-skutkowych lub podsumowujacych wniosków. Kiedyś uważałabym, że po prostu jest to pozycja ambitna i to moja wina, że nie widzę jasno, jak ze szczegółowego i wieloaspektowego obrazu wyłania się konstrukcja dominujących trendów epoki. Jednak czytałam już sporo popularnonaukowych książek i mimo wszystko nie wydaje mi się, by problem był we mnie. Poza tym - czasem i owszem, wyłania się! Wtedy książka ta staje się o wiele ciekawsza.

Obejmuje ciekawy okres. Rozpoczyna się od Rewolucji Francuskiej, lecz potem zaczyna się już nowoczesność, pojawiają się jej znane nam objawy (wielkie miasta fabryczne, burżuazja z jej rytuałami, nawet osiedla robotnicze), a jedne z ostatnich zdjęć to para małżeńska na rowerach i chłopcy wyruszający pociągiem na Wielką Wojnę.

Polskiego czytelnika nieobytego z tematem może zdziwić, jak szybko przebiegały we Francji procesy sekularyzacyjne (Rewolucja pozostawiła pewien społeczny klimat), nam znane z dużo późniejszych czasów.

Ciekawa jest historia rodziny Cadbury (tak, wszystko wskazuje na to, że TYCH Cadbury od kakao), pokazująca, jak w miarę bogacenia się przedsiębiorcy żona ze wspólniczki mieszkającej na pięterku nad sklepem staje się "delikatną damą", odciętą kompletnie od interesów i zamieszkującą w pięknej rezydencji z dala od fabryki. Czyli jak awans społeczny burżuazji oznaczał równocześnie cofnięcie się w kwestii niezależności kobiet.

Podobnie nie można oderwać sprawy praw kobiet od losu warstwy robotniczej, w której dyskusja toczy się wokół pytania, czy robotnik płci męskiej "powinien" dostawać "pensję rodzinną" czyli taką, która pozwoli jego żonie zostać z dziećmi, czy też oznacza to, że pensję niższą dostaną... nieletnie dziewczynki dźwigajace ciężary w kopalni. Ogólnie obszerne i przygnębiające rodziały o robotnikach, nawracających problemach z kwaterowaniem ich w miastach (nieliczne próby z mieszkalnictwem socjalnym: jak rozumiem głównie eksperymentalne, ale ciekawe).

Równie dużo przeczytamy o rodzinach zamożnych, tych, które wzywają do domu prywatnych doktorów, wysyłają dzieci do szkół, chadzają z wizytami i "przyjmują" o konkretnych godzinach, udają się do letnich rezydencji (lub biedniejsi z czasem - na wakacje), w podróże poślubne (często zbyt wyczerpujące dla młodych mężatek, bywa że szybko ciężarnych). Zaskakuje stwierdzenie, że francuska burżuazja (już) w XIX wieku była "maltuzjańska" co stanowi eufemizm na znaczną kontrolę narodzin. Zważywszy zawodność ówczesnych środków antykoncepcyjnych narzucają się dwa skojarzenia - aborcje oraz prostytucja. Być może oba trafne.
Jednak wydaje mi się, że w Polsce taki model rodziny stał się popularny dopiero później?

Ponadto: obyczaje religijne (np. pierwsza komunia katolików, późniejsza niż teraz), choroby zakaźne i psychiczne (oraz możliwość zamknięcia "w zakładzie" osób niewygodnych rodzinnie), więzienia i internaty jako skrajny przypadek życia w sumie już nie "prywatnego", podejście do seksualności podobno nieco zmieniające sie wraz z upływem stulecia (od "niewinności" ku nieco większemu wyzwoleniu). Konstrukcja kamienic wielkomiejskich z ich klasową hierarchią pięter. Wieś miga tylko przez chwilę w tle, podobnie pałace najbogatszych.

Tematy fascynujące, ale naprawdę mam wrażenie, że można to było napisać lepiej.

Niestety tom 4 jest równie nudnie napisany jak poprzedni, mimo że treść przecież taka ciekawa. Mam wrażenie, że jest to cecha stylu, która nie pochodzi z tłumaczenia. Kolejne rozdziały są pisane przez różnych autorów, więc najwyraźniej to wspólna maniera, która z jakiegos powodu działa mi na nerwy.

Sprowadza się chyba głównie do przedstawiania faktów w trybie "niezależna...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    109
  • Przeczytane
    60
  • Posiadam
    25
  • Historia
    16
  • XIX wiek
    4
  • Ulubione
    3
  • Biblioteka
    2
  • Teraz czytam
    2
  • historia
    2
  • Literatura francuska
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia życia prywatnego. T. 4, Od rewolucji francuskiej do I wojny światowej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne