Etyka medyczna. Krótkie wprowadzenie

Okładka książki Etyka medyczna. Krótkie wprowadzenie
Tony HopeDunn Michael Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego Cykl: Krótkie wprowadzenie (tom 25) Seria: Krótkie wprowadzenie filozofia, etyka
168 str. 2 godz. 48 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Cykl:
Krótkie wprowadzenie (tom 25)
Seria:
Krótkie wprowadzenie
Tytuł oryginału:
Medical Ethics: A Very Short Introduction
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Data wydania:
2020-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-01
Liczba stron:
168
Czas czytania
2 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381429702
Tłumacz:
Eleonora Bielawska-Batorowicz
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zarządzaj swoim umysłem Gillian Butler, Tony Hope
Ocena 8,3
Zarządzaj swoi... Gillian Butler, Ton...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
380
196

Na półkach: ,

Etyka medyczna jest książką z którą miałem sporo problemów pry ocenianiu. Z jednej strony to książka z serii Krótkie wprowadzenie, które słyną z tego że w przystępny sposób pozwalają czytelnikowi przyswoić informacje na dany temat. Z tą pozycją nie do końca tak jest. Z jednej strony eksperymenty i definicje podane w tekście są bardzo proste, do tego stopnia że ciężko czegoś nie zrozumieć, ale podczas czytania łatwo jest po prostu zgubić wątek. Przykładem takiej sytuacji było czytanie o problematyce osobowości. Mimo iż zajmuje on tylko +/- 7 stron, to musiałem wiele razy wracać aby zrozumieć o co autorowi chodziło.

Kolejny problem jest związany z samą etyką.
Oczywiście przy kwestiach etycznych zawsze są spory dotyczące tego jakie dobra powinno się chronić, a jakie poświęcić. Jednak czułem podczas lektury że autorzy nie poruszali kwestii tych intuicji moralnych jakich powinni. Szablonowym przykładem będzie tu kwestia zmiany tożsamości podmiotu i jego utrzymania. Przedstawione tam eksperymenty miały ukazać różnicę między tymi pojęciami, na przykładzie teoretycznej rodziny osób niesłyszących które chciałby (na wszelkie zawarte w eksperymentach sposoby) uczynić swoje niedługo narodzone dziecko niesłyszącym.

Argumentacja autorów była taka: X przypadek gdy podawano lek mający wywołać urodzenie niesłyszącego dziecka jest niemoralne, gdyż zmienia jego tożsamość.
Wybranie natomiast embrionu podczas zabiegu in vitro który "będzie niesłyszący" jest dopuszczalne, gdyż nie zmienia to tożsamości. Nie rozumiem do końca co autorzy chcieli tym przekazać. Wydaje mi się że podstawową intuicją moralną (co próbowałem popatrzeć na przykładzie innych tego typu eksperymentów i rozmów ze znajomymi filozofami-etykami) była kwestia czy dopuszczalne było kreowanie w ogóle takiej (z perspektywy życia w społeczeństwie) niekorzystnej kondycji podmiotu dla egoistycznych (wg. mnie) celów rodziców. To czy ktoś "nie-zmieniał" tożsamości było ostatnią kwestią która mnie interesowała.
Nie poruszono w ogóle kwestii inżynierii genetycznej czy in vitro (które nadal pozostaje kontrowersyjnym tematem). Takich eksperymentów jest sporo w tej książce i ciężko mi było to czytać.
Nie znaczy to że książka nie jest warta uwagi dla osób które nie miały w ogóle kontaktu z takimi ideami. Ale dla kogoś kto ma wg. mnie minimum refleksji lub czytała prace które poruszają takie tematy (czy to publicystyczne czy akademickie), ta praca może być tak samo jak dla mnie - bardzo męcząca.

Etyka medyczna jest książką z którą miałem sporo problemów pry ocenianiu. Z jednej strony to książka z serii Krótkie wprowadzenie, które słyną z tego że w przystępny sposób pozwalają czytelnikowi przyswoić informacje na dany temat. Z tą pozycją nie do końca tak jest. Z jednej strony eksperymenty i definicje podane w tekście są bardzo proste, do tego stopnia że ciężko czegoś...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Przeczytane
    2
  • Filozofia i Polityka
    1
  • Kupić
    1
  • 2022
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Etyka medyczna. Krótkie wprowadzenie


Podobne książki

Przeczytaj także