rozwiń zwiń

Doktor Żywago

Okładka książki Doktor Żywago
Borys Pasternak Wydawnictwo: Rebis Ekranizacje: Doktor Żywago (1965) klasyka
592 str. 9 godz. 52 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Доктор Живаго
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2016-12-06
Data 1. wyd. pol.:
1983-01-01
Data 1. wydania:
2013-01-01
Liczba stron:
592
Czas czytania
9 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380620629
Tłumacz:
Ewa Rojewska-Olejarczuk
Ekranizacje:
Doktor Żywago (1965)
Tagi:
Armia Czerwona arystokracja I wojna światowa korupcja lekarz literatura rosyjska miłość okrucieństwo przemoc samotność szantaż śmierć terror ucieczka walka o przetrwanie ZSRR

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Budzi się Łódź… Obrazy miasta w literaturze do 1939 roku. Antologia Abramele, Antek z Bałut, Szalom Asz, Zygmunt Bartkiewicz, Fred Belin, Mojsze Berszling, Zofia Błaszczykówna, Helena Boguszewska, Zygmunt Ból, Mieczysław Braun, Władysław Broniewski, Tomasz Cieślak, Józef Czapski, Jan Czata, Czułek, Daktyl, Józef Długołęcki, Wiktor Dłużniewski, Alfred Döblin, Konstanty Dobrzyński, Tadeusz Fangrat, Oskar Flatt, Marian Gawalewicz, Mordechai Mendel Gelbart, Artur Glisczyński, Eugenia Hołyszewska, Gustawa Jarecka, Mieczysław Jastrun, Józef Jeremski, Icchok Kacenelson, Adolf Kargel, Antoni Kasprowicz, K. Kosaro, Lucjan Kościelecki, Wincenty Kosiakiewicz, Aleksander Kraśniański, Philipp Kreutz, Kuzmicz, Stanisław Łapiński, Kazimierz Laskowski, Richard Lawin, Fritz Löhner-Beda, Malkiel Lusternik, Waleria Marrene-Morzkowska, Stanisław Martynowski, Meteor, Hirsz Milawski, Wujek Mitia, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Jerzy Nałęcz, Perec Opoczyński, Hanna Ożogowska, Borys Pasternak, Władysław Pawlak, Tadeusz Peiper, Marian Piechal, Pierrot, Krystyna Pietrych, Józef Piłsudski, Maria Przedborska, Izrael Rabon, Stanisław Rachalewski, Bruno Raymond, Władysław Stanisław Reymont, Joseph Roth, Władysław Rowiński, Hanna Rudawcowa, Lucjan Rudnicki, Aleksy Rżewski, Izrael Jehoszua Singer, Skaz, Kazimierz Sowiński, Wilfried Spectator, Julian Starski, Halina Stawarska, Ludwik Stolarzewicz, Andrzej Strug, Anna Świrszczyńska, Lucjan Szenwald, Berta Teplitzka, Iwan Timkowskij-Kostin, Grzegorz Timofiejew, Adolf Toruńczyk, Władimir Trofimow, Irena Tuwim, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Julian Will, Zofia Wojnarowska, Jan Wolny, Gabriela Zapolska, Stefan Żeromski, M.W. udnicki, E. von Ludwig
Ocena 0,0
Budzi się Łódź... Abramele, Antek z B...
Okładka książki Listy. Cwietajewa, Rilke, Pasternak Marina Cwietajewa, Borys Pasternak, Rainer Maria Rilke
Ocena 8,0
Listy. Cwietaj... Marina Cwietajewa, ...
Okładka książki Na całe życie. Listy 1910–1954 Olga Frejdenberg, Borys Pasternak
Ocena 0,0
Na całe życie.... Olga Frejdenberg, B...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Rewolucja i miłość czyli niełatwa klasyka



1097 48 165

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
1658 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
128
96

Na półkach:

Doktor Żywago – wielki romans na tle jeszcze większej zawieruchy historycznej w Rosji w I połowie XX wieku. Towarzyszymy bohaterom w czasach wybuchu rewolucji w 1905 roku, potem I wojny światowej, rewolucji 1917 roku i wojny domowej między białymi i czerwonymi w latach kolejnych.
Bohatera powieści poznajemy na początki XX wieku gdy jako młody chłopiec uczestniczy w pogrzebie matki, a w niedługim czasie potem trafia na wychowanie do Moskwy do domu krewnych – elit intelektualnych ówczesnego społeczeństwa. Równolegle poznajemy pozostałe główne postaci, których losy będą przepalać się wielokrotnie na kretach powieści -m.in. Tonię, córkę profesorostwa i późniejszą zonę Jurija Żywagi, Larę – przybyłą z matka do stolicy po utracie majątku i Antipowa – syna robotnika, późniejszego męża Lary.
W pierwszej części powieści Pasternak przedstawia przede wszystkim portret społeczno – obyczajowy Moskwy. Losy bohaterów i licznych postaci drugoplanowych budują kompletny obraz społeczeństwa rosyjskiego, precyzyjniej moskiewskiego -podziałów, poczucia niesprawiedliwości i wyzysku -podwalin dla kolejnych zrywów rewolucyjnych. Mnogość postaci i nazwisk była dla mnie jednak męcząca – gubiłam się kto jest kim i w jakim kontekście pojawiał się już wcześniej.
Część druga (choć nie wyróżniona formalnie przez autora) to obraz zamętu wywołanego wojną i dążeniem zaprowadzenia rewolucji. Przejmująco i bardzo dosadnie autor przedstawia bezsens i chaos który ogarnął kraj na skutek wojny domowej. Bratobójcze walki „białych” i „czerwonych” – prowadzone często zupełnie wbrew oczekiwaniom i przekonaniom mieszkańców terenów , na których się one toczyły i bez planu a za to z narastającą bezwzględnością i okrucieństwem z obu stron. Siłowe wcielenia do band partyzanckich, spiski wewnętrzne, okrucieństwo to główne cechy opisywanej przez Pasternaka rewolucji. Nie ma tu wzniosłych ideałów, a jeśli nawet ktoś je głosi, to środki prowadzące do ich osiągniecia nie są usprawiedliwione. Pokazanie konsekwencji społecznych – odczuwanych przez tzw. zwykłych ludzi, w imię dobra których ta rewolucja jest wzniecana przesądza o sile i wartości powieści. A watek romansowy Juria i Lary – tragizm wyborów jednostek, rozpad więzów rodzinnych, to taka literacka i obyczajowa paralela dramatów i rozpadu więzów społecznych w obliczu zawieruchy rewolucyjnej.

Doktor Żywago – wielki romans na tle jeszcze większej zawieruchy historycznej w Rosji w I połowie XX wieku. Towarzyszymy bohaterom w czasach wybuchu rewolucji w 1905 roku, potem I wojny światowej, rewolucji 1917 roku i wojny domowej między białymi i czerwonymi w latach kolejnych.
Bohatera powieści poznajemy na początki XX wieku gdy jako młody chłopiec uczestniczy w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 229
  • Przeczytane
    2 175
  • Posiadam
    446
  • Ulubione
    92
  • Literatura rosyjska
    63
  • Teraz czytam
    60
  • Chcę w prezencie
    39
  • Klasyka
    35
  • Nobliści
    28
  • Rosja
    23

Cytaty

Więcej
Borys Pasternak Doktor Żywago Zobacz więcej
Borys Pasternak Doktor Żywago Zobacz więcej
Borys Pasternak Doktor Żywago Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także