rozwiń zwiń

Cięcia. Mówiona historia transformacji

Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Opieka i wychowanie w instytucjach wsparcia społecznego Renata Szczepanik, Joanna Wawrzyniak
Ocena 0,0
Opieka i wycho... Renata Szczepanik, ...
Okładka książki Różne spojrzenia na przemoc Renata Szczepanik, Joanna Wawrzyniak
Ocena 0,0
Różne spojrzen... Renata Szczepanik, ...
Okładka książki Buntownicy. Polskie lata 70. i 80. Hanka Grupińska, Joanna Wawrzyniak
Ocena 6,1
Buntownicy. Po... Hanka Grupińska, Jo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
57 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
801
801

Na półkach: ,

112/180/2021
Zbiór wypowiedzi pracowników Wedla, Stomilu Olsztyn, Celulozy w Świeciu i FSO w Warszawie (oraz na początek, dwie panie ze zanonimizowanego zakładu). Pracownicy ci zwykle zaczynali w latach 60-tych lub 70-tych, przetrwali (z równym skutkiem) prywatyzację, a teraz są w większości na emeryturze. Z tych opowieści obraz wyłania się dość ponury. Szczególnie ponuro przedstawia się okres transformacji… Jedyne, co z tego okresu oceniane jest pozytywnie to inwestycje (bo generalnie nasze zakłady po okresie inwestycji za Gierka mocno się zacofały) i zlikwidowanie picia w pracy. PRL wspominany jest jako bezpieczny okres, wspierający pracownika w każdym obszarze (mieszkania, wakacje dla rodzin i kolonie dla dzieci, tanie pożyczki, szklenia, awanse, podwyżki, paczki na święta), a potem przyszły drapieżne i dzikie lata 90-te. Część rozmówców w wyścigu go pracę odpadła (pomostów ki, bezrobocie, wcześniejsze emerytury) – i oni szczególnie źle oceniają ten okres. Są też tacy którzy czasie przemian się wybili – zostali członkami zarządów, dyrektorami zarządzającymi, prezesami… ich wspomnienia nie są jednoznacznie negatywne, ale emanuje z nich stres, nadgodziny, spory z nowymi, zagranicznymi właścicielami. Spojrzenie z dwóch stron jest świetne, np. zakładowe ośrodki wczasowe z punktu widzenia kadry zarządzającej były balastem (bo lepiej dofinansować wakacje niż utrzymywać budynek i personel), a z punktu widzenia robotnika – były miejscem, którego zabrakło, i teraz już się nie jeździ, bo za drogo.
Widać, że nie ma dobrej recepty na takie rewolucje, jak przejście z systemu socjalistycznego do kapitalistycznego, szczególnie w takim liberalnym rozumieniu, jak u nas się to działo. FSO padło na amen. Celuloza i Wedel dają radę, ale właściciel jest obcy i o już nie to samo (szczególnie w przypadku Wedla, w którym przez cały PRL wspominano przedwojennego właściciela Jana Wedla). Chyba najlepiej wypada Stomil, nie tylko potentat na Warmii i Mazurach, ale także potężny zakład w całej grupie Michelin.
Autorki wykonały wielką pracę badawczą. Ale najważniejsze jest to, że książka jest ciekawa!

112/180/2021
Zbiór wypowiedzi pracowników Wedla, Stomilu Olsztyn, Celulozy w Świeciu i FSO w Warszawie (oraz na początek, dwie panie ze zanonimizowanego zakładu). Pracownicy ci zwykle zaczynali w latach 60-tych lub 70-tych, przetrwali (z równym skutkiem) prywatyzację, a teraz są w większości na emeryturze. Z tych opowieści obraz wyłania się dość ponury. Szczególnie ponuro...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    177
  • Przeczytane
    68
  • Posiadam
    18
  • Historia
    4
  • 2021
    3
  • E-book
    3
  • Reportaż
    2
  • 2020
    2
  • Reportaże
    2
  • 2020
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cięcia. Mówiona historia transformacji


Podobne książki

Przeczytaj także