Koniec lodu. Jak odnaleźć sens w byciu świadkiem katastrofy klimatycznej

Dahr Jamail Wydawnictwo: Krytyka Polityczna literatura faktu
The End of Ice Bearing Witness and Finding Meaning in the Path of Climate Disruption
Aleksandra Paszkowska
Krytyka Polityczna
zmiany klimatyczne Denali Alaska Wielka Rafa Koralowa zniszczenie reportaż
literatura faktu
Aleksandra Paszkowska
zmiany klimatyczne Denali Alaska Wielka Rafa Koralowa zniszczenie reportaż

"Koniec lodu" to jedna z najważniejszych książek dzisiejszych czasów. Dahr Jamail wyrusza w podróż po Alasce, Florydzie, Amazonii oraz w wiele innych miejsc na Ziemi, gdzie skutki katastrofy klimatycznej są jednoznaczne i namacalne. Rozmawiając z naukowcami, ekologami ale i mieszkańcami tych terenów, uświadamia nam w jak agonalnym stanie jest nasza Planeta Ziemia, nasz Dom....

Wysokie oceny zebrała ta książka, ale dla mnie jest zbyt "rozwodniona". Mnóstwo miejsca zajmują w niej akapity typu "Doktor XY był mężczyzną w średnim wieku, ze starannie przystrzyżoną brodą (tu dalszy opis wyglądu doktora i jego gabinetu), piastował funkcje (i tu litania funkcji)..." - i tak cała strona schodzi. Temat ciekawy, sporo ciekawych informacji dotyczących zmian...

Otwierająca oczy, ale momentami przedstawiająca za długie wątki. Warto przeczytać ale nie jest to lektura "na jeden wieczor".

"Pamiętajcie o ogrodach -
Przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście"
Jonasz Kofta

To fragment mojego ulubionego wiersza. Napisał go w latach 60. Jonasz Kofta i myślę, że dzisiaj ten utwór jest dużo bardziej aktualny niż te kilkadziesiąt lat temu. Tekst jest mi bardzo bliski, gdyż ze smutkiem patrzę, jak człowiek niszczy faunę i...

Wzruszająca relacja z końca świata. Polecam wszystkim osobom, które oczekują dobrej, przystępnej książki o kryzysie klimatycznym.

Najlepsza książka o katastrofie klimatycznej, jaką czytałem, a czytam ich sporo. Reporterska rzetelność połączona z głęboką wrażliwością autora, sprawia, że choć jest to przerażająco smutna książka, to jednocześnie pomaga nie popaść w marazm i poczucie beznadziei. Polecam!

Dyskusje

• Literatura faktu