Chłopiec, który narysował Auschwitz

Okładka książki Chłopiec, który narysował Auschwitz
Thomas Geve Wydawnictwo: W.A.B. powieść historyczna
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
The Boy Who Drew Auschwitz: A Powerful True Story of Hope and Survival
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2022-01-26
Data 1. wyd. pol.:
2022-01-26
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328092716
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
79 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
350
347

Na półkach:

Kiedy wyjeżdżał z nazistowskich Niemiec do świata drutów kolczastych był trzynastoletnim chłopcem. Po niemalże dwóch latach niewoli stał się mężczyzną. Choć zamordowano jego bliskich, a śmierć czaiła się na każdym kroku, nie udało się zabić w nim człowieczeństwa ani wyplenić dobroci.
Jego dziecięca wrażliwość sprawiała, że z pedantyczną dbałością o detale rysował, snując opowieści o obozowej codzienności na skrawkach papieru.
Dorastał zamknięty w trzech obozach koncentracyjnych.

Auschwitz, Gross-Rosen, Buchenwald.

To tam kształtowała się jego osobowość i charakter. Okrutny świat nauczył go czym jest siła jedności, ale i przyjaźni oraz nadziei.

Thomas Geve.
Autor książki "𝐂𝐡ł𝐨𝐩𝐢𝐞𝐜, 𝐤𝐭ó𝐫𝐲 𝐧𝐚𝐫𝐲𝐬𝐨𝐰𝐚ł 𝐀𝐮𝐬𝐜𝐡𝐰𝐢𝐭𝐳" i żywy pomnik bestialstwa XX wieku.
Jego świadectwo uczy i opowiada o obozowej codzienności w bezwzględnym i okrutnym świecie.

Utrata wiary w przetrwanie, niekończący się codzienny znój, skrajnie osłabienie i wyczerpanie organizmu. Wreszcie wyzwolenie i wieloletnie zmaganie się z wojenną traumą.

Odnoszę wrażenie, że mimo wszystko Autor zachował pogodę ducha. W jednym z rozdziałów, zatytułowanym "Dobro wśród chaosu" opowiada o życzliwych ludziach, których spotkał na swojej drodze w obozie i o codziennych radościach. Można powiedzieć, że w Auschwitz miał szczęście, bo trafił do szkoły murarskiej, której uczniowie byli w pewien sposób chronieni i otoczeni troską.

Betonowanie, murowanie, tynkowanie- Thomas Geve pracował między innymi przy budowie obozu dla kobiet.
Zajmował się też powiększaniem fabryki amunicji i stawianiem kolejnych hal produkcyjnych.

Powyższa książka jest prawdziwą skarbnicą rzetelnej wiedzy człowieka, który przeżył piekło trzech obozów. Zawarte w niej rysunki i fotografie niesamowicie ją ubogacają.
Trudno jest napisać krótką i treściwą recenzję na temat tej pozycji, gdyż przekazana przez Autora historia jest zatrważająca.
Czy książka mi się podobała? Na to pytanie również nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć. Na pewno dała do myślenia i uzupełniła moją dotychczasową wiedzę. Zdecydowanie warto sięgnąć po tą niełatwą i bardzo wymagającą lekturę.
__
"SS posiadało cztery atuty, realne groźby, przed którymi cały czas drżeliśmy: bat, celę tortur, chorobę i komorę gazową".
"Wyzwolenie było pieśnią przyszłości, czymś, o czym marzyć mogli tylko najbardziej zahartowani".
"Za trzy papierosy, europejską walutę czarnorynkową, można było kupić dzienną porcję chleba-trzysta pięćdziesiąt gramów. Masłem płacono za kupienie współpracy kapo, brygadzistów i blokowych, a wódka, na którą był duży popyt, ale trudno było ją przemycić, służyła do przekupywania zamożniejszych prominentów i strażników SS".
"My, młodzi, znaliśmy najgorszych przestępców, ale nie czuliśmy przygnębienia, bo naszą rolą nie było bronienie przeszłości, ale spoglądanie w przyszłość".

Kiedy wyjeżdżał z nazistowskich Niemiec do świata drutów kolczastych był trzynastoletnim chłopcem. Po niemalże dwóch latach niewoli stał się mężczyzną. Choć zamordowano jego bliskich, a śmierć czaiła się na każdym kroku, nie udało się zabić w nim człowieczeństwa ani wyplenić dobroci.
Jego dziecięca wrażliwość sprawiała, że z pedantyczną dbałością o detale rysował, snując...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    117
  • Przeczytane
    89
  • Posiadam
    22
  • 2022
    8
  • 2023
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Domowa biblioteczka
    2
  • Wojenne
    1
  • Chciałbym kupić
    1
  • Judaizm
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Chłopiec, który narysował Auschwitz


Podobne książki

Przeczytaj także