rozwiń zwiń

Baśń o myśli ostatniej

Okładka książki Baśń o myśli ostatniej
Edgar Hilsenrath Wydawnictwo: Książnica powieść historyczna
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Das Märchen vom letzten Gedanken
Wydawnictwo:
Książnica
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7132-780-3
Tagi:
literatura niemiecka
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
42 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
531
368

Na półkach: , , ,

Edgar Hilsenrath to nieżyjący już niemiecki pisarz pochodzenia żydowskiego, który jako dziecko musiał uciekać wraz z matką z hitlerowskich Niemiec do Rumunii, skąd został deportowany do getta w Mohylowie Podolskim na Ukrainie. Udało mu się przeżyć wojnę, lecz wojenne doświadczenia odcisnęły piętno na całej jego twórczości literackiej. Jednak jego twórczość niezbyt przypomina wspomnienia ocalałych z Zagłady. Jak sam przyznał w jednym z wywiadów prasowych: „Mam dość przewrotny obraz wydarzeń z Holocaustu.” Jego dokonania literackie często prowokowały i wzbudzały kontrowersje.

Już jego pierwsza debiutancka powieść „Noc” wydana w Stanach Zjednoczonych w 1966 roku, opisująca życie i walkę o przetrwanie w getcie na Ukrainie wywołała spore kontrowersje, bo Edgar Hilsenrath przedstawił obraz społeczności żydowskiej daleki od ideału. Odpowiadając na krytykę, stwierdził, iż „Żydzi w getcie byli tak samo niedoskonali, jak ludzie w każdym innym miejscu.” Równie szokująca była jego kolejna powieść „Nazista i fryzjer”, w której opisał fikcyjne losy hitlerowskiego zbrodniarza wojennego, ukrywającego się w Izraelu, który tak wszedł w swoją rolę, że wygłaszał płomienne syjonistyczne mowy, jako terrorysta walczył z Anglikami w okupowanej Palestynie, jako żołnierz armii izraelskiej brał udział w wojnie z Arabami i w końcu okrzyknięty został bohaterem narodowym.

W roku 1989 wydał swoja trzecią powieść „Baśń o myśli ostatniej”. Miał już, jak sam stwierdził, dość pisania o Holocauście, więc postanowił napisać powieść o ludobójstwie Ormian w Turcji. Czy to nie przewrotność pisarza? Bo tak naprawdę pisze o ciągle o tym samym, ale zupełnie inaczej niż pozostali twórcy. Miesza absurd z realizmem, wprowadza groteskowość, czasami humor ale zawsze pozostaje oskarżycielski.

„Baśń o myśli ostatniej” to opowieść o przeprowadzonym przez tureckie władze w roku 1915 ostatecznym rozwiązaniu kwestii ormiańskiej. Edgar Hilsenrath snuje swoją opowieść niczym meddah, turecki bajarz i opowiada o tragicznych wydarzeniach. O czasach, gdy próbowano unicestwić cały naród. Opowiada losy Wartana Chadisjana i losy społeczności małej ormiańskiej wioski w tureckiej Anatolii Jedi Su. Opowiada o świecie, który pewnego dnia przestał istnieć.

„Zabijajcie bez litości kobiety, starców i dzieci, liczy się szybkość i okrucieństwo. Kto dziś pamięta o rzezi Ormian?” - tak brzmiał ponoć fragment przemówienia Hitlera do niemieckich generałów przez atakiem na Polskę.

A jednak pamięć przetrwała. Tylko pamięć, bo nie udało się, niestety, ludzkości wyeliminować tego genu szaleństwa, który doprowadza do kolejnych aktów ludobójstwa w różnych regionach świata na większą lub mniejszą skalę.

Wstrząsająca, pełna smutku, miejscami pełna okrucieństwa i brutalności a jednak zachwycająca opowieść o narodzie, który miał być wymazany z pamięci.

Zdecydowanie warto.

Edgar Hilsenrath to nieżyjący już niemiecki pisarz pochodzenia żydowskiego, który jako dziecko musiał uciekać wraz z matką z hitlerowskich Niemiec do Rumunii, skąd został deportowany do getta w Mohylowie Podolskim na Ukrainie. Udało mu się przeżyć wojnę, lecz wojenne doświadczenia odcisnęły piętno na całej jego twórczości literackiej. Jednak jego twórczość niezbyt...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    61
  • Przeczytane
    52
  • Posiadam
    13
  • Teraz czytam
    3
  • Historia
    2
  • Lit . niemiecka i okolice
    1
  • Niedoczytane
    1
  • 2009
    1
  • Ebook
    1
  • Jak będę bogaty, to sobie kupię
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Baśń o myśli ostatniej


Podobne książki

Przeczytaj także