Pięć manekinów

Edmund Niziurski Wydawnictwo: LTW Seria: Kryminał kryminał, sensacja, thriller
2010-01-01
1959-01-01
LTW
niziurski kryminał pięć manekinów
LTW
kryminał, sensacja, thriller
2010-01-01
Kryminał
niziurski kryminał pięć manekinów

56/100/2020
Hmmm, chyba dla mnie za stara. Napisana chyba pod koniec lat 50-tych, to pewnie powoduje, że język jest dość archaiczny, a bohaterowie cudaczni. Nie wspominam już o tych wydumanych nazwiskach. Intryga w sumie ok, tylko akcja za bardzo się ciągnie. Wolę Niziurskiego dla dzieci i młodzieży niż Niziurskiego-kryminalistę.

1914

O istnieniu dwóch starych kryminałów Edmunda Niziurskiego z 1959 roku dowiedziałam się z jego biografii: „Księgi starych urwisów” Krzysztofa Vargi. Stwierdziłam, że muszę je koniecznie przeczytać i zamówiłam sobie oba w tym roku pod choinkę. „Pięć Manekinów” było pierwszym, który przeczytałam. No i Niziurski, jak Niziurski. Jest specyficzny humor, zabawne nazwiska ( np....

Pewnie nie tylko ja wychowałem się na książkach Edmunda Niziurskiego. Kilka dekad temu należał przecież do najpopularniejszych autorów powieści młodzieżowych. W zaprzyjaźnionej bibliotece te najbardziej znane – „Klub włóczykijów”, „Księga urwisów” czy „Sposób na Alcybiadesa” – były strasznie zaczytane. Dosłownie rozpadały się w rękach.

Okazuje się, że w młodości Niziurski...

ocena bardzo subiektywna, bo na książkach Niziurskiego sie wychowałem;
zachowuje klimat i humor typowy dla autora,
obawiam się jednak, że dla osób nie mających wcześniej kontaku z Niziurskim styl i fabuła mogą się wydać archaiczne;

Niziurskiego znałam z młodzieńczych czasów, Księgi Urwisów, Alcybiadesa, Marka Piegusa czy Bąbla i Syfona. Nie wiedziałam, że w swym dorobku literackim posiada również powieści kryminalne. Ale jakież zacne! Napisane w lekkim stylu, bez krwawych scen za to z tajemniczym klimatem i zagadką rozwiązywaną w stylu Herculesa Poirot (pod postacią PRL-owskiej milicji). Świetny...

• Kryminały
  • Kryminał polski
  • DZIEDZINA: Kryminały, sensacje, thrillery
  • Modern PL
  • 2020
  • Kindel
  • Edmund Niziurski (zn)

Dodaj cytat z książki Pięć manekinów