Oszukać przeznaczenie

2011-05-18
2011-05-18
Katarzyna Kasterka
ucieczka poszukiwanie

Miłość od nienawiści dzieli... w zasadzie nic. Obie są równie powalające, druzgocące, bolesne i bezlitosne. Tylko jak je rozróżnić? A gdy zaczynają się przeplatać, niszczą obie strony.
Szaleńcza przeplatanka strachu, nadziei i marzeń, historia pogoni za przeszłością, przyszłością i samą sobą. Jak zwykle u tej autorki w tle pojawia się bohaterka kolorowy ptak, z zacięciem do mistycyzmu, fantazji i "inności". A także nieoczywiste zakończenie.

Umiarkowanie interesująca historia, która zapowiadała się całkiem nieźle... ale w pewnym momencie iskra zgasła i pod koniec czytałam już tylko po to, żeby doczytać. Właściwie nie wiadomo co jeszcze można tu dodać, bo książka okazała się taka sobie i nijaka. I tak właśnie można ją zrecenzować... nijako.

Przemoc w rodzinie istnieje od zawsze. Od zawsze również, osoby które jej doświadczają, praktycznie nigdy się do tego nie przyznają, tylko z bólem i wstydem znoszą swoje cierpienie, uzależnione od swojego kata. Taka właśnie jest Rose, młoda kobieta, która wyszła za mąż, za kata. Znosi wszystko cierpliwie w swoich butach - czółenkach i pastelowych sweterkach. Słodki obrazek, zakrywający siniaki, złamania, upokorzenie. Kiedyś była inna. Pochodząca z Alabamy, twarda Ro czasami wychodzi na powierzchnię, jednakże nie kończy się to dla niej dobrze. Na swojej drodze spotyka tarocistkę, która stawia jej karty i uświadamia, że albo ona albo mąż i to dosłownie. Ro musi dokonać wyboru - zabić męża i się od niego uwolnić, czy też pozostać z nim dla tych ulotnych szczęśliwych chwil?? Książka nie jest łatwa w odbiorze. Studium psychologiczne ofiary, dla człowieka, który nigdy nie był w podobnej sytuacji wydaje się wręcz absurdalne. No bo jaki to problem wziąć walizkę, spakować się i odejść??? Niby nic, a jednak..... Na szczęście pewnego dnia Ro decyduje się na desperacki krok i postanawia uratować siebie za wszelką cenę, w czym pomoże jej, niewidziana od dwudziestu lat matka. Książki tego typu przerażają, a zarazem fascynują... Przerażają bestialstwem, fascynują siłą charakteru osób, które pomimo tego, iż są złamane i wydaje im się, że na nic innego nie zasługują, znajdują w końcu w sobie dość siły, aby walczyć o siebie.

Rose Grandee to idealna teksańska żona. Pragnie być inna niż jej matka, która ją kiedyś porzuciła bez najmniejszych skrupułów, dlatego też zaciska zęby i z godnością damy znosi maltretowanie ze strony męża, ukrywając rozliczne sińce pod słodkimi, pastelowymi sweterkami.
Rose jednak nie zawsze była tak uległa. Gdzieś zagrzebana w jej wnętrzu drzemie niezależna i zadziorna, łamiąca męskie serca dziewczyna z Alabamy, wyjątkowo biegle władająca bronią palną. Budzi się do życia, gdy wróżba z kart tarota wieszczy zgubę przykładnej Ro Grandee: przystojny mąż pozbawi ją życia, o ile ona nie zabije go pierwsza.
Zdana jedynie na własną inteligencję, przedpotopowego kolta dziadunia oraz swojego psa, Grubą Gretel, Rose ucieka z domu przed mężczyzną, który nigdy nie pozwoliłby jej odejść, z zamiarem odnalezienia matki. W trakcie tej podróży odkrywa prawdę o sobie i swojej rodzinie, doświadczając wiele bólu, ale i zabawnych przygód.

Podobno miał to być romans z HEA.Romans w zasadzie jest-historia małżeństwa Ro i Thoma.Nieważne,że mąż okazuje swoje uczucia głównie za pomocą pięści,kopniaków czy rzucania o ścianę na zmianę z dość agresywnym seksem.Nieważne,że sama Rose przybiera maskę idealnej kochanki/kucharki/sprzątaczki/etatowej pracownicy z minimalna stawkę.W końcu to romans.HEA w zasadzie też występuje bo bohaterka po różnych nieprzyjemnych perypetiach zostaje w końcu wdową,więc przemoc domowa w końcu jej nie grozi.A w dodatku między nią ,a niejakim Parkerem nieśmiało zaczyna popiskiwać coś miłego...
Sama bohaterka mówi o sobie że jest jak lalka matrioszka,w jej wnętrzu kryje się inna,trochę odmienna osoba.I to prawda.Ja miałam wrażenie,że Ro to schizofreniczka-w jednej osobie idealna żona Rose Grandee,w drugiej-Rose Mae z dzieciństwa i wczesnej młodości.Ona sama jest dla siebie największym wrogiem.Od początku podświadomie wybiera mężczyzn agresywnych,podobnych do jej ojca,który od najmłodszych lat był jej ideałem.Nie inaczej wybiera Thoma,doskonale wie jaki on jest i jakie będzie miała z nim życie.Nie lubię takich bohaterek i nie polubiłam tej.Częściowo manipulantka,częściowo kryje się w niej mała dziewczynka szukająca bezpieczeństwa.
Narracja to urywki rzeczywistości mieszające się niespodziewanie z retrospekcjami przeszłości.Trochę pociachana,wprowadza niejaki zamęt,brak ciągłości,choć te retrospekcje dają wgląd w przeszłe życie bohaterki.
Dobrze nakreślono psychikę udręczonej kobiety,ofiary przemocy domowej,która nawet skatowana nie powie złego słowa przeciwko swojemu oprawcy.Same opisy przemocy domowej są drastyczne i bardzo realistyczne,podobnie zresztą jak postępowanie Ro,która za każdym razem wymyśla śmieszne wymówki,by tylko nie zeznawać przeciwko mężowi.Jej złamane kości i sińce to wiecznie wyniki wpadnięcia na ścianę,upadku ze schodów,wypadku,nigdy wynik działalności pięści męża.W każdej sytuacji go kryje,nawet wtedy,gdy może to prowadzić do jej śmierci.
Próba oszukania przeznaczenia,które głosi-ty albo on,nie do końca jej wychodzi.Dopiero jej matka bierze sprawy we własne ręce i próbuje wyprostować sytuację.
Mimo różnych drobnych zastrzeżeń książka mnie jednak zainteresowała.

Całkiem ciekawa, psychologiczna książka. Z jednej strony mogłoby się wydawać, że ot zwyczajny romans, w którym coś nie wyszło. No przynajmniej ja tak pomyślałam, mając ją pierwszy raz w ręce. Okazuje się, że jest to nieco głębsze. Spotykamy się z emocjonalnością kobiety prześladowanej fizycznie, która mimo wszystko nie potrafi się uwolnić od swojego oprawcy. Jakież to prawdziwe. Niestety, ale często w rzeczywistości zdarza się to nader często. Myślę, że warto przeczytać tę książkę choćby po to, żeby zrozumieć, co czuje osoba żyjąca w takim związku i jak trudno od niego uciec.

Na początku bardzo opornie się ją czytało. Już niemal miałam zrezygnować i odstawić ją na półkę. Ale nie poddałam się. I dobrze, bo wraz z kolejną przeczytaną kartką akcja się rozwijała... I stało się tak, że książka mnie wciągnęła i byłam ciekawa jej zakończenia. Rewelacyjna nie jest, ale historia maltretowanej kobiety ciekawa.

Wstrząsająca historia dziewczyny bitej przez własnego męża. Głowna bohaterka doznaje przemocy Fizycznej najpierw ze strony ojca potem partnera. Książka opisuje klasyczny przykład zachowania osoby w takiej sytuacji, najpierw ukrywanie siniaków, okłamywanie samej siebie i otoczenia że nic się nie dzieją aż do dojrzałej decyzji żeby przerwać tą matnię. Wspaniały opis relacji córki z rodzicami oraz opis jaki ma to wpływ na dorosłe życie kobiety.

Bezpieczna przystań

„Oszukać przeznaczenie” Joshilyn Jackson
wyd. G+J
rok: 2011
str. 385
Ocena: 5/6

„Oszukać przeznaczenie” to kolejna pozycja książkowa, która od dłuższego czasu oczekiwała na swą kolej dzielnie utrzymując miejsce w mojej domowej biblioteczce. Założenie było takie, by ją wraz z dwunastoma innymi książkami, przeczytać podczas urlopowego lenistwa. Bo czyż może być coś lepszego niż dobra lektura, delikatna bryza od morza, mięciutki piasek pod stopami, lazurowa woda, zimne napoje i grono najlepszych przyjaciół? Nie, nie… zdecydowanie nic lepszego nie ma, ale… Stop, stop! Jaki mięciutki piasek? W ramach korekty wyobrażenia o idealnych wakacjach nadmienić muszę, iż od teraz w wyobraźni mej góruje wybrzeże kamieniste.

Jak to zwykle ze mną bywa, nie wszystkie moje plany zostały zrealizowane. Skutek? Ostatecznie podczas urlopu przeczytać udało mi się całe… trzy książki. Same egzemplarze recenzenckie (na urlop zabrałam pół na pół książek własnych i do recenzji, zakładając z góry, że podgonię nieco z tymi książkami, na które normalnie nie mam czasu). Plan upadł jeszcze w drodze do miejsca przeznaczenia. Statystyka przeczytanych stron na godzinę była tragiczna. Na miejscu nie było wiele lepiej i tak oto finiszowałam z trzecią książką podczas podróży do domu. Nie oznacza to jednak, że wakacje były nieudane. Wręcz przeciwnie, świadczy to ich intensywności. Przynajmniej według mnie. Ale do rzeczy.

Sięgając po „Oszukać przeznaczenie” Joshilyn Jackson niezupełnie wiedziałam, na co się piszę. Z jednej strony urzekająca intensywnością i tajemnicą okładka, z drugiej niezupełnie zrozumiały dla mnie tytuł. Zwykle przecież odnajduje się przeznaczenie, a nie oszukuje się je, prawda? Co więc autorka chciała nam przekazać poprzez ten tytuł? Gwarantuje Wam, iż kończąc lekturę tej powieści wiedzieć będziecie to doskonale.

Ro Grandee, główną bohaterkę powieści, poznajemy w przełomowym momencie jej życia. Przypadkowo spotkana na lotnisku tarocistka wyjawia jej czekającą na nią przyszłość. Przesłanie, choć w gruncie rzeczy jednoznaczne, nie od razu zostaje zaakceptowane przez Rose. W końcu nieco dzień słyszy się stwierdzenie „ty albo twój mąż”. W końcu Ro zaczyna rozumieć, co musi zrobić, by odmienić swoje życie. Wstaje wczesnym rankiem i przygotowuje dla Thoma pożywny posiłek, który ma pomóc mu w regeneracji sił po upojnej nocy. Następnie pozwala mężowi zabrać ukochaną psinę do weterynarza i pojechać na poranny jogging. Sama w tym czasie wyciąga rewolwer dziadunia, pakuje naboje i wybiera się w miejsce przeznaczenia, którym jest pobliski park. To tam ma zamiar uśmiercić swojego małżonka. Czy uda się jej zrealizować swój, dość skomplikowany plan? Dlaczego musi się pozbyć Thoma? Kim była tajemnicza tarocistka i czy spotkanie z nią było rzeczywiście zupełnie przypadkowe? Na te i na wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie podczas lektury powieści Joshilyn Jackson pod tajemniczym tytułem „Oszukać przeznaczenie”.

Z każdą przeczytaną stroną coraz bardziej wciągałam się w odmęty tej niezwykłej powieści. Nie zawsze udawało mi się od razu zrozumieć, w jakim celu dane fakty zostały zaprezentowane. Jednak z każdym pochłoniętym zdaniem docierało do mnie, iż nic w tej książce nie zostało napisane bez przyczyny. Każda retrospekcja, każde opisane zdarzenie, miało znaleźć się w powieści. Wszystko bez wyjątku miało znaczenie, było równie ważne i prowadziło do rozwiązania niezwykłej zagadki, jaką było życie Rose Mae Grandee.

Powieść mnie urzekła. Jest doskonale skonstruowana i stanowi niezwykłe studium psychologiczne współczesnej kobiety, której życie dalekie jest od sielanki. Zakończenie lektury stanowi dla czytelnika wstrząs i stawia przed nim kolejne pytania. Co jest prawdą a co ułudą? Czy da się odmienić los zapisany w kartach? Ten niezwykły thriller psychologiczny pomoże Wam odpowiedzieć na kilka z tych pytań. Czy na wszystkie? Tego niestety nie mogę być pewna. Nie pozostaje mi nic innego jak polecić lekturę tej powieści, i to wszystkim, bez wyjątku.

Bezpieczna przystań

„Oszukać przeznaczenie” Joshilyn Jackson
wyd. G+J
rok: 2011
str. 385
Ocena: 5/6

'Oszukać przeznaczenie' to pierwsza książka Joshilyn Jackson, która do mnie trafiła. Do tej pory nie miałam przyjemności zapoznać się z twórczością tej amerykańskiej autorki. Pierwsze spotkanie było na tyle przyjemne, że z chęcią sięgnę po więcej, np. po 'Gdzie diabeł mówi dobranoc', 'Widmo' czy 'Bogów Alabamy'.

Tym bardziej cieszę się, że dostałam tę książkę od wydawnictwa G+J, bo gdybym najpierw ją zobaczyła, to chyba nie zdecydowałabym się na przeczytanie jej. Okładka kojarzy mi się z klasycznym romansidłem - jaskrawoczerwona sukienka z kwiatową aplikacją spacerującej po łące kobiety. Po lekturze już wiem, że okładka została bardzo trafnie dobrana. Podobnie jest z polskim tytułem powieści - spodziewam się, że znalezienia jakiegoś sensownego odpowiednika angielskiego tytułu (Backseat Saints) nie było proste.

Powieść 'Oszukać przeznaczenie' to studium przemocy domowej przejawiającej się na wszystkich możliwych płaszczyznach - seksualnej, fizycznej, psychicznej, werbalnej, emocjonalnej. Poważny temat, który dla wielu kobiet jest tematem tabu. Bohaterka książki - Rose - doświadcza przemocy ze strony osób, które kocha. Jej dzieciństwo naznacza przeszłość, która ją czeka. Czy uda jej się wyrwać ze szponów brutalnego męża? Czy znajdzie w sobie siłę, aby zmienić swój los?

Joshilyn Jackson prowadzi akcję w bardzo ciekawy sposób. Mimo bardzo szczegółowych opisów osób, wydarzeń i odczuć bohaterów, odniesień do przeszłości, tajemniczości, stopniowego budowania napięcia, akcja posuwa się do przodu bardzo sprawnie.

Uważam, że to lektura obowiązkowa - głównie ze względu na tematykę. Warto dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja kobiet znajdujących się w podobnym położeniu. Żyją sparaliżowane strachem, modląc się o spokojny dzień, stwarzając pozory każdego dnia, nie wyobrażając sobie, że mogłyby bez wstydu komuś powiedzieć o swojej sytuacji.

Tym bardziej cieszę się, że dostałam tę książkę od...

• Moi mali książęta :)
  • Sprawdzić
  • Mam na e-półce

Dodaj cytat z książki Oszukać przeznaczenie