Kwestia równowagi

2011-01-18
978-83-7648-537-9
Agnieszka Kwiatkowska
zoe fishman kwestia równowagi

Przyjemna "babska" ksiazka :) i nie mam tu na mysli oczywiscie taniego romansidla, babska bo opowiada o przyjazni zwyklych kobiet ze zwyklymi slabosciami, ktore laczy piekna przyjazn.

Chciałabym zacząć od tego, że nie należy zrażać się początkiem książki. W zeszłym roku latem przypadkowo wpadła w moje ręce z wyprzedaży. Zaczęłam czytać "Kwestię równowagi" jednak cóż... porzuciłam ją dla innej. Początek jest dosyć męczący. Na początku tego roku sięgnęłam po nią ponownie i nie ukrywam, że tym razem "wciągnęła mnie". Zdecydowanie po rozwinięciu akcji polecam. To lekka powieść o przyjaźni, wartościach, pracy, rodzinie.Sądzę, że każdy odnajdzie w niej cząstkę siebie, a to dlatego, że bohaterki są bardzo "barwne" . Fabuła przedstawiona jest z perspektywy każdej z postaci, co uważam za walor. Polecam osobom szukającym lekkiej powieści, dostarczającej uśmiechu i wzruszenia.

Książkę kupiłam, bo akurat otworzono nową księgarnię, była za 10 zł, stwierdziłam - dam szansę. I dobrze się stało. Poleżała z dwa tygodnie na półce czekając na swoją kolej, ale gdy chwyciłam ją przedwczoraj, trudno było odłożyć. Lekki, przyjemny język, a i historia taka... normalna, że aż mnie ciekawiło, po co ktoś napisał książkę o normalnym życiu. A jednak to nie było takie normalne życie. Bohaterki postanowiły coś zmienić w swoim życiu - dać szansę jodze. Na początku podeszły do tego dość sceptycznie, ale jako że to ich przyjaciółka z czasów college'u prowadziła zajęcia - głupio było odmówić. I dobrze się stało.
Jeśli ktoś szuka lekkiej powieści o tym, jak można zmienić swoje życie dopuszczając do siebie wszystkie uczucia i uwagi innych - polecam! Przy okazji... Można się też trochę pośmiać :)

Kwestia równowagi to niezwykle barwny tekst kultury. Opisuje życie czterech kobiet, które próbują wziąźć się za bary z życiem. Każda z nich musi uświadomić sobie własną wartość by nie zginąć w ławicy milionów maleńkich rybek w oceanie którymi mogą wydawać się ludzie. Powieść jest również nasiąknięta odrobiną humoru oraz romansu a przy tym jest niezwykle wciągająca, nie umiem tego wytłumaczyć, być może sprawia to styl autorki albo sposób w jaki książka przedstawia dzielne i mądre kobiety szukające równowagi w zyciu, ta prawda, którą przekazuje książka dopełnia dzieła autorki.

"Kwestię równowagi" pokochałam od pierwszych stron. Wszystkie cztery dziewczyny polubiłam. I śmiałam się z niektórych zwrotów i smutno mi było gdy jedna przeżywała dramaty zdrowotne. Wesoła z poważnymi przemyśleniami dotyczącymi życia i dążeń do realizacji marzeń.

Poznajemy uczucia dziewczyn, ich przemyślenia, stany emocjonalne, sekrety. Poznajemy ukochanych, rodzinę kobiet, otoczenie, wnętrza ich domów, porę roku.

Wszystko jak najbardziej na swoim miejscu! Na długie jesienne wieczory- fenomenalna! ;)

Najbardziej ucieszył mnie zwrot "między ustami a brzegiem pucharu" i za to dodatkowy plus.

Minus- za mało dramatyzmu, troszkę przesłodzona wszechobecną miłością (partnerzy bez skazy, miłość ze strony rodziców)...

Mimo wszystko polecam :)

Przesympatyczna książka tak jak się spodziewałam:)

Przesympatyczna książka tak jak się spodziewałam:)

Książka napisana w bardzo spokojnym stylu bez zbytku emocjonalnego opowiada o losach koleżanek z czasów szkolnych które na zjeździe absolwentów ponownie się spotykają i za sprawą 6 tygodniowego kursu jogi odkrywają na nowo siebie, swoje zalety marzenia i przede wszystkim słabości. W miarę jak kurs się rozwija każda z bohaterek przekracza swoje ograniczenia dochodząc do tytułowej równowagi.

Opowieść o czterech koleżankach, które spotykają się po dziesięciu latach od ukończenia liceum na spotkaniu klasowym. Żadna z nich nie urzeczywistniła swoich marzeń ani planów, zmuszone były dostosować się do realiów panujących wokoło i niczym kameleon, wpasować kolorystycznie w tło. Czy odnoszą wrażenie przegranej?

Charlie jest współwłaścicielką szkoły jogi, pomimo, iż planowała być rekinem finansowym. Praca sprawia jej radość i daje mnóstwo satysfakcji.

Sabine to niespełniona pisarka, pracuje w wydawnictwie redagując cudze powieści, więc nietrudno odgadnąć, że nie zadowala jej własne życie. Dawniej lubiła tę pracę, obecnie już nie.

Naomi była znaną modelką, fotografką, dzisiaj samotnie wychowuje synka, który jest dla niej najważniejszy.

Bess pracuje w redakcji czasopisma "Pulse", pisze artykuły o skandalach celebrytów. Wypaliła się zawodowo, pragnie robić coś istotnego. Wpada na pomysł opisania historii przyjaciółek, bez pytania o zgodę. Pomimo, iż obawia się ich reakcji, nie informuje o swoim zamyśle.

Kobiety połączyły niespełnione marzenia oraz frustracja będąca następstwem niezadowalającego trybu życia i wielu problemów. Charlie proponuje im zajęcia z jogi, wyrażając nadzieję, że pomogą się zrelaksować i nabrać zdrowego dystansu do codzienności. Sama joga ułatwia uzyskanie wewnętrznej równowagi. Początki są trudne, ale z czasem wydaje się już prosta i przyjemna.

"Kwestia równowagi" to ciekawa powieść obyczajowa, będąca debiutem pisarskim autorki, o sile przyjaźni, miłości, nowych szansach i zmianach zachodzących w życiu każdego człowieka. Joga jest dla mnie zupełnie nową sprawą. Nigdy nie interesowałam się nią na tyle, aby zebrać jakiekolwiek informacje. W książce została przedstawiona niejako po macoszemu. Autorka nie wyjaśniła dokładnie pojęcia, ale zasygnalizowała pewne asany, czyli pozycje, w sposób dosyć nużący, co sprawiło, że nie wiedziałam, o czym czytam. Nie wciągnęłam się w temat na tyle, aby podjąć jakieś kroki w tym zakresie. W pierwszej połowie powieści akcja wlokła się niemiłosiernie, aby nabrać lekkiego przyspieszenia dopiero w drugiej, ale to i tak za mało, przynajmniej jak na mój gust. Budowa dialogów trochę sztuczna, a bohaterowie niezbyt wyraziści. Przyznam, że okładka zachęciła mnie do sięgnięcia po książkę, jednak wnętrze nie spełniło pokładanych weń oczekiwań. Pomimo tego polecam. Być może znajdzie swoich zwolenników.

Charlie jest współwłaścicielką szkoły jogi, pomimo, iż...

Idea książki bardzo dobra, ale przy niektórych dialogach miałam ochotę wyrwać sobie mózg.

Lekka, przyjemna, z nutą zastanowienia,e sam raz na jesienny wieczór

Lekka, przyjemna, z nutą zastanowienia,e sam raz na jesienny wieczór