Bunt długich spódnic

George Bidwell Wydawnictwo: Śląsk Seria: Z medalionem biografia, autobiografia, pamiętnik
Emelina Pankhurst
biografia, autobiografia, pamiętnik
Anna Bidwell
Z medalionem
emancypacja biografia feminizm

Bardzo ciekawa książka z nurtu feministycznego.

Autor - co warto powiedzieć, przez wiele lat mieszkał w Polsce, miał żonę Polkę- pisze o tym jak Brytyjki zdobyły prawo do głosu.

Wiem, że notka brzmi mało zachęcająco - ale muszę przyznać, że czyta się to bardzo przyjemnie. Książka nie nuży. Dialogi są sprawne. Historia wciąga. I kobiety, które pokazały, że jak nie...

Na półkach: , , , , ,

To, że w dzisiejszych czasach jako kobieta mogę kończyć i podejmować studia na wyższych uczelniach, pracować i zarabiać swoje pieniądze, nosić spodnie i robić sobie makijaż bez strachu o to, co powiedzą inni i czy napiętnują mnie jako skandalistkę, pójść na wybory, decydować o swoim życiu czy nawet czytać te książki, które mnie zainteresują, zawdzięczam sufrażystkom i innym...

Na półkach: , , , , ,

Prawo do głosowania – coś co teraz uważam za coś oczywistego chociaż nie zawsze z tego korzystam. Po przeczytaniu bibliografii Emeliny Pankburst w pełni zrozumiała jakie ono ma znaczenie i co dzięki niemu miliony kobiet wraz z jego uzyskaniem dostały i jakie niedostępne drogi się przed nimi otworzyły. Pomyśleć tylko, że nie minęło nawet sto lat a opinia i świadomość...

Na półkach: , , , ,

Wspaniała książka! Pierwsze strony mogą być zniechęcające, styl trochę anachroniczny. Jednak "beletryzowana biografia" to genialny pomysł na opowiedzenie niesamowitej i ważnej historii brytyjskich sufrażystek. To lektura wspaniała tym bardziej, że książek na ten temat jest mało, zbyt mało. Na taką jak "Bunt długich spódnic" polowałam od dawna.

Niestety duże - duże rozczarowanie. Spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Niestety nie skończyłam tej książki. Nie dało się. Bardzo mi przykro z tego powodu.

Nikomu nie polecam tej pozycji, sięgnęłam do niej jedynie z tego powodu, że była mi potrzebna do prezentacji maturalnej, ale i tak jej nie skończyłam. Styl w jakim ta książka została napisana jest fatalny.

Myślałam, że główna bohaterka będzie osobą, która poruszy moje serce. I tak się stało. Niestety im więcej o niej czytałam, tym bardziej kojarzyła mi się z Hitlerem, ponieważ w założonym przez siebie ruchu na rzecz kobiet razem z córką sprawowała rządy autorytarne.

Po „Bunt długich spódnic” sięgnęłam, ponieważ tego wymagało jedno z wyzwań czytelniczych (wyzwanie rocznikowe), do których się jakiś czas temu zapisałam. W styczniu wyznaczono rok 1972 – książka musiała być wydana (po raz pierwszy) właśnie w tym roku. W każdym bądź razie, mój wybór padł na biografię Emeliny Pankhurst.
Jest to typowa biografia przywódczyni sufrażystek w...

Porywająca powieść o kobiecie walczącej o należne jej prawa, nie o histeryczce palącej staniki, ale o kobiecie świadomej swojej równości z mężczyzną.

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia, suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

• Biografie
  • Historia
  • Historyczne
  • W domowej bibliotece
  • 2019
  • Feminizm

Dodaj cytat z książki Bunt długich spódnic