rozwińzwiń

O przemocy. Nieposłuszeństwo obywatelskie

Okładka książki O przemocy. Nieposłuszeństwo obywatelskie Hannah Arendt
Okładka książki O przemocy. Nieposłuszeństwo obywatelskie
Hannah Arendt Wydawnictwo: Aletheia Seria: Biblioteka polityczna Aletheia publicystyka literacka, eseje
206 str. 3 godz. 26 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Biblioteka polityczna Aletheia
Tytuł oryginału:
On Violence, Civil Disobedience
Wydawnictwo:
Aletheia
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
206
Czas czytania
3 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
8387045195
Tłumacz:
Wojciech Madej, Anna Łagodzka
Tagi:
kultura polityczna społeczeństwo historia XX wieku
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
334
237

Na półkach:

O przemocy: głównym wątkiem jest różnice/podobieństwa między “władzą” a “przemocą”. Podstawową tezą Arendt jest to, że władza i przemoc są przeciwieństwami. Zazwyczaj utożsamia się te dwa pojęcia, zakłada się, że zwyczajnie przemoc jest radykalną manifestacją władzy - jest to konsensus polityków prawicowych i lewicowych. Powszechna opinia stawiająca znak równości między władzą a przemocą ma swoje uzasadnienie w długiej tradycji filozofii politycznej, w której władza była definiowana za pomocą kategorii “dominacji - posłuszeństwa”.

Tymczasem można wskazać w historii myśli politycznej alternatywną tradycję, republikańską (Arendt przywołuje starożytne Ateny i starożytny Rzym),gdzie władza jest określona jako “zbiorowy wysiłek”, “zbiorowe działanie”. W republikańskiej tradycji ten, kto ma władzę (instytucje, rząd, sądy itd.) posiada ją o tyle, o ile została mu nadana przez zbiorowość, dzierży władzę tylko wtedy, jeśli ma poparcie zbiorowości/wspólnoty. Władzę ma jedynie zbiorowość, nigdy nie jednostka, jednostka ma władzę tylko wtedy, jeżeli władza nadana jest jej przez zbiorowość.

Przemoc powstaje wtedy, gdy kończy się władza (rozumianą tak właśnie). Zdaniem Arendt więc, jeżeli np. rząd wysyła policję dla stłumienia rozruchów, to przemoc w tej postaci jest raczej oznaką końca władzy, a nie jej manifestacją.

O przemocy: głównym wątkiem jest różnice/podobieństwa między “władzą” a “przemocą”. Podstawową tezą Arendt jest to, że władza i przemoc są przeciwieństwami. Zazwyczaj utożsamia się te dwa pojęcia, zakłada się, że zwyczajnie przemoc jest radykalną manifestacją władzy - jest to konsensus polityków prawicowych i lewicowych. Powszechna opinia stawiająca znak równości między...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    95
  • Przeczytane
    33
  • Posiadam
    6
  • Filozofia
    4
  • Polityka
    2
  • 2015
    2
  • 2014
    2
  • We fragmentach
    1
  • 2020
    1
  • ZAKUPY
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki O przemocy. Nieposłuszeństwo obywatelskie


Podobne książki

Przeczytaj także