Krzyżacy. Tom 2.

więcej Więcej

Panie Sienkiewicz. Nie wątpię, że jest to dzieło wybitne, ale z racji tego, że zmuszano nas do tej powieści w tak młodym wieku, po prostu nie dałem rady.

Zupełnie nie rozumiem dlaczego jest uważana za jedną z najgorszych lektur, fakt trochę się dłużyła ale była ciekawa. Zdecydowanie wypada znać, nie żałuję, że przeczytałam, polecam.

Na półkach: , , , , ,

Jak dla mnie trochę była nudna, jedynie pod koniec była ta Bitwa pod Grunwaldem, ale tak jak mówię dla mnie taka trochę nudna

2021

Ech, jakież emocje lektura swego czasu budziła. Nawet mimo ekranizacji była czytana, a emocjonalne odezwanie się kolegi na seansie dla szkól podstawowych "Ty Kundlu" w odpowiedzi na Kunonowe "Ty psie" do dziś nas rozbawia na spotkaniach towarzyskich.

2x, 1989 papier, 210825 audio G8.
To ja już nie wiem czy lubię Sienkiewicza, czy nie...
"Krzyżacy" zrobili na mnie wrażenie w podstawówce, a teraz po 30 latach również mi się podobali.
"Potop" zaczynałem w LO - poddałem się po 100 stronach. "Ogniem i mieczem" przeczytałem w całości kilka lat temu i byłem "załamany". Czy trylogia ma inny język niż "Krzyżacy"? Czy może...

Tym razem w formie słuchowiska. Niestety wyraźne skrócenia sprawiają wrażenie, że dużo rzeczy nas omija. Nie do końca wszystkie wątki poboczne się ze sobą spajają. Może być jednak tak, że znając całość historii po prostu wiem czego tam mniej więcej brakuje. Jednak można powiedzieć, że Krzyżacy w pigułce powinny być do przełknięcia nawet dla największych malkontentów.

Po latach wróciłem do tej książki i dużo bardziej mi się spodobała, niżeli w I klasie gimnazjum. Wszystkie lektury wówczas czytałem, ale ta aż mnie odrzucała wtedy. Za to po kilku latach wróciłem do niej i muszę powiedzieć, że postacie, język bohaterów oraz sama bitwa pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku dają nam pewność, że obcujemy z jednym z największych dzieł w historii...

Przez całą swoją edukację opuściłam tylko jedną lekturę, i tę pamiętam jako najnudniejszą z tych wszystkich, które udało mi się przeczytać.

Klasyka. Któż nie zna Zbyszka z Bogdańca i Jagienki?

Krzyżaków czytałam na początku gimnazjum, wtedy sceptycznie podchodziłam do książek i pamiętam, że krzyżacy które jakoś udało mi się doczytać do końca były moją zmorą, teraz może i bym podeszła inaczej do tej lektury - pod względem historycznym i kulturowym. Myślę, że to lektura do której trzeba dojrzeć.

32 546
    6 154