Mag niezależny Flossia Naren cz.1

Okładka książki Mag niezależny Flossia Naren cz.1
Kira Izmajłowa Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Mag niezależny Flossia Naren (tom 1) Seria: Obca Krew fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Mag niezależny Flossia Naren (tom 1)
Obca Krew
Fabryka Słów
2011-04-15
2011-04-15
Ewa Białołęcka

Oficjalne recenzje i

Kobieta [do bólu] niezależna

587 33 105

Rosyjskie fantasy rzadko zawodzi.
I tym razem było nieźle - choć do Wolhy Rednej od Gromyko to jednak trochę daleko.
Ale po kolejny tom sięgnę.

Rosyjskie fantasy rzadko zawodzi.
Ale po kolejny tom sięgnę.

Mam wielki sentyment do tej książki. To był mój początek z fantastyką. Mając naście lat, po raz pierwszy dostałam w swoje ręce książkę, w której główna postać, w dodatku kobieta, jest tak charakterna! Oszukiwać nie będę, fabuła nie jest niczym nadzwyczajnym i człowiek mniej więcej wiedział, co może zdarzyć się dalej.

Jednak charakter Flossii Naren, świat przedstawiony przez p. Izmajmołową i podejście do magii po prostu mnie urzekło. Przyjemna przygoda, która pozwala na chwilę oderwać się od naszej rzeczywistości. Takie książki są bardzo potrzebne, żeby człowiek nie zwariował. Czyta się coś lekkiego, a jednocześnie na jakimś poziomie z dobrym stylem i przemyślaną historią.

Jednak charakter Flossii Naren, świat przedstawiony...

Główna bohaterka prosta, płytka. Fabuła nudna, toporna. Dziwię się, że ktoś to wydał, bo takiego gniota to dawno nie czytałam.

Autorka w środku ocenia książkę, którą czyta główna bohaterka i to jest - według mnie - najtrafniejsza ocena tej pozycji czyli: Wiem, że piszę głupoty ale Ty - Drogi Czytelniku - je czytasz więc pośmiejmy się razem.
I się uśmiecham po każdej misji czarodziejki.
Polecam.

I się uśmiecham po każdej misji czarodziejki.
Polecam.

Świat stworzony w książce jest niezwykle ciekawy, a co najważniejsze dopracowany.
Główna bohaterka jest również niezwykle ciekawa: jest postacią niezwykle silną, pozbawiona kompleksów, a swe niedoskonałości jak np.: wygląd ignoruje, bądź z nich żartuje.
Tom sam w sobie jest lekki, pełen ciekawych historii, a wątki poboczne jedynie dodają humoru książce, co niezwyklę cenię.
Serdecznie polecam.

Kolejna książka przeczytana ze względu na polecenie znajomej.
Nie jest to rzecz najgorsza na świecie jednak styl autorki pozostawia wiele do życzenia. Właściwie miałam wrażenie, że czytam przypadkowo wydane dzieło amatora powieści fantasy, który aspiruje do zostania pisarzem. Może i ocena jest negatywna jednak zarówno redakcja jak i korekta nie popisały się podczas pracy nad tym tytułem, co jeszcze sprawiło, że tym bardziej miałam wrażenie iż czytam dzieło amatorskie.
Co do fabuły przyznam, że pomysł ciekawy, ale postaci nie wywołują chęci kibicowania im przez te kilkaset stron powieści, a akcja pomimo jakiegoś czającego się w tle złowieszczego planu realizowanego w iście nieudolny sposób sprawia, że przestajemy traktować na poważnie wszystko co staje na drodze głównej bohaterki.
W ogólnym zarysie jest to dzieło ze średniej półki. Nie cierpiałam zbytnio podczas jej czytania więc sięgnięcie po kontynuację nie będzie zbytnim poświęceniem. Możliwe, że kolejne części będą odrobinę bardziej ogarnięte.
\Szkoda tylko, że ostatnia część nie została przez fabrykę słów wydana, co zmusi mnie do znalezienia jakiegoś nieoficjalnego tłumaczenia w internecie.

Kolejna książka przeczytana ze względu na polecenie znajomej.

Przyjemna powieść, taki fantasy - kryminał, dla zabicia czasu znakomita.

Przyjemna powieść, taki fantasy - kryminał, dla zabicia czasu znakomita.

Kocham takie wredne z natury magiczki. W solidnym ubraniu. Z wypielęgnowanymi pazurami. Wyposażone w dobrze opancerzone dobre serduszko. Z rozwijającym się pomocnikiem. Historia, a właściwie cykl opowiadań połączonych postacią głównej bohaterki ma potencjał. Czekam na część drugą.

1902

Główna bohaterka, a zarazem narratorka, jest taką kobietą, jaką wiele z nas chciałoby być. Jaką? Wspomogę się cytatem: „Ogólnie moje odbicie mnie samej jak najbardziej się podobało, a zdanie reszty społeczeństwa uważałam za wyjątkowo mało istotne”. Poza tym jest silna, niezależna, inteligentna, ma odpowiedzialne stanowisko ze stałym dostępem do króla, ponieważ pełni funkcję maga justycjariusza. Kogo? Niezależnego maga (dlaczego niezależnego pozwolę sobie nie wyjaśniać, aby nie psuć przyjemności z lektury), zajmującego się sprawami kryminalnymi różnej maści. Od rozbojów i kradzieży po morderstwa. Niezbyt przyjemna praca dla kobiety? Może i tak, lecz nie dla tej. Dla Flossi najważniejsza jest zagadka i jej rozwiązanie. Aby stanąć na wysokości zadania nie przeszkodzi jej nawet zleżały trup tudzież porucznik gołowąs, o słabym żołądku. Lektura wciągająca, strony przelatują nie wiadomo kiedy. Obowiązkowo należy się wyposażyć w drugą część, a jeśli ktoś zakocha się w naszej magiczce, to niech już zacznie pisać list do autorki z prośbą o kontynuację. Warto.

Lubię charakterne kobiece bohaterki, ale jednak takie, które są aroganckie, chamskie i wiecznie napuszone, jakoś do mnie nie przemawiają. A taka właśnie jest tytułowa Flossia Naren.

Książka nie należy do najgorszych, czyta się ją w miarę szybko, ale ciężko czytać o kimś tak bardzo niesympatycznym. Dobrze, że poruszane wątki i przygody okazały się na tyle interesujące, że jakoś równoważyły minusy związane z główną bohaterką.

Sięgnę po kolejną część, ale na pewno cała ta seria nie znajdzie się pośród moich ulubionych lektur.