Kogo kochają kobiety?

Okładka książki Kogo kochają kobiety? Leon Knabit OSB
Okładka książki Kogo kochają kobiety?
Leon Knabit OSB Wydawnictwo: Nemrod poradniki
poradniki
Nemrod
2009-01-01
2009-01-01
psychologia małżeństwo miłość

W życiu nie pomyślałabym, że osoba zakonna nie mająca doświadczenia w związkach może w tak trafny sposób odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Kogo kochają kobiety? Co w kobietach podoba się mężczyzną? Co Kościół sądzi o seksie? Czy można być z kimś kogo się nie kocha? czy można odbić chłopaka przyjaciółce? Z tymi i innymi pytaniami ojciec Leon poradził sobie wyśmienicie.

Ciekawa książka- ma postać wywiadu przeprowadzonego z autorem. Pytania są konkretne, wnikliwe zaś odpowiedzi ojca Leona szczere, czasem zaskakujące ale nade wszystko nienarzucające konkretnych i słusznych postaw. O. Leon Knabit odpowiada na pytania zgodnie ze swoją wiedzą, doświadczeniem naukowca ale przede wszystkim jako człowiek, który niejedno widział, poznał różne sytuacje życiowe i wie że nie można narzucić innym swojego zdania. Kierować, podpowiadać- tak ale nie narzucać. Wydaje się że książka jest dla młodych ludzi, poszukujących odpowiedzi na pytania odnośnie związków, miłości, relacji międzyludzkich. Uważam jednak że i ci trochę bardziej doświadczeni znajdą w książce kilka tematów do przemyśleń, być może zobaczą niektóre sprawy w innym świetle- innym bo już doświadczyli tego, o czym mówi ojciec Leon. Warto poświęcić kilka chwil i przeczytać, to bardzo pożyteczna lektura :) Polecam!

Początkowo może wydawać się dobra jako książka dla bardzo młodych ludzi, którzy tematy życia we dwoje dopiero poznają. Jednak, po przeczytaniu całości, uważam, iż jest bardzo wartościowa nawet dla tych ludzi, którzy w tych tematach mają jakieś doświadczenie. Książka bardzo mi się podobała, bo wszystkie poruszane w niej sprawy, problemy są tłumaczone bardzo logicznie. W niektórych przypadkach miałam odmienne zdanie, w stosunku do tego, które prezentuje o. Leon Knabit, jednak dobrze jest poznawać inne stanowiska. Książka jest pisana na zasadzie dawania rad, można z nich skorzystać, lub nie, ale dobrze jest ich wysłuchać. Po przeczytania tej dość krótkiej (a szkoda) historii czułam lekki niedosyt. Podobało mi się i polecam Wszystkim :)

Za każdym razem, kiedy spotykam o. Leona Knabita zachwycam się jego pogodą ducha i uśmiechem. Muszę przyznać, że jest to jednak moja pierwsza konfrontacja z jego twórczością. Na pierwszy rzut oka widać, że z książki bije entuzjazm i radość ojca. Na kilku stronach dzieli się swoimi spostrzeżeniami, radzi, a momentami nawet poucza.

„Kogo kochają kobiety” kierowana jest nie tylko do kobiet, ale również mężczyzn. Z zaskakującą otwartością zakonnik porusza kwestie spraw damsko-męskich. Nie boi się mówić o zakochaniu, randkach internetowych, seksie w Internecie, zauroczeniu, miłości, ślubie, czy zdradzie. Odpowiada na szereg wydawać, by się mogło kuriozalnych pytań dotyczących, na przykład tego, czy ładnym jest w życiu prościej? Czy małżeństwo może stać się nudne? Czy zawsze należy przyznać się do zdrady? Mnie najbardziej ujęły rozdziały poświęcone temu czego kobieta poszukuje w mężczyźnie i czego on szuka w niej. Autor w lekki sposób wymienia długą listę cech potencjalnego kandydata na męża. W odpowiedzi na pytanie dotyczące ewentualnej pretendentki na żonę, pisze „By była kobietą”. Te wypowiedzi pokazały złożoność natury męskiej i żeńskiej, podkreśliły ich niezwykłość, a do tego zostały napisane z niezwykłą lekkością.

Według mnie książka jest skierowana do mężczyzn i kobiet, młodych i troszkę starszych. Zawiera szereg ciekawych i trafnych przemyśleń. Może nie zgadzam się ze wszystkimi tezami o. Leona Knabita, jednak polecam jej przeczytanie. Spora dawna humoru sprawia, że czytanie staje się przyjemnością, Czytelnik ma szansę poszerzyć swoją wiedzę. To tylko od nas zależy, jak przyjmiemy odpowiedzi autora i czy wcielimy je w życie.

„Kogo kochają kobiety” kierowana jest nie...

Uważam, że jest idealna dla młodych, nastoletnich dziewcząt. O. Knabit wiele kwestii rozjaśnia, ale nie robi tego na siłę.

• Wyzwanie 2012
  • 5 (bardzo dobre)
  • Psychologia
  • Teologiczne/religijne
  • Chrześcijaństwo

Dodaj cytat z książki Kogo kochają kobiety?