Sublokatorka

John Lutz Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller literatura piękna
SWF Seeks Same
C&T Crime & Thriller
Allie Jones

O, bogowie... ależ się umęczyłam. Prawdziwie irytująca lektura. Do polecenia wrogom jedynie.

1953

Toksyczna relacja. Główna bohaterka to młoda programistka, która po rozstaniu z chłopakiem szuka nowej współlokatorki do mieszkania. Wkrótce wprowadza się kobieta w jej wieku, która zaczyna wręcz obsesyjnie interesować się protagonistką.

Słyszałem wiele o filmowej adaptacji, która była traktowana jako najczęstszy przykład obsesyjnego wręcz uwielbienia dla drugiej osoby. Tutaj faktycznie pokazane jest, że nowa współlokatorka zdaje się być czymś w rodzaju pasożyta bez własnej tożsamości, który przyjmuje osobowość bliskiej osoby, zarówno pod względem wyglądu, jak i też zachowania. Przy tym wraz z rozwojem fabuły postać ta staje się coraz bardziej tajemnicza. Wpływa to też bardzo na protagonistkę, która nie wie już komu może ufać. W pewnym momencie nawet czytelnik może nie być pewnym co tak naprawdę się dzieje – czy jest to faktycznie bardzo rozbudowana manipulacja czy też być może to urojenia bohaterki? Szkoda, że w zakończeniu zdecydowano się na jedną interpretację, ale na szczęście pozostawiono pewne niedopowiedzenia.

Sama książka ma bardzo pesymistyczny nastrój. Przedstawiony tu Nowy Jork wydaje się siedliskiem biedy, brudu i przemocy. Większość mężczyzn to napaleni kłamcy, którzy traktują kobiety przedmiotowo. Nawet ci najbardziej porządni mają swoje za uszami. Nastrój psuje finał, który wydaje się pochodzić z bardziej naiwnego i optymistycznego utworu.

Podsumowując, jest to bardzo przyjemny w lekturze thriller. Szkoda, że autor nie pokusił się o dokładniejszą analizę samej idei związków i problemów z tożsamością. Mogła to być książka na miarę „Zaginionej dziewczyny” Gillian Flynn, a nie jest.

Motyw znany.I stary. Dziewczyna bierze sublokatorkę, bo nie stać jej na samodzielne wynajmowanie mieszkania. Sublokatorka jest dziwna, ale czy niebezpieczna? Chyba nie …. Stary dom z duszą. Wszystko trzeszczy. Zacina się. Drga. Sąsiedzi nie znają się i nic o sobie nie wiedzą. Hedra Carlson ((sublokatorka),Sam Rawson (ten zdrajca) i Alie Jones ( główna lokatorka) są bohaterami tej opowieści. Całość ,może być.

Bohaterka książki "Sublokatorka" przekonała się, jak łatwo jest stracić kontrolę nad swoim życiem - jak się okazało niepokojąco łatwo. Wystarczy wpaść w sieć z pozoru tylko dziwnych zdarzeń by za chwilę stracić wszystko.

Historia opisana w książce jest mało prawdopodobna, ale przecież nie niemożliwa. Sama przez okres studiów wynajmowałam mieszkanie z kilkoma koleżankami. Nieuniknione było, że każda z nas podpatrywała u innych ciuchy, kosmetyki, książki. Nie raz zdarzały się sytuacje, że miałyśmy jedną rzecz w kilku egzemplarzach. Na szczęście nie miałyśmy pomysłów, żeby próbować stać się kimś innym niż byłyśmy.

Kiedy jednak ktoś, na przykład nie do końca zrównoważony psychicznie, próbuje upodobnić się do innej osoby, może stać się to niebezpieczną obsesją. A kiedy udaje jej się być przez chwilę kimś innym, odkrywa, że można robić pewne rzeczy bez konsekwencji, przecież wina spadnie na kogoś innego...

Książka jest dobra, ale zawiodło mnie trochę zakończenie.

Wciągająca opowieść o młodej dziewczynie, która boryka się z wieloma problemami.Kiedy próbuje ułożyć sobie jakoś życie za jej plecami jej sublokatorka układa sobie idealny plan.Nie zauważa nawet,kiedy zaczyna wyglądać tak samo jak ona.Dopiero makabryczna zbrodnia rzuca nowe światło na wydarzenia.

2004

2004

trudno trochę ocenić książkę, jak zna się film, który jest doskonały. Nie mniej książka, która była podstawą filmu jest równie rewelacyjna :)

No nie porwało mnie to zupełnie, od początku praktycznie wszystko można przejrzeć i rozszyfrować. Ja nie polecam.

• Kryminały
  • Thriller psychologiczny