Kondotierzy

Okładka książki Kondotierzy Rafał Gan-Ganowicz
Okładka książki Kondotierzy
Rafał Gan-Ganowicz Wydawnictwo: Polska Fundacja Kulturalna biografia, autobiografia, pamiętnik
Polska Fundacja Kulturalna
1989-01-01
1989-01-01
0850652014

Książka napisana bardzo dobrze, szybko i przyjemne czyta się przygody autora w Kongu i Jemenie. Wielki szacunek dla autora za jego dokonania. W Polsce niestety tacy ludzie byli pomijani medialnie ze względu na ich "niepoprawność polityczną" a powinno się ich imionami nazywać ulice i parki.

Dobrze i barwnie napisane przygody polskiego najemnika z wojny w Kongo oraz Jemenie w latach 60-tych. Styl autora przypomina lekkie pióro innego byłego żołnierza Legii Cudzoziemskiej Cizia Zykë, którego także bardzo polecam w tym klimacie. Nie ma dłużyzn, rozważań filozoficznych i przemyśleń autora. Opisy krajów, zwyczajów mieszkańców, walki.

Interesująca, biograficzna opowieść o najemniczym życiu autora. Pełna przygód, walki z komunistami oraz chorego podejścia do zabijania. Aczkolwiek na wojnie takich ludzi potrzebujemy.

Sięgnąłem ponownie po wielu latach. Wiedziałem, że nie wracam do wielkiej literatury, a do prostej, barwnej opowieści o życiu człowieka, który za życiową misję wybrał sobie walkę z komunizmem. Walkę z bronią w ręku.

Gan-Ganowicz miał dar gawędy, więc ta opowieść pochłania czytana nawet po raz wtóry. Jednocześnie brak wewnętrznego przymusu gonienia za fabułą pozwala odkryć wiele smaczków zawartych na kartach opowieści. Zmysł obserwacji autora i brak kagańca politycznej poprawności sprawia, że obserwacje zawarte na stronach „Kondotierów” wydają się współcześnie wręcz obrazoburcze. I sprawiają, że „Kondotierzy” to coś więcej niż literatura awanturnicza.

Tytuł do przeczytania "na raz", porywające przeżycia autora podczas ucieczki z Polski ludowej na zachód, wojny w Kongu oraz wojny domowej w Jemenie. Autor nosi swój antykomunizm jak odznakę, nie trudno z nim sympatyzować mimo subiektywności. Po przeczytaniu książki "Oblężenie Jadotville", ciekawe było poznać drugą stronę historii z perspektywy najemników i separatystów z Katangi z którymi ścierali się żołnierze ONZ. Towarzysze broni Ganowicza to podobnie jak on sam, większe niż życie persony, każdy skrojony na film akcji, małe trybiki w maszynie zimnej wojny gdzie szpiedzy, rewolucjoniści, najemnicy i gangsterzy mieszali się razem. Książka jest tak przyjemna i łatwa w odbiorze że aż wstyd nie przeczytać.

Książka która przeczytałem po obejrzeniu na YT dokumentu "Pistolet do wynajęcia". Bohater którego najlepiej zrozumie ktoś kto miał okazję poznać życie w powojennej Polsce, ale i ten kto nasłuchał się mrocznych opowiadań babci lub dziadka. Dzisiejsza młodzież raczej nie zrozumie po co i o co wojował GAN. Niektóre słowa pisane na szczęście bez dzisiejszej głupiej poprawności politycznej. Godne polecenia i szybko się czyta ;) 😉

Oto powinien być bohater współczesnej młodzieży. Szkoda, że tak mało znany.

Oto powinien być bohater współczesnej młodzieży. Szkoda, że tak mało znany.

Zbiór historyjek - ciekawych i opowiedzianych lekko przez naszego dobrego kolegę, ale odniosłem wrażenie, że pominięte jest zbyt dużo. Mogę tylko domyślać się powodów. Brakuje rozwinięć niektórych historii i tematów. Niemniej polecam.

Prawdziwa historia o ludziach, którzy podjęli walkę ze złem, chociaż mogli zostać w domu. To są Bohaterowie.

Dobrze napisana z ciekawymi dygresjami oceny otaczającej rzeczywistości. Bohaterowie tej książki mają cohones ze stali.

• Biografie
  • Do kupienia