Zegarmistrz z Everton

2010-01-01
9788374701914
Agata Szczepanowska
syn ucieczka kłopoty

Piętnaście i pół roku wychowywania syna – Bena - kończy się dla Gallowaya wielkim zaskoczeniem. Kiedy wraca, od swojego jedynego przyjaciela, do domu, Bena nie zastaje, a w garażu nie ma samochodu. Galloway nie jest człowiekiem, którego reakcje są wybuchowe. Choć zaniepokojony, czeka cierpliwie do nocy. Wtedy właśnie odwiedzają go sąsiedzi, a sprawa zaczyna się krystalizować: Ben uciekł z córką sąsiadów – prawdopodobnie mają w planach ślub w innym stanie. I ta wiadomość nie wytrąca Gallowaya z równowagi – ostatecznie jest zegarmistrzem – cierpliwość nie jest u obca. Niestety szybko okazuje się, że tych dwoje nastolatków swoje plany traktują bardzo poważnie ze zdecydowaniem godnym desperata. Szybko pada pierwszy trup i to nie będzie jedyna ofiara w tej historii.
Dziwna powieść, tak jak i dziwny Dave Galloway – to człowiek, który patrzy na świat jakby przez szybę, nie kieruje się instynktem, nie ulega emocją, a jeżeli nawet to w tajemnicy – nawet przed sobą samym. Wszystko zdaje się rozumieć i ze wszystkim godzić. Jest w nim pewna rezygnacja, ale i iskra buntu, choć ledwie się tląca.
To spoglądanie na świat pozwala mu przetrwać czas kiedy syn uciekał przed policją, kiedy siedział w areszcie i kiedy została skazany na... Dave Galloway już do nowych warunków się zaadoptował, już wszystko przyjął do wiadomości...

Przyjemna lektura. Podobało mi, że charakterystyka głównego bohatera nie jest "przegięta" w żadną stronę w miarę postępowania fabuły.
I jednocześnie nie potrzeba dużego argumentowania, żeby wiedzieć, co bohater przeżywa i żeby mu wierzyć.
Wierzy mu się po prostu i jest razem z nim w jego podróży i przemianie.

Wierzy mu się po prostu i jest razem z nim w jego podróży i przemianie.

• Współczesna
  • Obyczajowe