Słodki padalec

Okładka książki Słodki padalec
Daria Doncowa Wydawnictwo: Videograf II Seria: Seria z kobrą kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Seria z kobrą
Гадюка в сиропе
Videograf II
2011-01-27
2011-01-27
Ewa Skórska

więcej Więcej

Dałem się nabrać na tekst z okładki ("kryminał humorystyczny"). Owszem, humor jest, ale taki z gatunku polskiego kabaretu dla kretynów, zmieszanego z grypsami z tak długą brodą, że aż się o nią potykają.

Książka jest fatalnie napisana, kolejne strony są zalane kolejnymi nic nie znaczącymi postaciami, tonami zbiegów okoliczności głupimi ponad wszelkie wyobrażenia i tak...

Na półkach: , , , ,

Doncowa ma niezwykle lekkie pióro, powieść pochłonęłam momentalnie. Czyta się szybko, na pewno sięgnę po pozostałe pozycje tej autorki, ale już w oryginale, gdyż wydaje mi się, że humor na tłumaczeniu może nieco tracić.

Co do fabuły, to już od samego początku podejrzewałam głównie tego człowieka, więc zaskoczenia nie było.

Przeczytałam, "wsuwało" się lekko i bezboleśnie, humoru było sporo (szczególnie może odzwierzęcego - rozważania, jakiej rasy może być szczeniaczek wyszły dość zabawnie). Niemniej strona kryminalna trochę mnie zirytowała, bo mniej więcej od 1/3 książki było widać, kto jeśli nie jest złoczyńcą, to przynajmniej nie jest tym, za kogo się podaje. A Lampa zdecydowanie nie powinna...

Jaka szkoda, że nie ma więcej powieści, w których bohaterką jest Eulampia Romanowa.
Tym razem autorka zupełnie zmieniła scenerię wypadków. Katia z synami, synową i zwierzyńcem wyjechała do Miami, ponieważ dostała tam propozycję pracy. Zgodziła się na roczny kontrakt, w wyniku czego Lampa została sama w Moskwie. Do tego jeszcze znajomy policjant Wołodia wyjechał na dłuższy...

Daria Doncowa i jej pełen humoru kryminał z Eulempią Romanową w roli głównej. Tym razem spotykamy się w świecie pisarzy z ich pokrętnymi intrygami.
Treść dowcipna, akcja przewrotna ... i tylko żal, że to już ostatnie spotkanie z sympatyczną Lampą.

Z kryminałami Doncowej mam ten problem, że niestety od razu rozpoznaję mordercę i trochę potem nudno mi się czyta. Brakuje mi trochę zaskoczenia, nie mówiąc o tym, że główna bohaterka też nie należy do moich ulubionych.

Na plus na pewno lekki styl i humor, którego nie brakuje. Jako książka obyczajowa z elementami kryminału - super. Jako kryminał sam w sobie - niezbyt.

Schemat podobny jak w „Manikiur dla nieboszczyka”. To jedyny minus tej książki. Poza tym same plusy – sympatyczna główna bohaterka, realia podobne do polskich i ta szczypta ciętego humoru. Czyta się szybko, akcja wciąga z minuty na minutę czy raczej ze strony na stronę. Starasz się domyślić kto jest mordercą, ale ci to nie wychodzi. Czytasz dalej. Już myślisz, że wiesz, a...

Nie mam pojęcia jak ocenić tą książkę. Jeśli chodzi o intrygę kryminalną, to wiedziałam od połowy książki, że zabił kamerdyner ;) Jeśli chodzi o przyjemność, zabawę, to super książka. Bardzo przyjemnie się czyta, kilka dowcipów sprzedałam dalej (o teściowej). Na pewno wrócę do Lampy i na pewno wrócę do autorki.
Życie Rosji też pokazane bardzo prawdziwie.
Gdzie czytać: na...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo interesująco przedstawia tamtejszy świat. Z uśmiechem i niecierpliwością czeka się na to w co się jeszcze Lampa wpakuje :)

• 2014
  • 2011
  • 2012
  • Literatura rosyjska
  • Kryminały
  • Ebook

Dodaj cytat z książki Słodki padalec