Mariola, moje krople...

Świat Książki
literatura piękna
978-83-247-2281-5
prl teatr

Jest to doskonała satyra na to jak żyli i funkcjonowali ludzie w czasach PRL-u. W tym przypadku chodzi o instytucje kultury, a konkretnie o mały, prowincjonalny teatr.

Reżyser, Jarosław Biegalski ma przygotować spektakl, który zadowoli delegację gości z ZSRR. Wszystko więc musi być poprawne politycznie i zatwierdzone przez cenzurę. Czuwa nad tym sekretarz Komitetu...

Szybka akcja, komiczne postaci i nieoczekiwane zwroty akcji - a wszystko to w peerelowskim sosie. Słowem całkiem niezła satyra i właściwie gotowy scenariusz komedii pomyłek. Chciałabym zobaczyć to na ekranie albo w teatrze.

Co za bzdury

Dyrektor prowincjonalnego teatru w PRL - manewruję pomiędzy sekretarzem partii, księdzem, konspiracją ,chcąc się utrzymać na stanowisku. Popada w wiele komediowych sytuacji razem ze swoją dość rozmemłaną ekipą . Do tego układy i układziki między aktorami. Trochę trąci kabarecikiem Olgi Lipińskiej. Śmieszne i zrozumiałe dla starszego pokolenia raczej.

świetna, osadzona w czasach PRL-u, z humorem, z przymrużeniem oka, świetnie się czytało, polecam

Lekka, śmieszna powieść, dobra na jesienny wieczór.

Pamiętne czasy PRL...

PRL na wesoło, ale czy zrozumiale dla wszystkich?
To pytanie sformułowało mi się w trakcie czytania książki (i to dość szybko).

Ta powieść to swego rodzaju połączenie stylu "Rozmów kontrolowanych" z "Lesiem", chociaż nie na takim samym poziomie. Podstawową różnicę powoduje tu czas powstania.
"Lesio" Joanny Chmielewskiej był satyrą pisaną w tym samym czasie o którym...

Dawno nie czytałam czegoś tak fajnego. Śmieszne, lekkie i przyjemne. Świat całkiem jak z komedii Barei, szczerze mówiąc chętnie obejrzałabym film.

Czytając wyobrażałam sobie Bareję reżyserującego tę historię. Historia rzeczywiście, zabawna, ironiczna i absurdalna, aby ją docenić trzeba pamiętać tamte czasy.

• 2011
  • 2012