Szamanizm i archaiczne techniki ekstazy

Mircea Eliade Wydawnictwo: Aletheia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Chamanisme et les techniques archaïques de l'extase
Krzysztof Kocjan
Aletheia
religia
Chamanisme et les techniques archaïques de l'extase
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Krzysztof Kocjan
religia

Wchodząc w tę wyjątkowo drobiazgową kwerendę wszelakich kultów i rytów szamańskich zaczynamy rozumieć ile straciliśmy deportując poza granicę naszego (na pozór) racjonalnego świata Wielką Tajemnicę.
Zakładając, że wszystko co nas otacza ma swoje ilościowe, mechanistyczne wytłumaczenie. Jego odnalezienie zaś jest wyłącznie funkcją czasu. I wysokości uzyskanych grantów.
Po...

Bledem bylo wybranie jej jako pierwsza pozycje by dowiedziec sie wiecej o ogolnie pojetym szamanizmie. Ksiazka bardzo szczegolowa i dla profesjonalistow. Uwazam,ze dla laika moze byc za ciezka, napisana zbyt (moze?) naukowym jezykiem.Do pewnego momentu czytalo sie ciekawie. Po czym zaczelam wybierac z niej interesujace mnie obrzedy.
Zeby cieszyc sie w stu procentach z...

Zainteresowany tematyką dzięki lekturze "Inicjacji, obrzędów, stowarzyszeń tajemnych" postanowiłem wypożyczyć tę pozycję. Do pewnego momentu czytałem z zaciekawieniem, jednak mniej-więcej po 150 stronach książka zaczęła mnie nudzić. Dla osób zainteresowanych historią religii będzie to wyborna pozycja.

Obok Traktatu o historii religii i Historii wierzeń i idei religijnych jest to najważniejsze dzieło Eliadego. Będące pierwszym i od kilkudziesięciu lat najlepszym opracowaniem tematyki ogólnie pojętego szamanizmu. Eliade opisuje i analizuje rolę i miejsce szamanizmu we współczesnym jak i (głównie) dawnym świecie religii, rolę szamana, jego atrybutów (strój, bęben szamański,...

Bardzo wyczerpująca i ciekawa książka dla laika, zawiera właśnie to, na czym mi zależało - ciekawe opisy rytuałów i wierzenia skondensowane do strawnej pigułki. Przewijają się "smaczki" świadczące o tym, że została napisana dość dawno, jednak jestem w stanie jej to wybaczyć.

Obecnie może nieco rozczarować, ale pamiętajmy że to "wiekowa" praca. W momencie gdy czytałem jedyna poświęcona szamanizmowi poważna pozycja to Eleny Sergeevney Novik "Szamanizm syberyjski"

znacznie poniżej moich oczekiwań... autor nie zbliża się nawet do syntetycznej analizy arkan szamanizmu...

Dyskusje

• Szamanizm
  • Chcę w prezencie
  • Antropologia
  • Do kupienia
  • Historia

Dodaj cytat z książki Szamanizm i archaiczne techniki ekstazy