Zaginiona Biblia

Okładka książki Zaginiona Biblia Joshua Roy Porter
Okładka książki Zaginiona Biblia
Joshua Roy Porter Wydawnictwo: Świat Książki popularnonaukowa
255 str. 4 godz. 15 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Lost Bible
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
255
Czas czytania
4 godz. 15 min.
Język:
polski
ISBN:
8373117229
Tłumacz:
Jakub Sławik
Tagi:
Biblia apokryfy
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
24
23

Na półkach:

Pewnego pięknego dnia poszedłem do mało znanej, ale cenionej wśród koneserów, restauracji serwującej kuchnię z rejonu Lewantu (Izrael, Liban itp.) z czasów Jezusowych. Zarezerwowałem stolik, ludzi faktycznie nie było, chociaż knajpka przyjemna, ładnie urządzona, skromnie acz zacnie. Wziąłem do ręki menu i zamówiłem danie, które rzuciło mi się w oczy. Obsługa bardzo uprzejma, dość szybko ów posiłek dostałem.

Od początku czuć było, że potrawa jest z najwyższej półki. Dość małe, ale pyszne danie łączące w sobie podstawowe smaki - była więc goryczka, słodycz, ale i czuć było na języku słony jak łzy smak. Zjadłem i wiedziałem dwie rzeczy. Pierwsza - że jest to knajpka, do której chcę chodzić i jest to danie, które chcę zamawiać, ale...No właśnie, druga rzecz - ale czegoś mi brakowało, spytałem więc kelnera, z czym ludzie je zwykle zamawiają. Ten odrzekł, że jestem jednym z pierwszych konsumentów potrawy, ale on poleca domówić do niej frytki. "Frytki", pomyślałem, zapłaciłem, podziękowałem i wyszedłem. "Frytki. Dobra, kolejnym razem zamówię frytki" postanowiłem, w tym czasie w Google wystawiając tej restauracji ocenę 8/10. Pewnie 8/10.


Tak, raz chciałem napisać reckę mniej sztampową, chyba mi wyszło, jestem zadowolony. Restauracją jest księgarnia, potrawą - ta książka, a frytkami? Frytkami jest pełny zbiór biblijnych "ksiąg zaginionych", jak dość interesująco nazywa apokryfy Joshua Porter. Ten zbiór jest pozycją naprawdę udaną, przejrzystą, czytelną, interesującą, opatrzoną wieloma zdjęciami, ilustrującymi główne wątki ksiąg, i ramkami, które uzupełniają nam ówczesną filozofię, historię i sposób myślenia żydów. Pod tym względem nie ma się do czego przyczepić. Jednak...Jednak naprawdę polecam móc po każdej przedstawionej tu księdze przeczytać jej całość w Internecie albo całościowej antologii, bo chociaż potrawa jest pyszna, a wystrój knajpki do zapamiętania, to po co zostawiać jakikolwiek niedosyt, skoro łatwo o niemal stuprocentową perfekcję?

PS. Jest to książka o tematyce okołobiblijnej, ale nie ma co się bać - autor ani nie skręca w stronę całkowitego potępiania apokryfów i uznawania ich za bzdury, ani nie krytykuje Kościoła za ich ciągłe odrzucanie. Jest naprawdę obiektywny.

8/10

Pewnego pięknego dnia poszedłem do mało znanej, ale cenionej wśród koneserów, restauracji serwującej kuchnię z rejonu Lewantu (Izrael, Liban itp.) z czasów Jezusowych. Zarezerwowałem stolik, ludzi faktycznie nie było, chociaż knajpka przyjemna, ładnie urządzona, skromnie acz zacnie. Wziąłem do ręki menu i zamówiłem danie, które rzuciło mi się w oczy. Obsługa bardzo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
201
197

Na półkach: ,

Nieczęsto sięgam po tytuły wydane przez Świat Książki, bo jakoś mi nie po drodze z tym wydawnictwem, jednak po "Zaginioną Biblię" J.R Portera od razu wyciągnęłam ręce. Potrzebowałam dokładnie czegoś takiego, jako dodatku do wspaniałego audiobooka "Lost Christianities" Barta D. Ehrmana.
Czy jest "Zaginiona Biblia" Portera? To wspaniale ilustrowane (o tym będzie więcej) kompendium wiedzy o pismach, które nie znalazły się w kanonie Biblii, uznawanym przez kościoły chrześcijańskie.
Co niezwykle ciekawe autor, będący emerytowanym profesorem teologii uniwersytetu Exeter, nie skupia się jedynie na pismach apokryficznych Nowego Testamentu, ale daje nam posmakować i fragmentów tego, co nie stało się częścią Starego Testamentu, tego, co odrzucili starsi bracia chrześcijaństwa, Żydzi.
Układ książki jest niezwykle czytelny. Jedną stronę zajmuje wprowadzenie historyczno-teologiczne, drugą zajmują ilustracja i fragment konkretnego dzieła. Informacje dodatkowe znajdziemy w specjalnie oznaczonych sekcjach na marginesach.
Książkę można czytać bez specjalnego przygotowania teologicznego, choć dobrze byłoby znać Biblię, ot, żeby wiedzieć, co i gdzie się wpisuje, do czego odnosi się autor.
"Zaginiona Biblia" Portera przedstawia czytelnikom fragmenty ksiąg gnostyckich, apokaliptycznych, kilka obrazów stworzenia, różnych od tego, który tak dobrze znamy. Znajdziemy w niej i nieznane pasje, i nieznane listy apostolskie, i wiele wiele więcej.
Gorąco zachęcam do zapoznania się zwłaszcza z tymi fragmentami "zaginionej Biblii", które miały tak ogromny wpływ na rozwój tradycji. Te wszystkie pseudo ewangelie opisujące dzieciństwo matki Jezusa, czy jego samego, są niesamowite. Pełne cudowności, niezwykłych zdarzeń i dziwnej naiwności, tłumaczą sporo przekonań i wierzeń, które do dziś są żywe, a które nie mają uzasadnienia w Piśmie.
"Zaginiona Biblia" Portera to fascynująca lektura, zwłaszcza że pokazuje to, czego "brakuje" w Biblii, a co ludzie dla siebie "uzupełniali". Mamy zatem typologię aniołów, szczegóły upadku Adama, nieznane nam psalmy. Listy apostolskie i cztery apokalipsy. Dowiadujemy się także, jak wyglądało dzieciństwo Jezusa.
Wszystkim, którzy pytają: po co mam czytać o czymś, co nie znalazło się w Biblii? Jakie to ma znaczenie? Odpowiadam uczciwie: nie wiem. Mam swoje odpowiedzi, ale one są dobre dla mnie.
Po pierwsze, to jest ciekawe, chcę wiedzieć nie tylko o tym, co weszło do kanonu, ale i co się znalazło poza nim. Po drugie, to wyjście poza paradygmat, którego byliśmy uczeni, na religii czy w szkole, i który nas otacza, czy tego chcemy, czy nie. Po trzecie, to podróż w czasie, wprost do lat, kiedy chrześcijaństwo powstawało i kiedy ścierało się wiele nurtów, i kiedy nikt nie wiedział, który z nich stanie się ortodoksją, a który herezją. Po czwarte wreszcie, te pisma krążyły po świecie śródziemnomorskim! Wpływały na setki i tysiące ludzi, także na tych, którzy są autorami pism znajdujących się w kanonie. Słowo pisane było rzadkością i było traktowane inaczej, niż współcześnie. Było słuchane uważniej.
No i ilustracje. Świat Książki postawił na jakość. Są dobrane doskonale i kontekstowo. Możemy obejrzeć stronice z Biblii sefardyjskich, ilustracje z manuskryptu "Boskiej Komedii", detale mozaik z Rawenny, macedońskie ikony, perskie i tureckie miniatury. Nie mówię o fragmentach dzieł mistrzów średniowiecza, renesansu czy baroku. To uczta dla oczu.
Polecam "Zaginioną Biblię" J. R Portera.

Nieczęsto sięgam po tytuły wydane przez Świat Książki, bo jakoś mi nie po drodze z tym wydawnictwem, jednak po "Zaginioną Biblię" J.R Portera od razu wyciągnęłam ręce. Potrzebowałam dokładnie czegoś takiego, jako dodatku do wspaniałego audiobooka "Lost Christianities" Barta D. Ehrmana.
Czy jest "Zaginiona Biblia" Portera? To wspaniale ilustrowane (o tym będzie więcej)...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    3
  • History
    1
  • Przeczytane i ocenione
    1
  • 2020
    1
  • Biblistyka
    1
  • Posiadam / Historia, Sztuka, Archeologia, Religie
    1
  • Legends and beliefs
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zaginiona Biblia


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne