Wir pamięci

Okładka książki Wir pamięci Edmund Wnuk-Lipiński
Okładka książki Wir pamięci
Edmund Wnuk-Lipiński Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Cykl: Apostezjon (tom 1) Seria: Fantazja, Przygoda, Rozrywka fantasy, science fiction
Apostezjon (tom 1)
Fantazja, Przygoda, Rozrywka
Krajowa Agencja Wydawnicza
1988-01-01
1979-01-01
apostezjon wnuk-lipiński

Okładka książki Po co nam socjologia? Dominik Batorski, Peter Ludwig Berger, Jakub Bierzyński, Marta Bucholc, Adam Ćwikliński, Henryk Domański, Ludwik Dorn, Magdalena Fac, Barbara Fatyga, Kazimierz Frieske, Aleksandra Jackowska, Michał Kajta, Paweł Kłobukowski, Wiesława Kozek, Krzysztof Borys Kruszewski, Anna Kuczyńska, Tomasz Kukołowicz, Jacek Kurczewski, Grzegorz Łapanowski, Sławomir Łodziński, Piotr Łukasiewicz (socjolog), Stanisław Maksymowicz, Mirosława Marody, Dominika Michalak, Lech M. Nijakowski, Malwina Piekarska, Paula Płukarska, Grażyna Pol, Jan Poleszczuk, Grzegorz Rutkowski, Sławomir Sierakowski, Paweł Śpiewak, Jadwiga Staniszkis, Kazik Staszewski, Antoni Sułek, Róża Sułek, Paweł B. Sztabiński, Paweł Szybka, Włodzimierz Wesołowski, Edmund Wnuk-Lipiński, Kuba Wygnański, Leszek Zaborowski, Tadeusz Zysk
Po co nam socj... Dominik Batorski, P...
Okładka książki Polska. Ale jaka? Kazimierz Frieske, Juliusz Gardawski, Leszek Gilejko, Krystyna Janicka (socjolog), Maria Jarosz, Krzysztof Jasiecki, Mieczysław Kabaj, Antoni Z. Kamiński, Andrzej Kojder, Piotr Konarzewski, Marek Kozak, Kazimierz M. Słomczyński, Janusz Tazbir, Edmund Wnuk-Lipiński
Polska. Ale jaka? Kazimierz Frieske, ...

Zgodzę się z Przedmówcami, że to bardziej kryminał o sztucznych, "drewnianych" dialogach.

Nie porwała mnie ta pozycja. Jak dla mnie to zwykły, słabo skonstruowany kryminał ulokowany jedynie w wymyślonym świecie przyszłości. Dodatkowo na ocenę i wrażenia z lektury miał wpływ sięgnięcia po tę pozycję po lekturze Zajdel, który postawił bardzo wysoko poprzeczkę.

Książka przyjemna na mało angażujący wieczór. Nie porywa, ale chętnie sięgnę po kolejne części wnukowej trylogii.

,,Wir pamięci" Edmunda Wnuka-Lipińskiego to moja pierwsza styczność z tym autorem i tematyką, naszą rodzimą – polską – którą porusza w swojej powieści. Muszę przyznać, że po lekturze tej książki jestem bardzo zaskoczony i niejako onieśmielony ilością rzeczy oraz zdarzeń, które zawarł autor w fabule tej pozycji.
Sam do końca nie wiem jaką tematykę prezentuje ,,Wir pamięci". To poniekąd wyjątkowa książka, jeśli chodzi o zawartość stylu i pomieszanych rozmaitych (wspomnianych już przeze mnie) tematyk. Czuć tutaj wpływy antyutopijne. Zarysowuje się jak najbardziej również szkielet kryminału. To również powieść akcji, w której można doszukiwać się wielu zwrotów, a fabuła jest prędka, jej bieg raczej nie ustaje w żadnym rozdziale tej powieści. Wreszcie, są tu elementy świata fantastycznego, obraz świata przyszłego, w którym technologia wyparła podstawowy czynnik ludzki, kierujący do tej pory światem. To również obraz pewnych totalitarnych macek, które mimo rozwoju technologii i postępu świata ku przyszłości w łatwy sobie sposób i uciążliwy dla zwykłego obywatela, kontrolują wszystko i wszystkich. Można doszukać się w tej powieści również oznak pewnych przepowiedni i pewnych wizji przyszłego świata. To również przestroga dla nas, dla człowieczeństwa, dla każdego człowieka jako jednostki – by nie dać się złapać w masy ludzi, które w łatwy sposób są sterowane i kontrolowane. To przestroga przed tym, by w dobie rozwiniętej techniki i postępu naukowego nie zapomnieć o podstawowych wartościach życia człowieka – wszak wartości i zasady łatwo jest posiadać, ale bardzo trudno jest je obronić, gdy tak wielu ludzi neguje zasadność ich honorowania oraz przestrzegania.
Powieść ma już swoje lata, ale bardzo dużo mechanizmów można zaobserwować w dzisiejszym świecie, w tym, w którym żyjemy i dorastamy. Można oczywiście zarzucić autorowi wzorowanie się (czuć wpływy mistrzów antyutopii),ale z pewnością powieść ta jest wyjątkowa pod wpływem literackiej i fabularnej konstrukcji.
Bardzo, naprawdę bardzo polecam zapoznanie się z piórem Edmunda Wnuka-Lipińskiego!

Sam do końca nie wiem jaką tematykę prezentuje ,,Wir...

Fabuła ciekawa, aczkolwiek prosta i dość szybko można odkryć "kto zabił", co zdecydowanie zmniejsza przyjemność czytania.

Dobra powieść i ciekawa historia. Szkoda, że tak mało detali.

Dobra powieść i ciekawa historia. Szkoda, że tak mało detali.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przed przystąpieniem do czytania zapoznałem się z opiniami z tego forum i prawdę mówiąc trochę się przestraszyłem. Kupiłem " Apostezjon" w nadziei na kilka godzin miłej lektury a tu raczej zdania mało entuzjastyczne. Na szczęście po lekturze pierwszej części trylogii "Wir pamięci" przekonałem się że warto było tę książkę kupić. Na pewno nie jest to literatura z najwyżej półki ale czyta się ją z dużą przyjemnością .Dla miłośnika SF pozycja obowiązkowa. Polecam!

Czy ta książka zmieni twoje życie? Nie. Czy zmieni twoje myślenie o polskiej fantastyce. Niewykluczone, ale nie radykalnie. Czy przyjemnie mija czas przy niej? Owszem.

Po tomie drugim, przeszłam do pierwszego. Obie książki bardzo luźno łączą się ze sobą, więc kolejność czytania nie była tu problemem. Tom pierwszy to wprowadzenie do świata Apostezjonu i zapoznanie z głównymi bohaterami cyklu: Długim, Irą, Martensem no i Vittolinim. Tak, wiem, treść dosyć mocno przypomina opowiadanie Dick'a "Przypomnimy to panu hurtowo", ale w tym przypadku autor skoncentrował się na innych aspektach całej historii niż Dick. I choć opowieść była dla mnie dosyć przewidywalna, to mimo to lektura była przyjemna i warta czasu, jaki na nią poświęciłam. To naprawdę kawał dobrej fantastyki socjologicznej i historia polskiej literatury sci/fi.

Miałem duże oczekiwania, ale książka mnie nie porwała. Resztę trylogii sobie zatem daruję...

• Audiobooki

Edmund Wnuk-Lipiński Wir pamięci Zobacz więcej