Wir pamięci

Okładka książki Wir pamięci
Edmund Wnuk-Lipiński Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Cykl: Apostezjon (tom 1) Seria: Fantazja, Przygoda, Rozrywka fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
1979-01-01
apostezjon wnuk-lipiński

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Koszmarek dla czytelnika, czyli tzw. literatura gatunkowa, ale nie tyle w gatunku "dystopia", co w gatunku "grafomania politycznie zaangażowana". Bo naukowcy nie powinni się zajmować literaturą piękną, proszę pana.

Fabuła ciekawa, aczkolwiek prosta i dość szybko można odkryć "kto zabił", co zdecydowanie zmniejsza przyjemność czytania.

Dobra powieść i ciekawa historia. Szkoda, że tak mało detali.

Dobra powieść i ciekawa historia. Szkoda, że tak mało detali.

Przed przystąpieniem do czytania zapoznałem się z opiniami z tego forum i prawdę mówiąc trochę się przestraszyłem. Kupiłem " Apostezjon" w nadziei na kilka godzin miłej lektury a tu raczej zdania mało entuzjastyczne. Na szczęście po lekturze pierwszej części trylogii "Wir pamięci" przekonałem się że warto było tę książkę kupić. Na pewno nie jest to literatura z najwyżej półki ale czyta się ją z dużą przyjemnością .Dla miłośnika SF pozycja obowiązkowa. Polecam!

Czy ta książka zmieni twoje życie? Nie. Czy zmieni twoje myślenie o polskiej fantastyce. Niewykluczone, ale nie radykalnie. Czy przyjemnie mija czas przy niej? Owszem.

Po tomie drugim, przeszłam do pierwszego. Obie książki bardzo luźno łączą się ze sobą, więc kolejność czytania nie była tu problemem. Tom pierwszy to wprowadzenie do świata Apostezjonu i zapoznanie z głównymi bohaterami cyklu: Długim, Irą, Martensem no i Vittolinim. Tak, wiem, treść dosyć mocno przypomina opowiadanie Dick'a "Przypomnimy to panu hurtowo", ale w tym przypadku autor skoncentrował się na innych aspektach całej historii niż Dick. I choć opowieść była dla mnie dosyć przewidywalna, to mimo to lektura była przyjemna i warta czasu, jaki na nią poświęciłam. To naprawdę kawał dobrej fantastyki socjologicznej i historia polskiej literatury sci/fi.

Miałem duże oczekiwania, ale książka mnie nie porwała. Resztę trylogii sobie zatem daruję...

Od dość dawna nosiłem się z zamiarem poznania Wnukowej trylogii, jednej z tych wiekopomnych próz socjologicznych rozprawiających się z polską rzeczywistością polityczną i społeczną z czasów supremacji sowieckiej.
I teraz wreszcie rozumiem, dlaczego tak bardzo ceniono i nadal się ceni Janusza Andrzeja Zajdela (wszyscy uparcie twierdzą, że Zajdla). Ano dlatego, że np. Wnuk mu do pięt nie dorasta. Wir to bardzo nieudolnie napisany thrillerek, w którym niby coś się dzieje, czasem nawet napięcie się pojawia jak w bateryjce z zabawki, poza tym gadające głowy i rozłażąca się fabuła. Kiedyś pewnie czytało się to inaczej, bo świat wokół domagał się opisu choćby nieudolnego, ale dziś? To już tylko obiekt muzealny, świadectwo epoki, pamiątka z celulozy. Dobrze jest o tym pamiętać, ale czytać tylko jako materiał źródłowy z czasu komuny.
Pozostałe dwie części trylogii sobie daruję, mam na półkach kilkaset lepszych książek.

Ta książka to dla mnie duże rozczarowanie. Język jakim pisze autor można określić jednym słowem: drewniany. Drewniane dialogi i opisy . Ciężko tu mówić o literackości, skoro czytając miałam wrażenie, że czytam instrukcję obsługi. Zaletą jest pomysł autora na fabułę, jednak dla mnie to zbyt mało. Resztę trylogii odpuszczam.

Nie zawsze wszystko toczy się według z góry przygotowanego schematu. Czasami zwykły zbieg okoliczności, wypowiedziane słowo lub wykonany gest w sposób nieoczekiwany mogą odmienić losy bohaterów. Drążą one do najbardziej niezbadanych pokładów osobowości, które zdają się być, nie - one są poza wszelką kontrolą. W takiej sytuacji można oczekiwać tylko reakcji opisanych jako wykraczające poza ramy programów kreowania postaw lub niespełniające założeń algorytmów postępowania dla szeroko pojętego "dobra" jednostki.

Edmund Wnuk-Lipiński Wir pamięci Zobacz więcej