Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności

2009-01-01
9788324619993
Marcin Kapela
psychologia

Okładka książki Getting Things Done w praktyce. 10 kroków do efektywności bez stresu David Allen, Brandon Hall
Ocena 7,0
Getting Things... David Allen, Brando...
Okładka książki Getting Things Done dla nastolatków. Jak ogarnąć wiele spraw i zyskać mnóstwo czasu David Allen, Mark Wallace, Mike Williams
Ocena 7,0
Getting Things... David Allen, Mark W...

Za dużo lania wody, za mało konkretów. Trochę za długa. Ale warto ją przeczytać i wdrożyć w życie parę cennych rad GTD.
Mocna 6 :)

Mocna 6 :)

Tak jak wiele podobnych komentarzy juz o tym mówi, odrobinę za długa, ale stanowczo warto uwagi

Metodologia i podejście do załatwiania spraw przedstawione w książce są znakomite, choć czytając książkę nie mogłem nie odnieść wrażenia, że niektóre rzeczy są przeciągnięte i rozwleczone, w szczególności wstęp, który przyznam szczerze praktycznie w całości pominąłem... :)

Bardzo praktyczne podejście. Zmieniłam swój system spraw przychodzących.

Bardzo praktyczne podejście. Zmieniłam swój system spraw przychodzących.

Prawdopodobnie jedna z najważniejszych "samorozwojowych" pozycji jakie przeczytałem. Pozwoliła mi uporządkować swoje działania i wprowadzić mechanizm, który sprawia, że jestem po prostu efektywniejszy. To nie tylko książka do czytania, ale również do wprowadzania zmian w swoim życiu. Polecam!

Autor rozbiera na czynniki pierwsze cały proces produktywności i organizowania sobie pracy czy życia codziennego. Dla mnie jest to bardzo ważna książka, ponieważ bardzo pomogła mi uzmysłowić sobie pewne negatywne schematy postępowania i pozwoliła na uporządkowanie całego procesu GTD. Książkę czyta się trochę topornie, jest napisana ciężkim językiem, ale zdecydowanie polecam.

Mnóstwo lania wody, mało konkretów. Mam wrażenie, że rozwiązanie problemu proponowane przez autora jest bardziej skomplikowane, niż sam problem.

Książka przedstawia pewien model planowania swojej pracy oraz panowania nad dużą liczbą zobowiązań (zarówno zawodowych jak i prywatnych). Zaprezentowane metody być może są efektywne i nawet wykorzystałem kilka pomysłów w moim prywatnym systemie organizacyjnym. Jednak po lekturze całości odnoszę wrażenie, że to jedynie książkowa wersja artykułu w stylu '20 sposobów jak żyć efektywnie' - dużo pomysłów, które brzmią dobrze, ale nie są dobrze uzasadnione. Autor poświęca zaledwie kilkanaście stron na powiązanie swoich metod z wiedzą naukową dotyczącą psychologii i tego jak pracują nasze mózgi. Jedynym dowodem efektywności jego metody jest zadowolenie jego klientów - kto byłby niezadowolony po wyrzuceniu dużych pieniędzy na prywatne konsultacje tego typu.. Kończąc - pierwsze rozdziały książki, gdzie są przedstawione konkretne pomysły, jest nawet ciekawa i może zmusić do przemyślenia swojego trybu pracy. Reszta książki - niestety jest zbyt mocno wypełniona nieuzasadnionymi zapewnieniami o efektywności GTD i niepotrzebnie rozwlekłymi wywodami o tym czy lepsze są notatki na papierze czy w komputerze, przez co ostatnie strony doczytywałem z trudem.

Pozycja dla każdego kto chce się lepiej samozorganizować.

Pozycja dla każdego kto chce się lepiej samozorganizować.

Trochę przegadana, w mojej ocenie można było krócej :) Niemniej jednak nie można odmówić wartości treści. Jak zauważa sam autor, GTD nie jest odkrywaniem Ameryki, raczej drogowskazem jak mądrze korzystać z podstawowych narzędzi wspierających organizację własnych spraw. Na końcu istotne jest, że żadna z książek nie zrobi tego za nas. GTD to pewien sposób funkcjonowania, który każdy powinien niejako "uszyć" pod siebie, rozwijać i ewoluować wraz z własnymi spostrzeżeniami na ten temat. Ja do swojego GTD dochodziłem miesiącami, jeszcze zanim trafiłem na tę lekturę. Uważam że ta lektura jest wartościowym wsparciem w poszukiwaniu metod podnoszenia własnej efektywności.

David Allen Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności Zobacz więcej