Imiona wielokulturowości

Muza
2010-11-26
2010-11-26
kultura historia

Bardzo ciekawa pozycja popularnonaukowa. Jak czytacie dużo fantasy albo inne kryminały to możecie się oderwać na chwilę i przeczytać tę publikacje. Porusza wiele aspektów dotyczących różnych kultur. jednym z ciekawych rozdziałów jest ten o wielokulturowości miast i jak ona tam się przejawia. Jest też rozdział o granicach oraz o zagadnieniach takich jak dyfuzja kulturowa czy akulturacja. Może nie jest to wciągający romans ale warto przeczytać.

Zjawisko wielokulturowości w dzisiejszym świecie rozwija się dynamicznie, jest na każdym kroku. Żyjemy w świecie, gdzie wystarcza niecała godzina lotu samolotem by zmienić kraj, kilka godzin by zmienić kontynent. Internet skraca ten czas do kilku sekund. Każdego dnia możemy być w innym miejscu, widzieć, poznawać innych ludzi. Nasz obecny świat to: „coś na kształt Frankensteina, mechanicznego potwora, z prawym okiem z Fidżi, lewym z Europy, z jedną nogą z Ziemi Ognistej, drugą z Thaiti i palcami rąk i nóg pochodzącymi z jeszcze innych rejonów” zauważyła Ruth Benedict . Zrozumienie zagadnienia wielokulturowości jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Tego zadania podjął się Marian Golka. To właśnie dzięki książce „Imiona wielokulturowości” nasza wiedza dotycząca zagadnienia wielokulturowości, tożsamości, granic, enklaw czy obcości zostanie powiększona. Temat nie jest niczym nowym, już wcześniej inni autorzy starali się sprostać tematowi wielokulturowości. „To prawda, że ta kategoria bardzo się upowszechniła i miewa różne zastosowania. Ale to może być potwierdzeniem jej zasadności i, co za tym idzie, konieczności ciągłych analiz, refleksji i dotyczących jej studiów”, „każde ujęcie jest tylko próbą, i to tymczasową, bowiem we współczesnym świecie zjawiska kulturowe przeobrażają się z zawrotną szybkością” – tak uzasadnia napisanie prezentowanej książki autor.
Marian Golka to polski socjolog, profesor nauk humanistycznych, kierownik Zakładu Socjologii Kultury i Cywilizacji Społecznej w Instytucie Socjologii na UAM. Obecnie zajmujący się badaniami w zakresie socjologii kultury i antropologii społecznej. Uważam, że jest osobą doświadczoną w swoim fachu, wydał już sporo publikacji, które cieszą się uznaniem. Ostatnio opublikował: „Socjologię kultury”, „Socjologię sztuki”, „Bariery w komunikowaniu i społeczeństwo (dez) informacyjne”, „Pamięć społeczna i jej implanty”.
We wstępie autor utwierdza nas w przekonaniu, że nie jest w stanie wyczerpać tematu wielokulturowości, że jest to ogromny dział pojęć, zjawisk. Od samego początku zauważamy, jak wiele pracy i wysiłku włożył w napisanie książki. Badania, praca, którą wykonał nad książką musiały trwać latami, zebranie tak szczegółowych informacji udowadniają, że autor wykonał kawał dobrej robot. Świadczyć o tym może bibliografia, którą podparł się autor, zajmuje około 50 stron! Czytelnik, który po przeczytaniu książki będzie czuł się niezaspokojony, będzie mógł skorzystać z pozycji przedstawionych przez M. Golkę i uzupełnić swoją wiedzę. Autor nie ukrywa, że zalążkiem każdego rozdziału były artykuły osób trzecich, które analizował w trakcie swoich badań.
Autor jest pod wrażeniem wszechobecnej kultury, czuje się nią zafascynowany i chce nam zaszczepić te fascynacje.
W pierwszej części czytamy o pojęciu wielokulturowości, dlatego, że bez zrozumienia tego pojęcia, trudno byłoby przejść do dalszych rozważań. Badanie tego pojęcia to żmudny, długi, czasami nudny, lecz jakże cenny rozdział w poznawaniu wielokulturowości. Rozebranie na czynniki pierwsze wielokulturowości, podanie przyczyn wielokulturowości ukazuje sposoby badania kultury, powołuje się na nauki filozoficzne czy socjologiczne, porównuje przeróżne przypadki, aspekty życia codziennego związanego z różnicą kultur.
W książce natykamy się na pojecie całości i różnicy, gdzie M. Golka stara się dowieść, że przedstawienie różnicy i całości jest optyką chybioną.
Pokazane zostają także różnice kulturowe, których niektórzy nie dostrzegają, a które są z nami cały czas – ubiory, siedziby, pochówki, wytwory sztuki, obrzędy czy języki. Czasami autor nie jest w stanie wyczerpać tematu, więc odsyła nas do portali internetowych.
Na każdym kroku zauważamy, że autor podpiera się wnioskami znanych osób, takich jak: Alfred Schutz , Jacques Derrida , Wolfgang Welsch •, które w jakiś sposób przyczyniły się do napisania tej książki. To właśnie korzystając z ich publikacji, był w stanie napisać książkę.
Pisarz posługuje się dość specjalistycznym słownictwem: transkulturowość, multikulturalizm, metysyzacja, czy kreolizacja. Nie jest to słownictwo, które używamy, na co dzień, więc książka nie jest lekturą dla laików. Niekiedy czytelnik będzie musiał podeprzeć sie szeroką gamą słowników lub przeglądarek internetowych w celu zrozumienia danego pojęcia.
W publikacji dużo miejsca poświecono konfliktom, bo właśnie one są konsekwencją wielokulturowości i nie można przejść obok nich obojętnie, są wszechobecne. Przecież obecnie na świecie, wg autora, toczy się ok. 40 mniej lub bardziej zadawnionych wojen i konfliktów zbrojnych, których podłożem są często różnice etniczne. Co ciekawe, czytając książkę, zauważamy, że autor szuka rozwiązań, które mogłyby przyczynić się do zażegnania tych konfliktów.
W książce każdy znajdzie coś dla siebie, ja też znalazłem. Zainteresowały mnie dane dotyczące języków. Podany jest ranking najpopularniejszych języków na całym świecie jak i w danym państwie. Temat przeciekawy i przydatny. Zaintrygował mnie także temat enklaw: czym są, jakie wyróżniamy enklawy społeczne, przykłady, jakich aspektów życia codziennego dotykają, ich charakter oraz budowę.
W telewizji wiele słyszy się na temat dyskryminowania mniejszości narodowych, ten temat jest również zawarty w książce. Dowiadujemy się tam o asymilacji, grupach etnicznych, konfliktach o podłożu kulturowym, przyczyny tych konfliktów, itp.
Książka składa się z 15 rozdziałów, a każdy z nich dotyczy innego zagadnienia, granic, enklaw, tożsamości, swojskości czy obcości. Ostatni rozdział napisany jest w formie podsumowania całej książki, autor starał się tam zebrać wszystkie informacje, w jedną, dobrze prezentującą się całość. Miłym zaskoczeniem dla mnie i myślę dla innych czytelników jest „Aneks (Mała kronika wielokulturowych przypadków 1996 – 2010)”. Jest to kalendarium wszelkiego rodzaju zamieszek, rozruchów, zamachów, prześladowań, spraw politycznych dotyczących mniejszości. Bardzo przydatna i ciekawa rzecz, która świetnie komponuje się z resztą.
Budowa wszystkich rozdziałów jest podobna, pozwolę sobie zauważyć, że ma wręcz identyczny schemat, z czasem czytelnik może czuć się znudzony, myśląc, że znów czyta to samo, a autor „uparł się” monotonnemu wyjaśnianiu pojęć.
Reasumując, stwierdzam, że jest to trudna książka i zwykły czytelnik może mieć problemy z przebrnięciem przez nią i ze zrozumieniem niektórych rzeczy. Utwór może wydawać się monotonny, a nawet nudny, ale przecież nie jest to beletrystyka, tylko pozycja naukowa, która jest doskonałym źródłem wiedzy na ww. tematy. W związku z tym napisanie książki „Imiona wielokulturowości” uznaję za świetnie wykonaną pracę.
Na zakończenie chciałbym przytoczyć w całości wypowiedź Bronisława Malinowskiego: „Każda narodowa grupa jest uprawniona do pełnego korzystania z wszystkich praw i przywilejów związanych z byciem narodem. Żyjcie jak chcecie, róbcie to, na co macie ochotę, zgodnie z własnym sposobem życia, tradycji, obyczajami i zwyczajami odziedziczonymi po waszych przodkach. Taka swoboda nie jest niebezpieczna.” , i takie przesłanie płynie z książki M. Golki, że wielokulturowość należy zaakceptować i polubić, i czynić wszystko, by była harmonijna.

Żyjemy w czasach gdzie wystarczą 2 godziny lotu samolotem by zmienić kraj, kilkanaście godzin by zmienić kontynent. Internet skraca ten czas do kilku sekund. Każdego dnia możemy być w innym miejscu, widzieć innych ludzi. Zrozumienie zagadnienia wielokulturowości jest, więc potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Tego zadania podjął się Marina Golka. Moim zdaniem wykonał je na medal.
Dlaczego akurat to pojęcie jest aż tak ważne? Choćby, dlatego, że jest to czynnik sprzyjający twórczości. Brak akceptacji rożnokulturowości prowadzi niekiedy do wojen ideologicznych gdzie giną niewinni ludzie. To ważne, ponieważ ludzie, którzy nas otaczają wpływają na naszą tożsamość, postrzeganie świata.
Autor przedstawia zagadnienie pod wieloma kątami jak np. ekonomiczny, geograficzny, historyczny, religijny, edukacyjny. Uświadamia, że jest to zjawisko niezwykle dynamiczne a co najważniejsze, że to dzieje się tu i teraz. To, w jakim żyjemy świecie zależy również od Nas, od tego jak bardzo będziemy otwarci i tolerancyjni.
Podobała mi się zamieszczona na końcu „Mała kronika wielokulturowych przypadków 1996-2010”. Ona w skrócie przedstawia działania organizacji, państw, pojedynczych jednostek, które pokazują jak wiele jeszcze musimy nauczyć się a później wcielić w życie.
Książka napisana językiem prostym, „mądre” słowa pojawiają się jedynie w konieczności i do tego natychmiastowo są wyjaśniane. Jak większość pozycji popularnonaukowych podzielona jest na rozdziały traktujące o wybranym aspekcie zagadnienia.
O tym jak wielką i niekiedy pewnie żmudną pracę wykonał Marian Golka niech świadczy bibliografia, która zajmuje ponad 40 stron. Cieszy fakt, że większość pozycji jest w języku polskim, co pozwoli czytelnikowi na poszerzanie zakresu wiedzy.

Po zakończeniu czytania nic już nie będzie takie samo. Arcyciekawa książka, która odpowiada na pytania, które zawsze ciekawiły a jednocześnie niekoniecznie umieliście je sformułować. Polecam.

Całkiem przyjemna i ciekawa książka, na pograniczu książki popularnonaukowej i podręcznika akademickiego. Dobre przypisy i bibliografia, stanowiące bazę do dalszego badania tematu. Przykłady z różnych stron świata.

• Kultura
  • Non-fiction
  • Historia cywilizacji
  • Made in Poland
  • Human Rights
  • Inne popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Imiona wielokulturowości