Rzym i Jerozolima

1987-01-01
1974-01-01
83-210-0630-2
Rzym Jerozolima Neron Palestyna Żydzi historia Bliskiego Wschodu

Schyłek Nerona, czas kliku cesarzy i dojście Wespazjana do władzy. Książka byłaby lepsza gdyby było mniej filozofii, chociaż z drugiej strony zrozumiałem jak wiele opcji religijnych w tych czasach było i jak wielu mesjaszy oprócz Jezusa z Nazaretu.

„Słowo, którego nie wypowiesz, jest twoim niewolnikiem,

to, które wypowiedziałeś, staje się twoim Panem”.

Gerard de Villiers

Świat Rzymu i Jerozolimy, zawsze się przenikały w rządach kolejnych władców. Trzeba przyznać, że, jest to jedna z najbardziej fascynujących historii świata, oraz symbiozy dwóch tak odległych kulturowo światów. O wzajemnych relacjach, powstało wiele dzieł, natomiast tych historycznie najbardziej wartościowych nie za dużo. W Polsce większość społeczeństwa niezainteresowana tematem bazuje na wiadomościach z książki Henryka Sienkiewicza, która jest tylko pomieszaniem wydarzeń realnych z fikcyjnymi.

Ponieważ stosunki Izraela z innymi państwami zawsze były skomplikowane, a z państwem rzymskim całkowicie, wspaniałe jest to, że powstają takie działa jak publikacja Pana Aleksandra Krawczuka, po raz kolejny wznowiona w pięknej oprawie Rzym i Jerozolima. Tak, jak w przypadku poprzedniej książki Rzym, Kościół, Cesarze, jest to także trylogia składająca się z następujących części Herod król Judei, Tytus i Berenika, oraz Rzym i Jerozolima. Tym razem Pisarz zabiera nas do świata po samobójczej śmierci Nerona, który wykazywał się według różnych źródeł bardzo agresywną postawą wobec mieszkańców Jerozolimy, oraz wyznawców ówczesnego chrześcijaństwa.

Tutaj mamy do czynienia z dwoma miastami Rzymem i Jerozolimą w najbardziej przełomowych monetach historii od roku 60 do 70 I w n.e. Jedne z najważniejszych z nich, to powstanie żydowskie, które było buntem ludności przeciwko panowaniu Rzymian w Judei, w efekcie tego dochodzi do zburzenia Świątyni Jerozolimskiej, jeśli zaś chodzi o sam Rzym, to mamy tutaj walkę o władzę i wpływy po śmierci Nerona. Wspaniała historia przedstawiona, przez wysoko cenionego Autora. Pan Krawczuk poświęca także wiele miejsca na rodząca się religię chrześcijańską, jak również osobie Apoloniusza z Tyany.

Uwielbiam książki historyczne, ale nie fabularyzowane, te z reguły mnie drażnią. Pan Krawczuk, snuje swoją opowieść w sposób przecudowny, czytelnik czuje się, jak by sam brał udział w opisanych wydarzeniach. W tej publikacji na szacunek zasługuje również, to, że Pisarz, mimo iż stworzył opowieść historyczną, nie zanudza czytelnika niezrozumiałymi dla niego słowami, oraz zawiłościami. Wszystko przedstawione w barwny, ciekawy sposób, przekonuje nawet tych nieprzekonanych. Bardzo chętnie przeczytałabym jeszcze Nerona tego samego Autora. Myślę, że dla fanów historii Rzymu, jak i szerokiej historii Jerozolimy książka Rzym i Jerozolima, to wspaniała, wręcz przepyszna uczta intelektualna.

Do tego wydanie tej pozycji zachwyca. Kto z nas nie lubi ładnie oprawionych książek? Twarda oprawa pozwala cieszyć się egzemplarzem przez długi czas.

Polecam bez dwóch zdań, myślę, że dobre książki historyczne są najbardziej wartościowym nabytkiem na moich półkach i cieszę się, że Pan Krawczuk znalazł na nich swoje miejsce.

zaczytanizkawa.blogspot.com

„Słowo, którego nie wypowiesz, jest twoim niewolnikiem,

to, które wypowiedziałeś, staje się twoim Panem”.

Gerard de Villiers

Kolejne mini dziełko mistrza warte polecenia każdemu kto interesuje się w chociaż w minimalnym stopniu starożytnością. Jedna z pozycji od których zaczynałem poznawać dzieje Grecji i Rzymu. Sentyment...

Wyjątkowo udana książka, jak sam tytuł wskazuje dotyczy wzajemnie przeplatającej się historii Starożytnego Rzymu i Judei.

Większość pracy dotyczy roku 69, zwanego "rokiem czterech cesarzy". Walka o władzę po śmierci Nerona, a w tle powstanie w Judei i wojna żydowska, wskutek której zniszczona została Świątynia w Jerozolimie.

Próba odpowiedzi na pytanie czy Neron był aż tak złym cesarzem? Po jego samobójczej śmierci pojawiali się liczni samozwańcy, autor podaje przykład Nerona z wyspy Cynthos. Czy pojawialiby się gdyby ów był znienawidzony...?

Próba odpowiedzi na pytanie czy Neron był aż...

Ostatnia część trylogii palestyńskiej Aleksandra Krawczuka obejmująca okres od momentu śmierci Nerona do zajęcia Rzymu przez legiony Wespazjana. Autor snuje równoległą opowieść o losach Cesarstwa Rzymskiego i Palestyny z wyczuciem godnym mistrza pióra. Książka bogata wiedzą i stylem. Himalaje literatury historycznej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , , , ,

Książka ta zbudowana jest z wielu małych, drobnych elementów, które wspólnie tworzą szerszy obraz świata starożytnego w pełnych zamętu przełomie lat 60. i 70. I w. Dwoma osiami wydarzeń są tytułowe Rzym i Jerozolima, gdzie toczą się ważne wydarzenia: w Palestynie trwa powstanie Żydów, w Cesarstwie zaś walki o władzę. Poza tematami politycznymi sporo w tej książce odniesień do osoby antycznego cudotwórcy Apoloniusza z Tyany oraz do religijności judeochrześcijańskiej. Całościowy obraz jest jednak niestety dość zagmatwany, toteż muszę stwierdzić, że - co bardzo dziwne w przypadku A. Krawczuka! - książki tej nie czytało mi się tak dobrze.

Tomasz Babnis

• Starożytność