Zimne opowiadania. Ten, który przyszedł mnie zbawić

Okładka książki Zimne opowiadania. Ten, który przyszedł mnie zbawić Virgilio Piñera
Logo Lubimyczytac Patronat

Okładka książki Koralowy koń. Opowiadania kubańskie Victor Agostini, Luis Agüero, Antón Arrufat, Guillermo Cabrera Infante, Onelio Jorge Cardoso, Alejo Carpentier, Calvert Casey, Jesús Díaz, Samuel Feijóo, Jorge Guerra, César Leante, Rogelio Llopis, José Lorenzo, Virgilio Piñera, Félix Pita Rodriguez, Enrique Serpa, José Soler Puig
Koralowy koń. ... Victor Agostini, Lu...

Literatura epoki lodowcowej

Wspaniałe opowiadania. Czytanie - szczególnie tych krótszych opowiadań - przywodzi na myśl obrazy, często surrealistyczne.

Dawka absurdu na wysokim poziomie. Książka zawiera w sobie dwa zbiory opowiadań Pińery: Zimne opowiadania 9/10 oraz Ten, który przyszedł mnie zbawić 6/10. W mojej opinii bardzo różniące się od siebie jakością i oryginalnością. Druga część wydawała mi się trochę "na siłę".

Papier w groteskę. I kredka w kolorze absurdu. Te atrybuty bardzo dobitnie obnażają ludzkie słabości i przywary. Większość z tych opowiadań mieści się na dwóch kartkach, choć jest i kilka dłuższych tekstów. Razem jest ich 46. I jest jeszcze jedna sprawa. Tu prawie nie jest śmiesznie. O nie. Piñera podaje ludzkości lusterko, w którym ta może zobaczyć się w wersji soute. Spotykając takie teksty, zawsze się zastanawiam, czy ludzkość jest na to gotowa. Opowiadania zdecydowanie warte uwagi (:
/wyimek z recenzji ze strony www.owcazksiazka.pl/

Nieznany mistrz przewrotnej groteski - jest to swego rodzaju połączenie opowiadań Rolanda Topora (choć bardziej subtelne) z "Bakakajem" Gombrowicza (którego miał okazję poznać) oraz prozą Schulza i Kafki. Polecam szczególnie osobom, ceniącym w literaturze zaskoczenie i klimat odrealnienia.

Arcyopowiadania!
Dobrze, że są jeszcze wydawnictwa, które sięgają po taką literaturę i ją wydają.
Najgorsze jest to, że takich dzieł są pewnie setki, a człowiek nawet nie ma o tym pojęcia...

Arcyopowiadania!

• Literatura kubańska
  • Opowiadania/Nowele
  • Kuba
  • Absurd

Virgilio Piñera Zimne opowiadania. Ten, który przyszedł mnie zbawić Zobacz więcej