Loteria

Okładka książki Loteria Patricia Wood
Okładka książki Loteria
Patricia Wood Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC Seria: Okna literatura piękna
Okna
Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
2011-04-06
2011-04-06
Andrzej Appel
loteria promic wood
Inne

Okładka książki KSIĄŻKI WYBRANE : Słyszałam już tę melodię, Loteria, Punkt widokowy, Apokalipsa Michael Connelly, Patricia Wood
KSIĄŻKI WYBRAN... Michael Connelly, P...

Pisana bez wdzięku i przekonania gorsza wersja Forresta Gumpa.

Pisana bez wdzięku i przekonania gorsza wersja Forresta Gumpa.

Bardzo przyjemna książka. Historia opowiedziana przez Perry'ego, chłopaka, który myśli nieco wolniej od innych, ale ma złote serce i tak naprawdę dużo więcej mądrości w sobie niż większość ludzi... Perry wygrywa duże pieniądze na loterii, jego życie się zmienia - może niezupełnie tak, jakby tego chciał, ale trzeba przyznać, że radzi sobie w tej niecodziennej sytuacji nadzwyczaj dobrze! Ma wiele fajnych, ciekawych i zdumiewających wniosków i przemyśleń! To trzeba przeczytać :)

"Nazywam się Perry L. Crandall [...] mam trzydzieści dwa lata i nie jestem niedorozwinięty. Niedorozwinięty jest ktoś, kto ma iloraz inteligencji poniżej siedemdziesięciu pięciu punktów. Wiem to z "Readger's Digest". Mój iloraz inteligencji wynosi siedemdziesiąt sześć punktów, wiec nie jestem".

Perry po prostu wolniej myśli. Ale "wolniej" nie znaczy "źle", prawda? Perrego wychowuje babcia, ponieważ rodzice go zostawili. Perry nie chodził do szkoły, ponieważ nauczycielka uważała, że rozprasza innych i ma negatywny wpływ na klasę. Ale Perry tak naprawdę jest wielkim szczęściarzem. Ma babcię, przyjaciela Keitha, pracę, która lubi, rejsy "Diamentową Dziewczyną" oraz ulubione czekoladki Hershey's Kisses. Tę harmonię burzą dwa wielkie życiowe trzęsienia ziemi. Umiera babcia Perrego, a kilka dni później Perry wygrywa na loterii 12 milionów.

"– Boli, kiedy robią ci tatuaż blisko kości – wyjaśniła mi kiedyś.

Myślę, że być bez babci to tak jak mieć robiony tatuaż blisko kości".

To jedna z tych historii, która mości się w naszym serduchu, przykrywa kocykiem i zostaje na długie lata. To jedna z tych książek, która rozwala nas swoją prostotą i zwyczajnością. Nie potrzeba wykwintnych aforyzmów, wyszukanych epitetów i podniosłego tonu aby przekazać najważniejsze wartości w piękny sposób.

"Mayrtle mówi, że jestem "wyjątkowy". Wyjątkowy to taki, który rożni się od pozostałych, ale w pozytywny sposób. To przeciwieństwo "innego", ponieważ ktoś, kto jest inny, rożni się w sposób negatywny".

"Opiekować się to znaczy dbać o to, co się kocha".

"Cyniczny to znaczy szczery w nieprzyjemny sposób".

Powiedzieć o Loterii, że to pełna mądrości i ciepła opowieść to nie powiedzieć nic. I chociaż niewiarygodne zakończenie przywodzi na myśl bardziej baśń niż rzeczywistość, to nie pozostaje mi nic innego jak krzyczeć razem z Madzią: LUDZIE! PRZECZYTAJCIE TĘ KSIĄŻKĘ!

"Życie to jedna, cholerna loteria. Niektórzy z nas mają lotne umysły, inni nie. Niektórzy wygrywają na loterii raka. Inni wypadki drogowe albo katastrofy lotnicze. To jest loteria. Cholerna loteria".

Piękna humanistyczna opowieść, stawiająca wiele ważnych pytań: co jest w życiu ważne? jakie wybory podejmować i czym się kierować? jaka jest rola pieniądza? Powieść o uprzedzeniach i modelach zachowań i - klasycznie ale w nowy sposób - o konfrontacji dobra ze złem, o przyjaźni i wyrachowaniu, narodzinach i śmierci.
A przy tym napisana lekko, z humorem i wdziękiem. Absolutnie warta polecenia!

A przy tym napisana lekko, z humorem i wdziękiem....

Narratorem i zarazem głównym bohaterem w tej powieści jest Perry L. Crandall. To już dorosły 32 - letni mężczyzna zamieszkały w Everest ze swoją babcią . Perry ma rodzinę w osobach matki i dwóch braci , lecz oni nie przyznają się do niego , ponieważ chłopak ma '' defekt '' Wolno myśli i ma IQ 76 . Matka oddawszy go na wychowanie babci , kazała do siebie mówić po imieniu , czyli Louise . Jego bracia każą na siebie mówić kuzyni , aby przypadkiem nikt nie pomyślał że są za blisko spokrewnieni z '' niedorozwiniętym '' . Tak więc Perry mieszka z babcią i to ona uczy go życia i broni przed złymi nauczycielkami i sąsiedzkimi dziećmi którzy nie szczędzą chłopcu upokorzeń . Babcia uczy go czytać , pisać i każe mu uczyć się słów ze słownika . Sporządzają też listę osób których on musi słuchać , a których nie koniecznie . Ta lista później , kiedy babcia umrze , bardzo mu się przyda . Dorosły Perry pracuje w sklepie żeglarskim , ma też przyjaciela Keitha , który też pracuje w tym sklepie . Tak sobie spokojnie płynie życie babci i Perry'ego , do czasu aż babcia umiera , a zaraz potem Perry wygrywa na loterii 12 milionów dolarów i dopiero się zaczyna , zadłużeni u mafii i w bankach bracia (którzy już teraz są braćmi , nie kuzynami) i ich pazerne żony , oraz matka Perry'ego są w stanie zrobić naprawdę wiele złych rzeczy by mu odebrać pieniądze . Ale przecież Perry , jak mu to zawsze powtarzała babcia ,jest szczęściarzem . Bo ma dwoje zdrowych , uszu , oczu , nie ma artretyzmu i jest uczciwy . W sumie wielka prawda zawarta w jednym prostym zdaniu . W tej książce jest sporo takich '' fajnych '' zdań , które nawet sobie wynotowałam np. '' Jeśli za dużo pijesz i jesteś bogaty , nazywają cię alkoholikiem . Jeśli za dużo pijesz i jesteś biedny , nazywają cię pijakiem . Alkoholizm to choroba , a pijaństwo to przejaw słabości i skutek porażek życiowych '' (str.192) , albo taki mniej filozoficzny , ale za to bardziej zabawny '' Inny akcent to coś takiego , że ktoś mówi w twoim języku , a ty ni w ząb go nie rozumiesz '' (str. 203) . Powieść ogólnie bardzo pozytywna i mimo pewnego rodzaju napięcia które generuje , radosna . Bardzo mi się podobała , ponieważ propaguje myślenie iż to nie ilość zer na koncie , lub iloraz IQ tworzy w człowieku...człowieka . Polecam :)

Jeżeli ktoś szuka książki w klimacie Forresta Gumpa - to jest właśnie taka książka. Trochę słabsza, ale przyjemna, optymistyczna. Polecam

Jestem pod jej wrażeniem. Świetna, mądra, nietuzinkowa a przy tym zwraca uwagę na obecność ludzi "wolniej myślących" w każdym społeczeństwie, na ich problemy i małe-wielkie szczęścia. Szczerość bohatera czasem przydałaby się każdemu z nas. Gorąco polecam!

Przyjemna lektura, ciepła, lekka i zgrabna opowiastka. Dla mnie trochę zbyt "amerykańska" i naiwna, oczywiście z happy endem ;-)

Wciąga.

Wciąga.

Bardzo przyjemna książka, ciekawa historia. Czyta się łatwo i szybko. Przesłanie tej książki do mnie dotarło, jakie dotrze do was możecie się tylko sami dowiedzieć. Cieszę się, że zdecydowałam się przeczytać tą książkę. Gorąco polecam :)

• 2011
  • Literatura amerykańska