Zjadacze umarłych

Okładka książki Zjadacze umarłych Michael Crichton
Okładka książki Zjadacze umarłych
Michael Crichton Wydawnictwo: Novum powieść przygodowa
powieść przygodowa
Eaters of the Dead (The 13th Warrior)
Novum
1992-01-01
1992-01-01
Aleksandra Niemirycz
wikingowie powieść

Okładka książki Pozytronowy człowiek Isaac Asimov, Robert Silverberg
Pozytronowy cz... Isaac Asimov, Rober...
Okładka książki Micro Michael Crichton, Richard Preston
Micro Michael Crichton, R...

Przyjemna lektura choć w tle mam cały czas ekranizację z Antonio Banderasem w tytułowej roli arabskiego posła, który zbiegiem okoliczności trafia do Wikingów. Ciekawy opis kultury ówczesnych plemion i narodów na trasie podróży głównego bohatera i oczywiście samych Wikingów.

Najpierw obejrzałem film, a później przeczytałem książkę. Bo nie miałem za bardzo pojęcia o tym, że to jest na podstawie powieści Michaela Crichtona. Nieco się różni od ekranizacji z 1999 roku z Antonio Banderasem w roli głównej - jest nieco bardziej rozbudowana. Walki i bitwy bardziej szczegółowo opisane, świat Arabów też. Bo Ahmed ibn-Fadlan to człowiek, który się nie wstydzi swojej narodowości i kultury. Rozumiem też, dlaczego ludzie porównują "Trzynastego wojownika" z "Walecznym sercem" Mela Gibsona. Bo dwoma głównymi bohaterami kierują najpierw gniew, potem chęć zemsty i na końcu wywalczenie sobie wolności, której tak bardzo pragną. Ale i tak sukces nie zastąpi miłości, refleksji nad światem i pytań typu: "W jakim kierunku to wszystko zmierza?". Paradoksalnie refleksyjna książka, chociaż na taką wcale nie wygląda.

Film jest świetny, a książka jest bardziej wysublimowana, a więc lepsza. Wstęp który buduje kontekst historyczny i uprawdopodabnia tą historię jest również świetnym zabiegiem, polecam.

Genialna i kapitalna relacja z podróży do krainy wikingów. Takie słowa pierwsze pchają się do ust i gdyby nie oglądany wcześniej film, bo któż z nas go nie oglądał to czytalbym dosłownie z wypiekami na twarzy.
Cudownie pokazane zwyczaje ludzi północy ich odwaga i strach oraz kultura.
No a akcja jak ta lala.
Godna polecenia każdemu czytelnikowi.

Cudownie pokazane zwyczaje ludzi północy ich odwaga i strach oraz kultura.
No a akcja jak ta lala.
Godna polecenia każdemu czytelnikowi.

Książkę przeczytałem z racji niedawnego odświeżenia znakomitego filmu. Lubię takie "czyste" spotkanie dwóch odmiennych kultur, ludów, czy sposobów życia. Chociaż od tego momentu w książce zaczyna się świat fantazji. Cała ta przygoda ze "zjadaczami umarłych", podróżą i operacjami (zabicie matki) iście komandoskimi, zaczęła się od kobiety, ale w innym ciekawszym sposobie niż jest to na filmie.

To było ciekawe doświadczenie. Forma dziennika, surowość opisów tworzą dość specyficzny klimat. Irytowało mnie natomiast skakanie do przypisów umieszczonych na końcu książki, mających niby wiele tłumaczyć, a tak właściwie niepotrzebnych. Zabierało to sporo czasu, a było tak skomplikowanie napisane, że nic nie wnosiło.

Nie lubię czytać książek po obejrzeniu ekranizacji. Wolę odwrotną kolejność.
Tym razem czytałem mając przed oczami świetną kreację Antonio Banderasa i Vladimira Kulicha z 1999 roku. Miało to też wpływ na ocenę książki.
Jak dla mnie film zdecydowanie bardziej efektowny.
Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, walka z nie do końca znanym wrogiem;
- oryginalny pomysł na krwiożercze demony (wendole) i ich sposób życia;
- zderzenie cywilizacji islamu i wikingów, jak wiele ich różni;
- dobrze wykreowane postacie Ahmeda i Buliwyfa, w filmie bardziej wyeksponowani;
- legendy zawsze zawierają w sobie ziarno prawdy;
- pojedynek Hergera z Ragnarem (Dawida z Goliatem);
- sposób prowadzenia fabuły w formie wspomnień, pamiętnika z podróży;
- opis życia i zwyczajów ówczesnych plemion skandynawskich;
- przedstawienie specyficznego poczucia humoru i życia intymnego;
- pokazanie jak waleczni i heroiczni byli Normanowie.
Minusy:
- monotonne prowadzenie narracji;
- sposób pisania męczący, język ubogi, dla wytrwałych;
- słabe opisy scen batalistycznych (w filmie było rewelacyjnie).
Ogółem książka dobra.

Nie lubię czytać książek po obejrzeniu ekranizacji. Wolę odwrotną kolejność.
Jak dla mnie film zdecydowanie bardziej efektowny.
Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, walka z nie do końca znanym wrogiem;
- oryginalny pomysł na krwiożercze...

Informuję, że książka ma trochę ponad 200str i to w malutkim wydaniu zeszytowym, uwzględniając wstęp i przypisy (!) Zatem utyskiwania, że nie jest to wielka epopeja z rozbudowanymi opisami charakterów, opisami przyrody i mnogością skomplikowanych wątków, jest co najmniej nie na temat. Forma opisu to niemal "dziennik z podróży", nie mniej jednak, jestem pod wrażeniem jak wielką ilość informacji i ciekawie skonstruowanej akcji udało się zmieścić właśnie w takim formacie.
Nie bez powodu rzecz została sfilmowana i nie nazwisko autora musiało decydować. Akcja wartka, przebieg prosty, logiczny. Książka nafaszerowana opisami sytuacji, które ciekawie i barwnie oddają mentalność i świat wartości bohaterów. Brak rozbudowanych opisów psychologicznych, na które poniżej narzekano rekompensuje (przynajmniej jak dla mnie) – bohater zbiorowy. Tutaj nie ma ewidentnie jednego głównego bohatera bo i o kilku głównych byłoby niezwykle trudno coś wielce uczonego napisać. Przewija się dosłownie kilka postaci, jako-tako odmalowanych i to na kanwie ich dziejów, stworzony został szerszy obraz zarówno społęczności, jak i spotkania ludzi z różnych światów.
Jeśli komuś tematyka Wikingów jest obca, to z samych interesujących przypisów (mam wydawnictwo Novum 92r.) może dowie się więcej niż w szkole :) Nie brak tu sarkastycznego humoru, prześmiewczych docinek, ripost, pisanych z szyderczym zacięciem, antropologicznych detali dot. obyczajów różnych ludów, ale także mądrych cytatów i ponadczasowych przysłów.
Sam pomysł, wykonanie i styl oceniam wysoko, jakkolwiek zgadzam się, że książka wcale nie ucierpiałaby, gdyby była sporo dłuższa i mniej powierzchownie traktowała pewne wątki. Uważam także, ze 100x bardziej interesująco czytałoby się nie oglądając wcześniej znanego filmu bo mimo, że motyw oklepany, to jednak wyprawa bohaterów na spotkanie z jakimś niezidentyfikowanym "złem", które z początku ciężko nawet nazwać, to niemal zawsze gratka dla fanów literatury przygodowej z elementami grozy i dreszczu.

Książka przeczytana z ciekawości, tak trzeba ją traktować. Ciekawa pozycja z punktu widzenia zderzenia cywilizacji islamu i wikingów (raczej nie znajdzie się dużo tego typu literatury). Napisana sprawna, czyta się lekko i szybko. Nakazy potraktować jako ciekawostkę i tyle.

Ta pozycja jest stanowczo za mało powieściowa i za bardzo kronikowa :) Nie jest to zła lektura, ale jeśli ktoś planuje zacząć przygodę z Crichtonem lepiej sięgnąć po inne z jego dzieł.

• Michael Crichton
  • Wikingowie