Trzy rozmowy Teresy Torańskiej. Śmierć spóźnia się o minutę

Zagłada wywiad ocaleni
literatura faktu
978-83-268-0049-8
Zagłada wywiad ocaleni

Rozmowy z ocalonymi. Ale chyba nie do końca o ocaleniu.

Od bardzo dawna nie miałam takiego problemu z przelaniem swych myśli na papier. Po części wiąże się to na pewno z tematem książki, choć w głównej mierze raczej o fakt, że publikacja pani Torańskiej nie przypadła mi do gustu. Nie mogę powiedzieć, by była to książka zła, szczególnie biorąc pod uwagę poruszane w niej...

mimo, że "wszystkowiedząca" maniera prowadzenia wywiadu przez TT troche mnie irytuje, te świadectwa epoki i odgłosy ze świata, który uległ Zagładzie, czynią tę książkę wybitną.

Wywiady z Bristigirem, Głowińskim i Rotfeldem - ocaleńcami z Holocaustu. Świetnie poprowadzone żywe wywiady, szczere bez fałszywych emocji. Czytając uświadamiam sobie jak wiele niezależny od nas - wystarczy urodzić się w nieodpowiednim czasie i/lub religii by być martwym lub być mordercą. Sendlerowa ma rację - ludzie dzielą się na dobrych i złych, nie na narody czy wyznania.

Jak zawsze u Torańskiej zastanawiająca jest naiwność pytań (choć przy okazji nie brak wiedzy): czy ta naiwność skłania rozmówców do szerokich odpowiedzi, czy Torańska sama usuwała się w cień, eksponując bohaterów. Ci jak zawsze szalenie ciekawi

Kupiłam ze względu na wywiad z profesorem Rotfeldem i o tej części mogę się wypowiedzieć.

Wiele wyjaśnia, jak kształtował się taki wybitny człowiek - jak układało się jego życie od czasów dzieciństwa, jakie zdarzenia mu się po drodze przytrafiały. A on zawsze pogodny, bez urazy nawet dla nieżyczliwych sobie ludzi. Nawet powiedział w książce, że chyba złych ludzi nie...

• E-book
  • 2014