Moskwa — Pietuszki

literatura piękna
2007-10-01
Andrzej Drawicz
literatura rosyjska

Na trzeźwo to pisane raczej nie było. Ale to plus, chaos i surrealizm przemyśleń Wieniczki ma swój urok. Audiobook w wykonaniu Wilhelmiego przez pierwszą minutę irytował, ale koniec końców okazał się wisieńką na torcie, idealnie pasował do bełkotliwych słowotoków autora.

Pijacka filozofia i pęd pociągu, starającego się nadążyć prędkości uzewnętrzniających się myśli głównego bohatera. Gdybym chciał przedstawić tę lekturę, jako obraz, posłużyłbym się mniej więcej takim rysunkiem: wielki umysł i błyskotliwy myśliciel w przebraniu alkoholika w podartym i pobrudzonym garniturze, który już dawno zdążył wyjść z mody.

Niestety, książka kompletnie nie przypadła mi do gustu, mimo że posiada dość wysokie notowania (według mnie zbyt wygórowane) co było m.in. powodem sięgnięcia po tą pozycję. Te jedyne 190 stron po prostu męczyłam, w oczekiwaniu wypatrując końca tego bezsensownego bełkotu. Już po przeczytaniu kilku stron czułam, że to nie to, ale myślę sobie - akcja może się rozkręci... Nic...

Z pozoru bełkotliwa, w rzeczywistości natomiast błyskotliwa i pełna rozpaczy. Doskonały obraz alkoholizmu i radzieckiej rzeczywistości.

Łzy komsomołki raz, no to chlup.
Esencja rosyjskości w pigułce. "Moskwa - Pietuszki" jest strasznie zabawna i zabawnie straszna, a przy tym tak szczera i mimo wszystko gorzka. Czytając, ma się nadzieję, że ta dziwna, zakrapiana alkoholem podróż nigdy się nie skończy. Polecam

Naga rosyjska dusza odsłonięta na dłoni narratora tej pijackiej epopei. Ileż tu bólu, ile trafnych obserwacji radzieckiej rzeczywistości - tak dla nas niewyobrażalnie nienormalnej, a dla autora tak naturalnie oczywistej. Dzieło, które coraz trudniej będzie nam już odczytać, na którego bohaterów już niedługo będziemy spoglądali jak obserwator z innego wymiaru, z innej...

Zaskoczona byłam, że moi znajomi potrafili serdecznie uśmiać się nad tą książką. Moskwa- Pietuszki może w naiwnym odbiorze sprawiać wrażenie pijackiego bełkotu, rwącego potoku bezwładnej, alkoholicznej maligny.

Ale to tylko pozór. W istocie odbieram ten monolog jako kunsztowną, wielopiętrową parabolę w sposób zamierzony przybraną w szatkę ludowego śmiechowiska.

W...

Nierówna: mocny początek, końcówka zbytnio odlatuje, ale ogólnie warto.

Miałem napisać coś więcej, ale mobilna wersja LubimyCzytać jest jeszcze podlejsza niz życie głównego bohatera - skasowała moją opinię.

Mimo roztaczającej się wokół tego ostatniego atmosfery upadku i przegranego życia warto odbyć z nim tytułową podróż. Traktat filozoficzny, w którym somnambuliczne perypetie mieszają się z codziennością "wrażliwego chama". Bardzo poetycko,...

Powieść jest zapisem myśli alkoholika, który jedzie do swojej ukochanej. Rozmyślaniom towarzyszą ciekawe spostrzeżenia, wspomnienia i chaotyczne skojarzenia. Jednak to tylko zewnętrzna warstwa utworu. A tak naprawdę “Moskwa-Pietuszki” to alegoria o ludzkim losie, która jednocześnie bawi i smuci. Dodatkowo występuje w niej wątek religijny, a podróż głównego bohatera można...

Dyskusje

1 597