Jak hartowała się stal cz. 1

Mikołaj Ostrowski Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Biblioteka Młodych literatura piękna
как закаляется сталь
1984-01-01
Wacław Rogowicz
Biblioteka Młodych
dzieciństwo armia rewolucja usrr

Książkę przeczytałem raz, jak miałem 16 lat. Utkwiła mi w pamięci. Mimo swojego komunistycznego wydźwięku, bo taki był zamiar autora powieść wydaje mi się uniwersalna. Każdy z nas jest taką stała, którą trzeba hartować, musimy zmierzyć się z licznymi problemami, podjąć słuszną decyzję. Jak chociażby wtedy kiedy Korczagin, zakochał się w tej szlachciance? No jak to tak, on...

Potwornie męczyłem się czytając tę książkę. Było to moje trzecie do niej podejście. Pierwsze w liceum i drugie na studiach kończyło się w okolicy setnej strony I tomu. I odpadałem. Teraz się zawziąłem, i przyznaję - nie było warto. Stracony czas.
Bardzo lubię produkcyjniaki i książki o tematyce radzieckiej, nie zraziła mnie w "Jak hartowała się stal" ideologia czy...

Takie książki powinny być zakazane :)) To oczywiście żart, ale pamiętam przerabianie tej, (o zgrozo!!) lektury na lekcji polskiego. Pawka Korczagin. Prawie taki gieroj jak Pawka Morozow, choć Korczagin uniknął rozszarpania przez krewnych i sąsiadów. Kiedy piszę te opinię, zbiera mi się na rzygi.

Kiedy byłem młody wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Może i propaganda, jka to teraz modnie mówić, ale np. opis zlania się pilota z maszyną, to pozostaje na zawsze.

Świetnie się ją czytało, ciekawa historia, oczywiście nie brakowało sporej ilości komunistycznej propagandy, ale jeżeli podchodzi się do niej z dystansem, to naprawdę warto się za nią zabrać.

Kultowa pozycja dla wszystkich fanów socjalizmu ;)

Dyskusje

• Literatura rosyjska