Prywatne życie Stalina

literatura faktu
83-85049-13-4
Dionizy Sidorski
ZSRR biografia Stalin

Bardzo ciekawa. Mimo, że to zbiór anegdot, które prawdopodobnie były spisane na podstawie tego, co się słyszało, to jednak ukazuje nam pewną charakterystykę dyktatora. Mówi się, że w przeciwieństwie do Hitlera nie był chory psychicznie, ale jednak miał wiele paranoi. Morderca, tyran, i kryminalista. Warto sięgnąć po tę lekturę, choćby po to, by dowiedzieć się jak kończą źli...

Dla mnie to klasyk. Pamiętam, jak gdzieś w domu znalazłem tę książkę.
Pochłonąłem na raz, potem kilkakrotnie do niej wracałem. Genialna lektura o czasach, w których nikt nie chciałby żyć. Zbiór opowieści i anegdot. Warto zauważyć, że autor sam zaznacza, że nie wie które są prawdziwe. Niemniej jednak nie ma to znaczenia, ponieważ książka daje obraz "sensu" tamtej epoki i...

Książka zawiera krótkie historyjki, dowcipy, mity na temat osoby Stalina. Na pewno nie jest to biografia jak niektórzy twierdzą w komentarzach. We wstępie polscy tłumacze piszą o tym, iż książka została w wydaniu polskim skrócona, a szkoda! Najbardziej nie lubię gdy ktoś za mnie decyduje, co jest ciekawe w książce, co nie. Tłumacze, twierdzą, że wycięto części...

Książka opisuje nie tylko fakty z życia Stalina, ale też dowcipy o przywódcy ZSRR. Za takie kawały ludzie dostawali po 15 lat więzienia. Interesująca pozycja.

Jeśli ktoś lubi historię to ta książka jest dla takiej właśnie osoby. :) Pada tam wiele nazwisk, przy których można się pogubić. Dzięki tej książce można się dokładniej dowiedzieć jakim człowiekiem był Stalin.

Jak na biografię historyczną, to jest nawet fajna. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o Stalinie oraz dzięki tej książce pozyskałam parę ulubionych cytatów.

Wciągająca książka, przeczytana jednym tchem w jeden wieczór. Odczuwam lekki niedosyt.

Same ciekawostki, pochłonięta w jeden dzień.

• Historia
  • 2013